גרמנים מחוץ לגרמניה

יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: אין פתיח. הערך אינו מקיף את הנושא מכל היבטיו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

[1]גרמנים אתנים החיים מחוץ למדינה גרמניה.

היסטוריה

במשך שנים היו הגרמנים עם אתני ללא מדינה אשר היו גרים במרכז אירופה ומחולקים לנסיכויות רבות. במהלך שנים אלו הרבה מהנסיכויות נכבשו והפכו לחלקים ממדינות אחרות. האימפריה הרומית ה"קדושה" הקדושה היתה איחוד ראשון של רוב חלקי גרמניה. לאחר פירוקה של האימפריה חזר המצב לקדמותו. באמצע המאה ה-19 היו שתי ממלכות מרכזיות של גרמנים, פרוסיה ואוסטריה אשר יצרו סביבם גושי מדינות גרמניות. בשלב זה היו הגרמנים בשלזוויג הולשטיין תחת שלטון דנמרק, באלזס-לורן תחת שלטון צרפת ובלוקסמבורג[2] ולימבורג תחת שלטון הולנד ובלגיה. גרמנים רבים מאוסטריה התיישבו בשאר שטחי האימפריה האוסטרו-הונגרית בשלזיה שהיתה בעלת רוב פולני הפך הרוב לגרמני.

מלחמות ביסמארק

עם עליתו של ביסמארק לשמש כקנצלר תחת וילהלם הראשון, קיסר פרוסיה החל במלחמות לאיחוד הגרמנים תחת פרוסיה. תחילה כרת ברית עם פרנץ יוזף הראשון, קיסר אוסטריה לשחרר את הגרמנים בשלזוויג הולשטיין משלטון דנמרק בעקבות נצחונם נתגלעו ביניהם חילוקי דעות לגבי השליטה בשלזוויג הולשטיין שהביאה למלחמת אוסטריה-פרוסיה במהלכה הכפיף ביסמארק את גוש המדינות שבהשפעה פרוסית תחת שלטונו, כבש את המדינות המקורבות לאוסטריה ורוב חבל שלזיה מידי אוסטריה עצמה. במלחמה זו כרת ברית עם ממלכת איטליה שהיתה יריבה של אוסטריה ששלטה בה בעבר ובשלב זה קצת משטחי איטליה עוד לא שוחררו משלטון האוסטרים. ביסמארק אף גרם לצרפת לצאת למלחמה נגדו בלי ידיעתם שהוא כבר התארגן למלחמה. במלחמה זו הוא שיחרר את אלזס-לורן משלטון הצרפתים ואף הגיע עד ורסאי שם הכריז בארמון ורסאי על הקמת גרמניה.

מלחמת העולם הראשונה

במלחמת העולם הראשונה שוב התאחדו גרמניה ואוסטריה נגד שאר מעצמות אירופה בעקבות ההפסד במלחמה חזרו אלזס-לורן לצרפתים, איטליה כבשה מאוסטריה את דרום טירול של דוברי גרמנית ועם התפרקות האימפריה האוסטרו-הונגרית ניתנו חבל הסודטים ושלזיה האוסטרית לצ'כוסלובקיה על אף שהגרמנים היו בהם רוב.

מלחמת העולם השניה

במלחמת העולם השניה סיפח היטלר את אוסטריה לגרמניה וכבש את חבל הסודטים מידי צ'כוסלובקיה. בסיום המלחמה גורשו הגרמנים מחבל הסודטים, משלזיה ומשאר המקומות אליהם היגרו בימי האימפריה האוסטרו-הונגרית. שלזיה האוסטרית חזרה לצ'כוסלובקיה ושלזיה הגרמנית ניתנה לפולין.

כיום

כיום גרמניה, אוסטריה, ליכטנשטיין ולוקסמבורג הם מדינות גרמניות, בשווייץ הגרמנים הם הגזע הדומיננטי. בחבל הסודטים ושלזיה הצ'כית, בשלזיה ובחלק משלזוויג הולשטיין שנשאר בשליטת דנמרק הגרמנים הם מיעוט. בהולנד, דנמרק ואיטליה ישנם מחוזות של גרמנים. בצרפת רוב הגרמנים באלזס-לורן מתערים בעם ובשפה הצרפתית, בשנים האחרונות יש נסיונות חדשים להחזיר את הגרמנית לתושבי האיזור.

  1. כל הנתונים נמצאים בקישורים המצוינים בהמכלול.
  2. החלק שאינו נסיכות עצמאית
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.