ברווז ורוד-ראש

ברווז ורוד-ראש
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה עופות
סדרה אווזאים
משפחה ברווזיים
תת-משפחה ברווזי צלילה
סוג ברווז ורוד-ראש
מין 'ברווז ורוד-ראש'
שם מדעי
Rhodonessa caryophyllacea
תחום תפוצה

ברווז ורוד-ראש (שם מדעי: Rhodonessa caryophyllacea) הוא מין של ציפור ממשפחת הברווזיים המצויה בסכנת הכחדה חמורה בטבע וחיה בביצות מסוימות בתת-היבשת ההודית. מין זה הוא יחיד בסוגו.

ברווזים אלה נחשבו הרבה זמן לשייכים לתת-משפחת ברווזים מצויים (Anatinae) אך הוא בעל דורבנות אחוריים וכן התנהגותו וצורת התזונה, מה שאינו קיים בקבוצה זו. הצוואר של הברווז גם בעל יכולת התרחבות מיוחדת המאפשרת לו לשרוק באופן מיוחד. חוקרים מסוימים סיווגו אותו בסוג נטה (Netta) או צולל (Aythya), אך ההצעות לא התקבלו.

הברווז מגיע לאורך 41–43 ס"מ וני המינים דומים בגודל. הוא בעל גוף שחור וצוואר ארוך וורוד. הראש גם מוארך וורוד והמקור אדום ומוארך וכן קצה הכנפיים ירוקות וחומות בקצה. לנקבות לעומתו צוואר וראש צהבהבים ומקור חיוור. לעיתים עלולים להתבלבל בינו לנטה אדומת-ראש (כשמסתכלים מרחוק), אך הוא בעל צוואר ארוך בהרבה מהנטה ובעל גוף שחור. ראשם של הצעירים הוא לבן כמעט לגמרי.

תפוצת הברווז העיקרית היא מצפון לנהר הגנגס ועד למערב נהר הברהמפוטרה במדינה ההודית ביהר וייתכן שגם ממערב לשם אך גם בנפאל, בנגלדש ואולי גם במינמאר.

ברווזים אלה חיים ביחידות או בזוגות ולעיתים נדירות גם בקבוצות קטנות. הוא נפוץ בביצות ובריכות ביערות גשם ובין עשבים גבוהים, שם הוא מקנן, ולא במים עמוקים מאוד. הברווזים ניזונים בטבילה מצמחייה מימית ורכיכות.

ברווז זה כמעט ונכחד בטבע בעיקר עקב הרס בית גידולו ואולי ציד, אך ככל הנראה אף פעם לא היה נפוץ בטבע. ישנם חוקרים הטוענים שהוא נכחד כבר. נצפו מספר ברווזים כאלה במינמאר אבל נטען שהברווזים הללו הם ברווזים מהסוג Anas poecilorhyncha. ע"פ ארגון ה-IUCN מוגדר המין בסכנת הכחדה חמורה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.