בלון לחיזוי מזג אוויר

בלון מזג אוויר הוא בלון (בלון שמיועד לעלות לגבהים) אשר נושא כלים למעלה כדי לשלוח מידע על הלחץ האטמוספירי, הטמפרטורה, לחות, ומהירות רוח, באמצעות מכשיר מדידה שנקרא רדיוסונדה, כדי לקבל נתוני רוחות, הם יכולים להיות במעקב על ידי מכ"ם, או מערכות ניווט (כגון לווין מבוסס מערכת מיקום גלובלית, GPS). חלק מהבלונים ממריאים בקצב קבוע ומשדרים את הנתונים בכל הגבהים. יש בלון ייעודי שנקרא טרנסונדה שתוכנן כך שיישאר בגובה קבוע למשך זמן רב וישדר משם נתונים[1].

היסטוריה

אחד האנשים הראשונים להשתמש בלוני מזג-האוויר היה ליאון טסיירנק דה בורט מטאורולוג צרפתי. בשנת 1896 הוא שחרר מאות בלוני מזג אוויר ממצפה הכוכבים בטראפס, צרפת. ניסויים אלה הובילו את הגילוי של טרופופאוזה והסטרטוספרה. ב-1958 החלו להשתמש בטרנסונדות, על מנת לזהות אזורים של פסולת גרעינית.

חומרים וציוד

הבלון עשוי בדרך כלל מלטקס שהוא חומר מאד גמיש. והוא אחראי על העלייה לגובה. מתחתיו תלויה על חוט נמצאת רדיוסונדה, שהיא מבצעת את המדידות, ושידור הנתונים חזרה לתחנה. רדיוסונדות יכולות לשמש למדידה של פרמטרים ספציפיים, כגון קביעת ריכוז האוזון[2].

הבלון בדרך כלל מלא במימן בשל עלות נמוכה יותר, אף על פי שהליום יכול לשמש גם כן. הקצב והמרחק של הבלון, תלויים בכמות הגז שהוכנס לתוכו. בלוני מזג אוויר עשויים להגיע לגבהים של 40 קילומטרים (25 מייל) או יותר. מעבר לכך השינויים בלחץ האוויר גורמים לכך שהבלון יתרחב מעבר ליכולתו, ויקרע. כשזה קורה הציוד הקשור לבלון אובד. אם רוצים למדוד פרמטרים בגובה אליו הבלון לא יכול להגיע, מתשמשים ברקטות, או בלוויינים. בלוני מזג אוויר משוחררים בכל רחבי העולם, על מנת לאבחן את מצב הנוכחי. תוך כדי שימוש בכלים מיחשוביים, וחזאים, אפשר לנסות ולקבוע את מזג האוויר.  כ-800 מיקומים ברחבי העולם משחררים בלונים פעמיים ביום, בחצות ובצהריים. לפעמים מבוצעות בדיקות ביניים בעיקר במצבים בהם התנאים משתנים מאד מהר ויש צורך בנתונים נוספים. 

לפעמים משתמשים בבלונים גם לצרכים מיוחדים כמו לצורכי מחקר תעופה, איתור זיהום אוויר, או צילום. בשנים האחרונות בלוני מזג-האוויר היו בשימוש גם עבור פיזור אפר אנושי על ידי חברות שונות.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. על בלון לחיזוי מזג אוויר. אוחזר ב-12.04.17
  2. Weather Balloon." World of Earth Science. Retrieved April 12, 2017 from Encyclopedia.com
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.