ברניקי הראשונה

ברניקי (ברניקה) הראשונהיוונית: Βερενίκη; 340 לפנה"ס - בין 279 ל-268 לפנה"ס), הייתה אצילה ממקדוניה היוונית נישאה לתלמי הראשון מלך מצריים ומייסד השושלת התלמיית והפכה למלכה במצרים העתיקה. בנה תלמי השני ירש את אביו.

משפחתה

ברניקי נולדה במחוז אאורדיה (Eordaia) שבצפון יוון של היום. אביה היה אציל מקומי לא ידוע בשם מאגאס. סבה מצד אמה אנטיגונה, היה אציל בשם קסנדרוס שהיה אחיו של אנטיפטרוס שהיה מצביא בצבאו של פיליפוס השני מלך מקדוני וכן בצבאו של בנו אלכסנדר הגדול. בזמן מסעותיו של אלכסנדר הוא שימש כעוצר של מוקדון.

משפחתה הראשונה

בשנת 325 לפנה"ס נישאה לאציל מקומי וקצין בצבא בשם פיליפ. פיליפ היה נשוי לפני כן ובעל ילדים. מנישואיה אלה נולדו שלושה ילדים:

בעלה פיליפ מת בשנת 318 לפנה"ס לערך.

נישואיה לתלמי

לאחר מות בעלה נסעה ברניקי למצרים ביחד עם שלושת ילדיה כדי לשמש כבת לוויה לקרובת משפחתה אורידיקה בתו של אנטיפטרוס, שהייתה אשתו של תלמי הראשון. תלמי ראה את ברניקי ונשא אותה לאשה בשנת 316/317 לפנה"ס. היא הייתה אשתו הרביעית. לא ידוע אם התגרש מאורידיקה שעזבה את מצרים למילטוס בשנת 287 לפנה"ס, שם התקבלה על ידי דמטריוס פוליורקטס שהיה אויבו של תלמי הראשון.

לברניקי ותלמי נולדו שלושה ילדים:

  • בשנת 316 לפנה"ס, בת בשם ארסינואי השנייה - נישאה לליסימכוס מלך תרקיה ולאחר מכן לאחיה למחצה תלמי קראונוס בנם של תלמי הראשון ואורידיקה, ולאחריו נישאה לאחיה תלמי השני.
  • בת בשם פילוטרה (Philotera)
  • בשנת 309 לפנה"ס, הבן תלמי השני שהפך היורש של תלמי הראשון והועדף על פני ילדיה של אורידיקה.

פירוס, בעלה של בתה אנטיגונה הנציח אותה בקוראו לעיר חדשה שהקים בשם ברניקיס. בנה תלמי השני קרא על שמה נמל חדש שהקים בים סוף. לאחר מותה תלמי השני ומאוחר יותר גם תלמי החמישי הוציאו צו שנתן לה כבוד אלוקי.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.