גלריית דאליץ'

גלריית דאליץ'
פרטים
סוג אמנות

גלריית דאליץ'אנגלית: Dulwich Picture Gallery) היא גלריה המציגה יצירות אמנות ומצויה בדאליץ' בלונדון שבאנגליה.

הגלריה נפתחה בשנת 1817 והייתה הראשונה בעולם שנבנתה באופן ייעודי להצגת יצירות אמנות. תכנונה הארכיטקטוני השפיע על כל גלריות האמנות שנבנו לאחר מכן. בגלריה חדרים מרווחים המחוברים יחד, והתאורה שבחדרים מגיעה מפתחים בתקרה המאפשרים כניסת אור טבעי.

היסטוריה

הגלריה נוסדה בעקבות תרומה של סר פרנסיס בורג'ואה שהגיע ללונדון משווייץ שציווה לאחר מותו את אוסף האמנות שלו למכללת דאליץ' וכן סך של 2,000 ליש"ט לצורך הקמת גלריה שתציג את האוסף.

האוסף התבסס על יצירות אמנות שאספו בורג'ואה ושותפו לעסקים, הצרפתי נואל דסנפאן שניהלו יחד בית ממכר יצירות אמנות בלונדון. בשנת 1790 התבקשו שני השותפים על ידי מלך פולין סטניסלב השני להקים "אוסף מלכותי" שהיה חסר בארמון מלכותו. בורג'ואה אסף יצירות אמנות עבור הכסף במשך חמש שנים, אולם בשנת 1795 חולקה פולין והפסיקה להתקיים כמדינה עצמאית.

בורג'ואה ניסה למכור את האוסף למדינות אחרות ללא הצלחה. לאחר מות דסנפאן, בשנת 1807 פנה בורג'ואה למוזיאון הבריטי והציע לתרום את האוסף לאחר מותו. בורג'ואה נעלב מיחס האוצרים של המוזיאון והחליט לתרום את האוסף למכללת דאליץ' על מנת שיוקם מוזיאון חדש, בתכנונו של חברו, האדריכל סר ג'ון סואן.

הגלריה נפתחה לציבור בשם "גלריית מכללת דאליץ'" (The Dulwich College Picture Gallery) בשנת 1817.

בורג'ואה ודסנפאן וכן אשתו של דסנפאן נקברו במאוזולאום באחד מאגפי המוזיאון. המאוזולאום עצמו נפגע במהלך הבליץ במלחמת העולם השנייה. ארונות הקבורה נשברו וכל העצמות התפזרו על המדשאה שלפני המוזיאון. לכל אחד מהארונות הושבו העצמות אולם באותה עת לא היה דרך לבדוק אם העצמות אכן מתאימות זו לזו (וייתכן שחלה ערבוביה).

בניין הגלריה שימש השראה לגלריות רבות שנבנו מאוחר יותר. התכנון הפשוט והתאורה הטבעית זכו להצלחה רבה.

הגלריה הורחבה בשנת 1999 על פי תכנון של האדריכל ריק מאת'ר שבנה אגף כניסה חדש וכן מסדרונות המקשרים את המבנה למשרדי מכללת אלינס.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.