גריפ ראשי

גְּרִיפּ רָאשִׁיאנגלית: Key Grip, בעברית תקנית תַּמְכָן רָאשִׁי) הוא מקצוע בתעשיית הקולנוע הכלל-עולמית. בישראל, נקרא תפקיד זה בעבר חשמלאי ראשי, או טכנאי ראשי, ואילו השימוש בשם הלועזי של מקצוע זה נהוג החל משנות התשעים. הגריפ מופקד על הצד הטכני של כל הסרט, ועובד בכפוף לצלם.

תפקידיו הנוספים של הגריפ כוללים: התקנת מצלמה, הפעלתה, תיאום התאורה כך שתתאים לסצנה ופיקוח על יציבות המצלמה כך שתתאים לחזונו של הצלם הראשי, המקיים את חזון הבמאי. הגריפ הראשי נדרש, לעיתים קרובות, לפקח על מידת הבטיחות בסט הצילומים, אף על פי שמדיניות הוליווד החדשה (והלא-רשמית), שנהוגה מאז העשור הראשון של המאה ה-21 מטילה על עוזר הבמאי הראשון לפקח על בטיחות על סט הצילומים. בפועל נהוגה מדיניות ליברלית יותר, הגורסת שלא משנה מי מבצע תפקיד זה, ממילא כל הצוות נושא באחריות.

בממלכה המאוחדת הגריפ מהווה חלק ממחלקת הצילום (צלם ראשי, עוזרו, תאורן, עוזרו, גריפ ועוזרו) והעובדים בעבודה זו נדרשים לרוב להוכיח ניסיון קודם כעוזר של גריפ.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.