גובלן

גּוֹבְּלֶן הוא שטיח קיר הארוג באריגת שתי וערב בדוגמאות צבעוניות. שיטת האריגה קרויה על שמו של אומן האריגה הצרפתי ז'אן גובלן (Jean Gobelin), בן המאה ה-16, שפיתח טכניקה ייחודית לאריגת שטיחי קיר צבעוניים.

צאצאי גובלן המשיכו לייצר שטיחים מרהיבים ומבוקשים מאד, בגינם בתי אריגה אחרים החלו ליחס לעצמם את השם גובלן כסמל לאיכות ויופי.

אמנים מפורסמים נרתמו לאורך הדורות לעצב את הדוגמאות שנארגו בגובלנים.

בתחילת המאה ה-20 החלו אומנים ידועים להתעניין שוב בטכניקות הגובלן של ימי הביניים. בזכותם זכתה טכניקת הגובלן לפריחה מחודשת ובכפר הצרפתי אבוסון (Aubusson) שוחזרו בתי אריגה שהביאו לפריחה כלכלית של המקום ושל הגובלנים. החלוץ בתחום היה האמן ז'אן לורסה (Jean Lurçat) ואליו הצטרפו גרומֵיר (Gromaire), דום רובר (Dom Robert), סן סאן (Saint Saen), פבלו פיקאסו (Pablo Picasso) ועוד רבים.

בישראל מוכרים שטיחי הקיר המפורסמים בטרקלין שאגאל שבכנסת, אותם עיצב מארק שאגאל.

עם הזמן הפך המושג "גובלן" למושג המתאר שטיחי קיר ארוגים או רקומים בתך הצלב ומתארים מחזות ציד ונוף.

כיום מכנים "גובלן" רקמה של תך הצלב על בד רשת בדוגמאות שונות. רקמה כזו הייתה תחביב נפוץ בישראל בשנות ה-60 וה-70 של המאה העשרים, ותוצריה נתלו לקישוט על קירות הבתים.

לקריאה נוספת

  • P ,Diets (1962). Schering & Islag .Heijnis NV Amsterdam

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.