גיליון בטיחות חומרים

גיליון בטיחות חומרים (גב"ח) (באנגלית: Material Safety Data Sheet, בראשי תיבות: MSDS) הוא גיליון המכיל מידע הנוגע למאפייניו של חומר מסוים. הוא נועד לספק לעובדים המתעסקים עם החומר ולכוחות חירום את הנהלים לטיפול או לעבודה עם חומר זה בצורה בטוחה, ומכיל מידע כגון מאפיינים פיזיקליים (נקודת התכה, נקודת רתיחה, נקודת התלקחות, וכיוצא בזה), רעילות, השפעות בריאותיות, עזרה ראשונה, ריאקטיביות, איחסון, הובלה, סילוק, ציוד מגן, ונהלים לטיפול בשפיכה. הפורמט המדויק של הגיליון עשוי להשתנות ממקור למקור, ולעיתים קרובות ישנם שני סוגי גליונות בטיחות לחומר אחד - הראשון מקוצר, שנמצא בהישג ידו של הנהג המוביל, ושנקרא גם 'כרטיס בטיחות', ובו מידע קצר ועיקרי שרלוונטי לשימוש כוחות ההצלה במקרה חירום, ושני מורחב, לקריאה לפני שימוש ראשון בחומר (המיועד בדרך כלל למי שהזמין את החומר ואמור להשתמש בו).

שימוש נרחב נעשה בגיליונות בטיחות חומרים לקיטלוג מידע אודות כימיקלים. המידע בגיליון בטיחות חומרים עשוי להכיל הוראות לשימוש בטוח בכימיקל וסיכונים אפשריים הכרוכים בשימוש בו.
בישראל - יצרן, יבואן, סוכן או משווק של חומר מסוכן מחויב על פי חוק[1], לצרף גיליונות בטיחות לחומרים שהוא מספק. במקום עבודה שמוחזקים בו חומרים מסוכנים מעל כמות מסוימת חלה חובה להחזיק בהישג ידם של העובדים גיליון בטיחות לכל חומר מסוכן שמקום העבודה מחזיק. בנוסף, מחזיק מקום העבודה מחויב להביא לידיעת עובדיו את תוכנם של גליונות הבטיחות של החומרים איתם הם עובדים - ואלו מחויבים לפעול על פי ההנחיות הרשומות בו.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.