בעלי שש רגליים

בעלי שש רגליים
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה פרוקי-רגליים
על-מחלקה בעלי שש רגליים
שם מדעי
Hexapoda

בעלי שש רגליים (שם מדעי: Hexapoda, מיוונית) היא תת-מערכה המכילה את המספר הגדול ביותר של פרוקי-רגליים (בחישוב לפי מספר מינים). תת-המערכה מחולקת לשניים, מחלקת החרקים הידועה, ו-Entognatha המכילה שלוש סדרות קטנות הרבה יותר של פרוקי-רגליים חסרי כנפיים: קפזנביים, Protura, וDiplura. בעלי שש רגליים קרויים על שם התכונה המבחינה אותם יותר מכל: חזה מגודל שממנו צומחים שלושה זוגות של רגליים. לרוב פרוקי-הרגליים האחרים יותר משלושה זוגות רגליים.

מורפולוגיה

לבעלי שש רגליים גוף המחולק לראש קדמי, חזה וגחון אחורי. הראש מורכב מחלק דמוי בלוט, הנושא בדרך כלל עיניים, ולאחריו שישה מקטעים מחוברים היטב, הנושאים את התוספות הבאות:

  • מקטע ראשון - ללא תוספת
  • מקטע שני - מחושים (לא נמצא בProtura)
  • מקטע שלישי - ללא תוספת
  • מקטע רביעי - לסת תחתונה (לריסוק)
  • מקטע חמישי - לסת עליונה (ללעיסה)
  • מקטע שישי - שפה תחתונה

הפה נמצא בין המקטע הרביעי לחמישי, ומכוסה בבליטה מהשישית, הקרויה Labium. בחרקים אמיתיים, חלקי הפה חשופים, ובשאר הקבוצות הם חבויים. איברים דומים ניתן למצוא בראשי הסרטנאים וה-Myriapoda, אך לאלו יש מחושים משניים.

חזה מורכב משלושה מקטעים, שלכל אחד מהם זוג רגליים. באופן המאפיין פרוקי רגליים המותאמים לחיים ביבשה, לכל רגל יש חלק אחד בלבד המותאם להליכה, ומורכב מחמישה מקטעים, ללא ענפי הזימים שניתן למצוא אצל חלק מפרוקי הרגליים. אצל רוב החרקים המקטעים השני והשלישי של בית החזה תומכים גם בכנפיים. יש הסוברים שאלו הומולוגיות לזימים של הסרטנאים, או שהתפתחו מהמקטעים עצמם.

הגחון מורכב מאחד עשר מקטעים אצל כל החרקים האמיתיים, אך אצל ה-Protura קיימים שנים עשר ואצל הקפזנביים רק ארבעה עד שישה. בגחון יש איברים מועטים, בדרך כלל רק איברי הרבייה ולעיתים גם איברי חישה על המקטע האחרון.

קשרי תת-המערכה

באופן מסורתי, תת-מערכת ה-Myriapoda נחשבה לקרובה ביותר לבעלי שש רגליים, עקב דמיון צורני, ושתי הקבוצות סווגו לתת-מערכה בשם Uniramia. מחקרים עדכניים הציבו סימני שאלה על חלוקה זו, ונראה שקרוביהם המידיים הם הסרטנאים דווקא.[1] בעלי שש רגליים שאינם חרקים נחשבו לעיתים כקו אבולוציוני יחיד, שנקרא מחלקת Entognatha, ולעיתים כמספר קווים עם מערכות יחסים שונות עם מחלקת החרקים. ה-Diplura במיוחד עשויים להיות קרובים יותר לחרקים משאר השותפים לתת-המערכה. קיימות גם ראיות לכך שבני תת-המערכה אינם חולקים מוצא משותף, ובפרט - שהקפזנביים אינם שייכים לקבוצה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. Giribet, G., Edgecombe, G.D. and Wheeler, W.C. (2001). "Arthropod phylogeny based on eight molecular loci and morphology". Nature 413: 157-161.
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.