בצת

בצת
"גן המייסדים" - נחנך במושב במלאת 60 שנה להיווסדו
מחוז הצפון
מועצה אזורית מטה אשר
גובה ממוצע[1] 29 מטר
תאריך ייסוד 1949
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 279 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 6.1% בשנה עד סוף 2018

בֶּצֶת הוא מושב בצפון ישראל, באזור הגליל המערבי, סמוך לשלומי, לקיבוץ ראש הנקרה ולנהריה. הוא מהווה חלק ממועצה אזורית מטה אשר ומשתייך לתנועת המושבים. שטח המושב, כ-2,200 דונם.

היסטוריה

המושב הוקם ביום ה' טבת תש"ט, 6 ינואר שנת 1949[2], על ידי הסוכנות היהודית וקרן היסוד ותושביו הראשונים היו עולים שהגיעו בגלי העלייה של שנות ה-50 ממדינות הבלקן, בייחוד מיוגוסלביה ורומניה. המקום שנבחר למגורים היה אדמות הכפר הערבי "אל-באסה", שנכבש במלחמת העצמאות ושרוב תושביו עזבו אותו. רוב בתי הכפר הערבי נהרסו עם הכיבוש. בשנת 1951 בחרו המייסדים לעבור לאתר קבע הסמוך לנקודת היישוב המקורי.

תחילה נקרא היישוב "כפר זיתים", לציון העץ הנפוץ מאד באזור. מאוחר יותר הוחלף השם ל"בצת", כשמו של היישוב היהודי הקדום המזוהה עם הכפר אל-באסה ששכן במקום. היישוב היהודי הקדום "בצת" נזכר ברשימת העיירות היהודיות ב"תחום צור" החייבות בקיום המצוות התלויות בארץ (שמיטה ומעשרות) המצויה בתלמוד[3]. הרשימה נמצאה גם בפסיפס כתובת רחוב: "העיירות האסורות [שתוצרתן החקלאית אסורה בשנת שמיטה] בתחום צור [הן] שצת בצת ופי מצובה וחנותא עלייתה וחנותא ארעייתה וביברה וראש מייה ואמון ומזה היא קסטלה וכל מה שקנו ישראל נאסר".

בשנות ה-50 של המאה ה-20 התפרנסו התושבים מגידולי ירקות, מפרדס משותף ומתוצרתה של רפת לחלב. כמו כן, הועסקו התושבים בעבודות ייעור של הקרן הקיימת לישראל. כיום רוב התושבים עוסקים בענפי משק כגון גידולי בננות, אבוקדו ותרנגולי הודו. בנוסף, פועלים במקום גם חדרי אירוח. בשנת 2000 הוכרז היישוב ככפר תיירותי, ובמסגרתו שופרו פני היישוב תוך שמירה על אופיו החקלאי.

הרחבת היישוב

בנובמבר 2017 החלו עבודות התשתית להרחבת היישוב.

במסגרת ההרחבה יתווספו 58 נחלות חקלאיות חדשות וכן מגרשים לבניית מגורים לבני המקום.

ההרחבה תתבצע בחלקה בתחומי היישוב הקיים ובחלקה העיקרי על שטח מנחת בצת הסמוך למושב.

אתרים בקרבת היישוב

בתאריך 12 באוגוסט 1968, חדרו לישראל שני מטוסים סוריים מדגם מיג-17. המטוסים טעו בניווט ונחתו במנחת בצת.

הקטנה (6 תמונות)

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1 2 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. זאב וילנאי, "אנציקלופדיה לידיעת הארץ", הוצאת ידיעות אחרונות תשט"ז, 1956, כרך א', עמוד 166
  3. תלמוד ירושלמי, מסכת דמאי, פרק ב', הלכה א'.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.