גריגורי זינובייב

גריגורי זינובייב
Григо́рий Евсе́евич Зино́вьев

גריגורי זינובייב
לידה 23 בספטמבר 1883
יליזבתגרד, האימפריה הרוסית
פטירה 25 באוגוסט 1936 (בגיל 52)
ידוע בשל אחד ממייסדיה וממנהיגיה של המפלגה הבולשוויקית הרוסית

גריגורי יבסייביץ' זינובייברוסית: Григо́рий Евсе́евич Зино́вьев; 23 בספטמבר 1883 - 25 באוגוסט 1936) היה מהפכן רוסי ממוצא יהודי, ממייסדיה וממנהיגיה של המפלגה הבולשוויקית הרוסית.

קורות חיים

זינובייב נולד בעיר יליזבתגרד שבאימפריה הרוסית (כיום קירובוגרד, באוקראינה), כאובסיי-גרשון אהרונוביץ' רדומיסלסקי (Овсей-Гершон Аронович Радомысльский) במשפחת בעלי חווה חקלאית.

זינובייב הצטרף למפלגה הסוציאל-דמוקרטית הרוסית בשנת 1901. למד כימיה ומשפטים בברן. בשנת 1903 הוא פגש בברן את ולדימיר לנין ומאז היה למקורבו. בשנים 1904-1908 פעל ברוסיה בארגון המפלגה ובהפצת חומר תעמולתי וכן השתתף בארגון המרד בקרונשטט. בשנת 1908 נאסר, לאחר ששוחרר יצא את רוסיה והשתתף בפעילות ההנהגה הגולה של הפלג הבולשוויקי.

במרץ 1917, עם פרוץ המהפכה הקומוניסטית ברוסיה, חזר לסנקט פטרבורג ביחד עם לנין ומספר חברי מפלגה נוספים. הוא הועמד בראש סניף המפלגה בעיר. בעקבות משבר יולי נמלט ביחד עם לנין לפינלנד. לאחר מהפכת אוקטובר נתמנה לנשיא הקומינטרן וכיהן בתפקיד זה עד לשנת 1926. בתקופה זו היו לו מספר מחלוקות עקרוניות עם לנין בנושאי מדיניות שונים. לאחר מות לנין (1924) נמנה זינובייב עם השלישייה המובילה של ההנהגה, יחד עם סטלין וקמנייב. ואולם, במהלך השתלטות סטלין על ההנהגה, הורחק זינובייב מעמדות עוצמה, סולק מהמפלגה, ובשנת 1934 נאסר באשמת "פעילות קונטר-רבולוציונית", נשפט וקיבל עונש מעצר של 10 שנים. בשנת 1936 במהלך משפט נוסף הואשם ברצח סרגיי קירוב ובפשעים נוספים. לאחר משפט ראווה הוצא להורג באוגוסט של אותה שנה. בשנת 1988 שמו טוהר מכל האשמות.

אחותו, דינה ורלינסקי, עלתה לארץ ישראל. גיסה של דינה ורלינסקי, שלמה ורלינסקי, שהתייתם מהוריו בגיל שש, גדל אצל זינובייב, ועלה לארץ ישראל זמן לא-רב קודם להוצאתו של זה להורג.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.