בית מדרש גור

בית מדרש גור
תמונה אווירית של בית המדרש מכיוון האגף החדש
מידע על המבנה
כתובת ירמיהו 5-7 ירושלים
מדינה ישראל
התחלת הבנייה תשנ"א
אדריכל אהרן אסטרייכר (האגף החדש)
שימוש לימוד תורה, תפילות, טישים
קיבולת 40,000איש (אחרי השלמת הבניה)
קואורדינטות 31°47′31.3″N 35°12′45.7″E / 31.792028°N 35.212694°E / 31.792028; 35.212694
(למפת ירושלים רגילה)
 
גור

בית מדרש גור הוא מרכז חסידות גור, השוכן ברחוב ירמיהו בירושלים, בסמוך למתחם בית היתומים שנלר. זהו בית הכנסת הגדול ביותר במדינת ישראל ובעולם כולו.

בניית בית המדרש והפעילות בו

הבניין הוקם בראשית שנות התש"נ במקום בית המדרש הישן ברחוב רלב"ח, שהיה קטן מלהכיל את החסידים. בנייתו לא הושלמה עדיין. בשנת תשע"ה (2015) שונו התכניות והוחל בבניית הרחבה לבניין כשתכניות ההרחבה הוכנו על ידי האדריכל אהרן אסטרייכר שתכנן גם את בית המדרש הגדול בעלז. בירושלים. בראש השנה בשנת תשע"ט (2018) נחנך האגף החדש של בית המדרש שמהווה את בית הכנסת הגדול בעולם וזאת על אף שעוד לא הושלמה בנייתו הפנימית . האגף הישן של בית המדרש אינו מפואר, ולא גמור חיצונית בחיפוי. לעומת זאת האגף החדש מאופיין בגימור חיצוני מפואר, בעיצוב של קשתות ענק בחיפוי אבן ירושלמית, אמנם גם באגף זה גימור החלק הפנימי לא הושלם בינתיים.

בצמוד לבית המדרש נבנתה דירה למגורי האדמו"ר ומשפחתו המורחבת בעת שהותם בירושלים. הדירה כוללת חדר סמוך לבית המדרש המיועד לקבלת קהל. החל משנת תשע"ב (2012) מתגורר האדמו"ר באורח קבע בדירה זו. בעבר כאשר האדמו"ר לא היה בירושלים היה בית המדרש סגור על פי רוב. מאז שהוא גר במקום בית המדרש פתוח ומתקיימות בו תפילות במשך כל השנה.

בבית המדרש מתכנסים חסידי גור הבאים לירושלים בשבתות ובחגים שבהם שוהה האדמו"ר בירושלים. בנוסף לתפילות, האדמו"ר עורך בו את הטישים. האדמו"ר מדליק במקום נרות חנוכה. כשהאדמו"ר מכובד בסנדקאות בירושלים, נערכת הברית בבית המדרש. בעשרת ימי תשובה, בחלק משלושת ימי ההגבלה ובימי החנוכה לומדים בבית המדרש בחורי הישיבות הגדולות של גור בישראל יחד עם אלפים מאברכי החסידות שמגיעים מכל רחבי הארץ. בחורי הישיבות הקטנות מגיעים לתקופות קצרות יותר.

במשך השנה התפילות והשולחנות מתקיימים באגף הישן ואילו בחגים הגדולים הציבור מתחלק בין האגפים, והטישים בדרך כלל מתקיימים באגף החדש, כמו כן הדלקת נרות חנוכה על ידי האדמו"ר וחתונות נכדי האדמו"ר מתקיימים באגף החדש כשבהזדמנויות אלו האירועים מוקרנים על גבי מסכים גדולים בשני אגפי בית המדרש.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.