ג'ון הורטון קונוויי

ג'ון הורטון קונוויי
John Horton Conway
לידה 26 בדצמבר 1937 (83)
ענף מדעי מתמטיקה
ארצות מגורים בריטניה, ארצות הברית

ג'ון הורטון קונוויי (נולד ב-26 בדצמבר 1937[1]) הוא מתמטיקאי בריטי הפעיל בתורת החבורות, בתורת הקשרים, בתורת המספרים, בתורת המשחקים הקומבינטורים ובתורת הקודים. קונוויי תרם רבות גם לתחום שעשועי המתמטיקה, תרומתו המוכרת ביותר לתחום היא אוטומט תאי שפיתח בשם משחק החיים.

קונוויי הוא פרופסור למתמטיקה שימושית באוניברסיטת פרינסטון. הוא החל את לימודיו באוניברסיטת קיימברידג'. הוא זכה בפרס ברוויק בשנת 1971, ונבחר כחבר החברה המלכותית בשנת 1981. קונוויי זכה בפרס נמרס למתמטיקה בשנת 1998 ובפרס לירוי סטיל בשנת 2000. מספר ארדש שלו הוא 1.

ביוגרפיה

קונוויי נולד בליברפול בשנת 1937. הוא הראה התעניינות וכישורים במתמטיקה מגיל צעיר. לאחר שסיים בית ספר תיכון החל ללמוד מתמטיקה באוניברסיטת קיימברידג'. הוא סיים את התואר הראשון שלו בשנת 1959, והחל לבצע מחקר בתורת המספרים בהנחיית הרולד דבנפורט. הוא פתר את בעיית וארינג למקרה של חזקות חמישיות, אולם בטרם פרסם עבודתו פורסם פתרון בלתי תלוי של צ'ן ג'נגרון. נראה שהעניין שלו במשחקים החל בשנותיו בקיימברידג', שם הפך לשחקן שש-בש נלהב ובילה שעות במשחק. הוענק לו דוקטורט בשנת 1964, והוא מונה לחבר אקדמיה ומרצה למתמטיקה באוניברסיטת קיימברידג'. קונוויי עזב את קיימברידג' בשנת 1986 בגלל מינוי באוניברסיטת פרינסטון.

כיום, קונוויי מתגורר בפרינסטון, ניו ג'רזי. יש לו שבעה ילדים מנישואים שונים, שלושה נכדים וארבעה נינים. הוא נשוי לאשתו השלישית, דיאנה, מאז שנת 2001.[2]

עבודתו

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

קונווי הוא המחבר הראשי של אטלס החבורות הסופיות, Atlas of Finite Groups: Maximal Subgroups and Ordinary Characters for Simple Groups. שיצא לאור בשנת 1985, ומפרט את כל החבורות הספורדיות, בהתאם למשפט המיון לחבורות פשוטות סופיות. כמו כן קונוויי גילה בעצמו 3 מתוך 26 החבורות הספורדיות - חבורות קונוויי.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. John Conway, באתר NNDB.
  2. Conway Biography
  3. , הסבר על חבורות קונוויי
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.