גאורג פרידריך הנדל

גאורג פרידריך הנדל
(23 בפברואר 1685 14 באפריל 1759)

דיוקן מ-1733 מאת בלתסאר דנר
מקום לידה האלה, סקסוניה, האימפריה הרומית ה"קדושה"האימפריה הרומית ה"קדושה"
מקום פטירה לונדון
תקופה/זרם בארוק
מספר יצירות ידוע 644 (מסודרות HWV1-612)

גאורג פרידריך הנדל (בגרמנית: Georg Friedrich Händel (מידע • עזרה); באנגלית: ג'ורג' פרידריק הנדל - George Frideric Handel; 23 בפברואר 168514 באפריל 1759) היה מלחין בן תקופת הבארוק, יליד סקסוניה שחי רוב ימיו באנגליה. יצירתו המפורסמת ביותר היא משיחאורטוריה לסולנים, מקהלה ותזמורת, יצירה נוצרית ונהוג לבצעה בחג הפסחא ובחג המולד.

חייו

הנדל נולד בהאלה שבסקסוניה ב-1685, לאב שהיה ספר וחובש. כבר בגיל שבע התגלה כצ'מבליסט ונגן עוגב מוכשר, ובגיל תשע החל להלחין. החל ב-1700 למד אצל פרידריך וילהלם צאכו (Zachow), נגן העוגב של כנסיית הגבירה (Liebfrauenkirche). בשנת 1702 החל בלימודי משפטים באוניברסיטת האלה במצוות אביו. כעבור שנה פרש מלימודיו לטובת המוזיקה, וזכה במשרת כנר בתזמורת בית האופרה של המבורג. שם יצר בשנת 1705 את האופרות הראשונות שלו, "אלמירה" ו"נרו", ובשנת 1708 שתי אופרות מוקדמות נוספות, "דפני" ו"פלורינדו". בשנים 17061709 יצא למסעות שונים, ולמד באיטליה, כי ידע שסגנון האופרה האיטלקית יהיה זה שיכבוש את תחום האופרה. מלחיני אופרה גרמנים ניסו לחקות את האופרה האיטלקית, אך כתיבתם הייתה כבדה ומייגעת יותר ועתירת קונטרפונקט, שנועד לכלי מקלדת ולאו דווקא לקול האנושי. הנדל לקח לתשומת לבו את דברי מבקר המוזיקה והמלחין יוהאן מאתזון, כי המוזיקה שלו חזקה בהרמוניה אך חלשה במלודיה, ויצא לאיטליה לתקן את המגרעת[1]. בפירנצה הלחין ב-1707 את "רודריגו", ובוונציה הלחין ב-1708 את "אגריפינה". ברומא כתב ב-1710 שתי אורטוריות.

בשנותיו באיטליה התוודע הנדל אל טובי המלחינים, בהם קורלי וויוואלדי, שמהם למד על הקונצ'רטו והסונאטה, אלסנדרו סקרלטי, שהכניס אותו בסודות האופרה האיטלקית והקנטטה ובנו, דומניקו סקרלטי, שעמו התחרה בנגינה, ניצח בנגינה בעוגב והפסיד בנגינה בצ'מבלו. התחרות הזו היוותה בסיס לידידות נאמנה ולהערצה הדדית בין השניים. הנדל כתב קנטטות רבות, שהיו פופולריות במיוחד ברומא, שם נאסרה האופרה באופן רשמי. מבין הקנטטות האלה מוכרות כיום בעיקר "לוקרציה".

בשנת 1710 היה למוזיקאי החצר של הנסיך גאורג לודוויג מהנובר, אולם לאחר זמן מה הסתכסך עמו ופנה לחפש אפשרויות נוספות ברחבי אירופה. בשנת 1712 השתקע סופית באנגליה. שכרו בסך 200 לירות שטרלינג שולם בידי המלכה אן (בשנת 1713 כתב לכבודה אודה). לרוע מזלו של הנדל, בשנת 1714 מתה המלכה אן ובהיעדר יורש אחר הומלך מעסיקו הקודם, גאורג לודוויג מהנובר, לג'ורג' הראשון, מלך בריטניה. בשנים הראשונות לאחר המלכתו של ג'ורג' הראשון נפגע מאד מעמדו של הנדל בחצר המלוכה האנגלית, אך בהדרגה התפייסו השניים, בייחוד לאחר שהנדל כתב בשנת 1717 עבור המלך ג'ורג' את הסוויטה "מוזיקה על פני המים", יצירה מרשימה שנוגנה לכבודו מעל גבי סירות על נהר התמזה (סיפור ידוע, אך ככל הנראה איננו נכון, מציין כי הנדל ביצע את היצירה כהפתעה למלך בעודו שט על פני הנהר לאחר ששכר על חשבונו את הנגנים וכך זכה מחדש בחיבתו של המלך).

בשנת 1719 ייסד את האקדמיה המלכותית למוזיקה, ובראשה עמד בשנים 17201728. ב-1727 קיבל אזרחות בריטית ושיווה לשמו צורה אנגלית, ג'ורג' פרידריק הנדל[2]. בשנים 17291734 היה שותף בניהול התיאטרון המלכותי. החל ב-1732 כתב בעיקר אורטוריות.

בשנת 1737 חלה בשיתוק בעקבות התקף לב, אבל נרפא אחרי שנסע לאאכן. בשנת 1751 התעוור, וכעבור שמונה שנים נוספות מת בלונדון. הוא נקבר בכנסיית וסטמינסטר.

יצירתו

יצירתו של הנדל מקיפה כחמישים אופרות, שלושים ושתיים אורטוריות, אוסף גדול של מוזיקה כנסייתית ואוסף גדול אף יותר של מוזיקה כלית.

קנטטות:

בשנת 1978 פרסם המוזיקולוג Bernd Baselt את קטלוג היצירות של הנדל, הידוע בקיצור HWV.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ג'ון גולוויי וויליאם מאן, מוזיקה בכל הזמנים, עמ' 99
  2. http://www.parliament.uk/business/publications/parliamentary-archives/archives-highlights/handel-and-naturalisation/
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.