בני עקיבא העולמית

בני עקיבא העולמית
ארגון גג בני עקיבא
מספר חניכים (על פי התנועה) כ-20,000
מזכיר כללי רועי אביקסיס
יושב ראש גאל גרינוולד
* אתר האינטרנט הרשמי של תנועת בני עקיבא העולמית

בני עקיבא העולמית היא תנועת בת של תנועת הנוער בני עקיבא בישראל אשר פועלת בתפוצות. מזכ"ל התנועה הנוכחי הוא רועי אביקסיס.

מטרות ופעילות

מטרות בני עקיבא העולמי שונות ממטרות בני עקיבא ישראל, ולכן, בהתאמה, גם צורת הפעילות בסניפים. הפעילות מתבצעת תוך מתן דגש על הזהות היהודית של החניכים, כדי למנוע את התבוללותם. עוד פועלת בני עקיבא כדי לקדם את העלייה לארץ ישראל ממניעים ציוניים. שינוי נוסף הוא שבעוד ובארץ ישראל רוב החניכים הם יהודים דתיים אורתודוקסים בחו"ל ישנם חניכים חילוניים רבים.

לתנועה כ-150 סניפים הפזורים ביותר מ-30 מדינות, בקהילות יהודיות מסביב לעולם. את הסניפים מפעילים בעיקר שליחים מהארץ, בוגרי צבא ובדרך כלל בוגרי ישיבות הסדר אשר יוצאים לשנת שליחות או בנות שסיימו שנתיים של שירות לאומי/לימודים או צבא.חלק מהשליחות עושות זאת במסגרת שנת שירות של השירות הלאומי בשיתוף עם ארגון בת עמי. בנוסף ישנן גם משפחות היוצאות לשליחות של שנה עד ארבע שנים.

השאיפה בתנועה העולמית שאת הפעילות יובילו בני הנוער או הסטודנטים בוגרי התנועה העולמית, כדי ליצור מנהיגות יהודית צעירה בתפוצות, ובכדי להעצים את הנוער. השליח, אשר נשלח מישראל משמש כמנחה ומלווה הפעילות, וכמובן הגורם החשוב ביותר בכל הקשור לחינוך לישראל וליהדות. בחלק מן הסניפים, ובמיוחד בסניפים החדשים, השליחים אף מארגנים את כל הפעילויות.

מחנות

לכל מדינה מחנה בני עקיבא משלה. לרוב ישנם שני מחנות במהלך השנה: מחנה חורף (לרוב סקי) ומחנה קיץ (מחנאות וכדומה). ברוב המחנות הלינה היא בבקתות, או באכסניות הנשכרות במיוחד לשם המחנה, ובמקומות מסוימים (כדוגמת דרום אפריקה) החניכים ישנים באוהלים. רוב המחנות בצפון אמריקה נקראים "מחנה מושבה", וישנם סוגים שונים ורבים של כאלו. קיים מחנה קיץ של בני עקיבא העולמית גם בישראל, שנקרא "מחנה עמיחי".[1]

היסטוריה

בתחילה טופלו ענייני בני עקיבא מחוץ לישראל על ידי מזכירות תנועת תורה ועבודה. בשנת 1938 הוקמה מזכירות עולמית של תנועות הנוער הדתי, שייצגה את בני עקיבא והשומר הדתי[2].

בני עקיבא העולמית הוקמה בסוף שנת 1954[3].

בשנת 2011 נקלעה התנועה לקשיים כלכליים ולגירעון של כ-4 מיליון דולר, דבר שהביא לפיטורי מחצית מעובדי ההנהלה, כולל המזכ"ל זאב שוורץ וכל צוות מחלקת ההדרכה[4].

מזכ"לי התנועה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.