ג'ובאני דומניקו קאסיני

ג'ובאני קאסיני
Giovanni Domenico Cassini
Jean-Dominique Cassini
לידה 8 ביוני 1625
פטירה 14 בספטמבר 1712
ענף מדעי אסטרונומיה, מתמטיקה, אסטרולוגיה
ארצות מגורים איטליה, צרפת
פרסים והנצחה

רווח קאסיני בטבעות של שבתאי, חוקי קאסיני בהקשר לתנועת הירח, אסטרואיד 2401 קאסיני, אובל קאסיני, החללית קאסיני

הערות אסטרונום/אסטרולוג מלכותי בצרפת.
תרומות עיקריות
גילוי הכתם האדום הגדול בצדק, חקר טבעות שבתאי

ג'ובאני דומניקו קאסיניאיטלקית: Giovanni Domenico Cassini. בצרפתית: Jean-Dominique Cassini ; 8 ביוני 1625 - 14 בספטמבר 1712) היה אסטרונום איטלקי בתקופת הרנסאנס.

חייו

קאסיני נולד בפרינאלדו על יד סן רמו איטליה. הוא החל את דרכו כאסטרולוג אך עד מהרה מאס באסטרולוגיה ודבק בגישה הרציונלית שאפיינה את המהפך המחשבתי במדעים בעת הרנסאנס.

לזכותו נזקפות מספר תגליות במערכת השמש. הוא מדד את המרחק למאדים ובכך היה הראשון שמדד מרחק לכוכב לכת ובנוסף אפשר להסיק את המרחק מהארץ לשמש לפי חוק קפלר השלישי, חקר את כוכב הלכת צדק וגילה את הכתם האדום הגדול, וגילה את הרווח הקרוי על שמו בטבעות שבתאי.

במשך כל חייו, עבד קאסיני על יוזמת מיפוי טופוגרפי של צרפת באמצעות טריאנגולציה. את עבודתו המשיכו בנו ונכדו, אשר סיים את העבודה המדוקדקת לבסוף, בשנת 1789 או 1793 - בזמנו, היחס לעבודה היה כאל יצירת אמנות והמפה התפרסמה בשם "Carte de Cassini" (לוח קאסיני). הוא מת בפריז. על שמו נקראו מכתש קאסיני על הירח ועל המאדים.

ב-1997 שיגרה נאס"א חללית לחקור את שבתאי וירחיו, שנקראה קאסיני, על שמו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.