ברקת (מושב)

ברקת
מחוז המרכז
מועצה אזורית חבל מודיעין
גובה ממוצע[1] 82 מטר
תאריך ייסוד 1952
תנועה מיישבת הפועל המזרחי
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 2,035 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 3.4% בשנה עד סוף 2018

בָּרֶקֶת הוא מושב בגבול השפלה ולרגלי הרי יהודה, 5 ק"מ צפונית-מזרחית לנמל התעופה בן-גוריון. שטח המושב הוא כ-2,500 דונם, ומזרחית אליו, ליד ח'רבת אל-בירה, ישנה מערת עתיקות.

היסטוריה

המושב נוסד בשנת 1952 בידי חברי "הפועל המזרחי" יוצאי העיר חבאן, שבדרום-מזרח תימן.

תחילה נקרא המושב "כפר חלוצים" וכן "טירת יהודה ב'", אך השם שנבחר לבסוף היה ברקת. שם זה מציין את שמה של אחת מאבני החושן, שכן המושב נבנה כחלק מהקמתם של שני יישובים סמוכים - נופך ואחלמה (כיום - בית עריף) - שאף הם שמות אבנים מהחושן. את הסדרה המשיך היישוב שוהם הסמוך, שאף הוא נושא את שמה של אחת מאבני החושן, ומערך רחובותיו רומז לצורת החושן.

פרויקט איירפורט סיטי

ביוני 1992 התקשר המושב עם חברת קש"ת - קריית שדה התעופה בע"מ (היום חברת איירפורט סיטי בע"מ) בהסכם לתכנון, לפיתוח ולבנייה על קרקעות של המושב, שיעודו בעת ההתקשרות לצרכים חקלאיים. לאחר שינוי הייעוד של הקרקעות הוחל בהקמת פרויקט האיירפורט סיטי באפריל 1997, ובשנת 2001 החל אכלוס הפרויקט.

פארק העסקים איירפורט סיטי מאכלס חטיבת קרקע בשטח של כ-757 אלף מ"ר ומיועד לשימושים שונים: משרדים, היי-טק, מלונאות, מסחר ומבנים לוגיסטיים ,בשטח כולל של כ-404 אלף מ"ר.הוא הוקם על פי הסכם קומבינציה בין קש"ת למושב ברקת, לפיו אחראית החברה להקמת הפרויקט ותפעולו השוטף. ברקת זכאית לקבל שני בנייני משרדים, ארבעה בניינים לוגיסטיים ו-7% מהכנסות השטחים המסחריים ושטחי המלונאות[2].

במשך שנים רבות התנהלה בוררות בין המושב לחברת איירפורט סיטי. לטענת המושב הוא היה זכאי לתמורה כספית נוספת מאירפורט סיטי בגין יתרת הזכויות המגיעות לו בפרויקט[3].

אזור תעשייה יהלום

סמוך לכניסה למושב נחנך בשנת 2006 פארק לוגיסטי שהושכר לחברת "סולתם רדד"[4].

קישורים חיצוניים

קובץ:Commons-logo.svg ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.