ביות בעלי חיים

על מנת להתאים דף זה למכלול דרוש לבצע בו תיקון כבד. הדף הועבר לטיפולם של עורכי אספקלריה.
אנחנו כאן בשבילך! אם הערך נחוץ לך, תוכל להגיש בקשת טיפול לעורכי אספקלריה, גש ללשונית שמימין לתיבת החיפוש, מתחת "רענון" מופיע "בקש טיפול". יש למלא את הסיווג המתאים. אם אין כזה, בחרו: שונות.

ביות בעלי חיים (לעיתים משתמשים במושג תרבות בעלי חיים) הוא שם כולל לשינויים שעשה האדם בבעלי חיים על מנת להתאים אותם לצרכיו.

יש בעלי חיים שבויתו ללא שינוי בהתנהגותן הטבעית (דבורי דבש), יש כאלו שעברו שינוי חלקי (חתולים) ויש כאלו שעברו סיגול מלא לצורכי האדם (כל חיות המשק והכלבים) והתנהגותם שונה לחלוטין מחיי קרוביהם החיים עדיין חיי בר.

ההיסטוריה של הביות

משערים כי במשך שנים חיו האדם ובעלי החיים שבטבע זה לצד זה, ולעיתים אכלו האחד את משנהו, מבלי שהאדם יצר שינוי התנהגותי או פיזי בבעלי החיים. יתכן שהביותים הראשונים לא היו פרי מחשבה או רצון, אלא נגרמו כתוצאה מתועלת הדדית שהפיקו החיה והאדם מהקשר שיצרו, לדוגמה: הזאב התריע מפני הגעת טורפים וקיבל בתמורה שאריות מזון מהציד. לכן מניחים שבעל החיים הראשון שבוית הוא הכלב, מעריכים שביותו החל כבר בעת העתיקה. ויש ראיות לקשר בין בני אדם לבין זאבים בעת העתיקה.

כתוצאה מתהליך הביות והברירה הלא-טבעית שגרם האדם לבעלי החיים, עברו רוב בעלי החיים המבויתים שינויים התנהגותיים ופיזיים, כך שיסתגלו טוב יותר לצרכיו של האדם.

סוג של ביות היה התאמת בעלי חיים לנשיאת בני אדם או משאות. באזורים שונים בעולם בויתו בעלי חיים או שנעשה שימוש בבעלי חיים שכבר בויתו גם לשם נשיאת משאות. כך בויתו הסוס, החמור, הגמל, השור, היאק, הלמה, התאו, נוצרה ההכלאה של פרד ונעשה שימוש בכלבים ובאיילים לגרירת מזחלות.

תהליך הביות היה בין הגורמים שאפשרו לבני האדם שחיו בחברות של ציידים-לקטים לעבור להתיישבות קבע וחקלאות כי מקורות מזון (בשר ותוצרים אחרים) הפכו לזמינים יותר ואפשר היה להשיגם ללא נדודים.

ראיות מוקדמות לכוורנות מציורי סלע מתארכות את ביות הדבורים לאלפי שנים לפני זמננו. שלושת הבאים - העז, הכבש והחזיר - כולם בויתו אלפי שנים לפני זמננו, באסיה. יש ראיות ארכאולוגיות מהעת האחרונה לביות של סוג של חתול לפני אלפי שנים[1]. הראיות המוקדמות ביותר לביות הסוס (כנראה בצפון רוסיה) מתוארכות ל-5,000 לפני זמננו.

תהליך הביות והפיזור של הזנים המבויתים הושפע מאוד מהקשר בין החצי המערבי לחצי המזרחי של כדור הארץ לאחר גילוי יבשת אמריקה על ידי אירופאים.

שםתמונהתאריך ביות משוערמיקוםשימושים
אלפקהבערך 5,500 לפני זמננופרוצמר, בשר, חלב ומשא
בנטנגלא ידועדרום מזרח אסיהבשר, חלב ומשא
גמל חד-דבשתיבערך 4,500 לפני זמננוחצי האי ערבבשר, רכיבה ומשא
גמל דו-דבשתיבערך 4,500 לפני זמננואסיה המרכזיתבשר, רכיבה ומשא
חתולבערך 5,500 לפני זמננוהסהר הפורה- המזרח התיכוןהדברת מזיקים ומחמד
פרהבערך 5,000 לפני זמננומצרים או אפריקה שמדרום לסהרהבשר, חלב ומשא
כלבבערך 5,000 לפני זמננואסיה או המזרח התיכוןשמירה, ציד, נחייה, גישוש ומחמד
חמורבערך 5,000 לפני זמננומצריםמשא ורכיבה
גאיאללא ידועדרום מזרח אסיהבשר, חלב ומשא
עזבערך 5,000 לפני זמננוהמזרח התיכוןבשר, חלב וצמר
חזיר יםבערך 900 לספירהפרובשר ומחמד
סוסבערך 5,000 לפני זמננואוקראינהרכיבה ומשא
למהבערך 5,500 לפני זמננופרובשר, חלב, צמר ומשא
ארנבוןבערך 3,500 לפני זמננואירופהבשר, פרווה ומחמד
פנינייהבערך 4,400 לפני זמננואפריקהבשר ביצים ונוצות
חזירבערך 5,000 לפני זמננוסין ואירופהבשר
אייל הצפוןבערך 5,000 לפני זמננוצפון רוסיהבשר, עור, חלב ומשא
כבשהבערך 5,000 לפני זמננוהמזרח התיכוןבשר, חלב וצמר
תאו המיםבערך 5,000 לפני זמננוסיןבשר, חלב ומשא
זבובערך 5,000 לפני זמננוהודובשר, חלב ומשא
יאק הביתבערך 4,500 לפני זמננונפאלבשר, חלב, פרווה ומשא
דבורת הדבשבערך 5,000 לפני זמננודרום אסיהדבש
טוואי המשיקובץ:Pairedmoths.jpgבערך 5,000 לפני זמננוסיןמשי ומחמד
אווז הביתבערך 5,000 לפני זמננומצרים וסיןבשר, ביצים, נוצות ושמירה
ברווז הביתקובץ:2010-07-07 (6) Duck, Ginsheim-Gustavsburg Altrhein.JPGבערך 6,000 לפני זמננוסיןבשר, ביצים ונוצות
יונת הביתבערך 5,000 לפני זמננוחופי הים התיכוןבשר, ביצים, נוצות, דואר ומחמד.
יונה ברבריתבערך 2,500 לפני זמננוצפון אפריקהמחמד
תרנגולקובץ:Mother hen with chicks02.jpgבערך 5,500 לפני זמננודרום מזרח אסיהבשר, ביצים ונוצות
חמוס הביתקובץ:Jagd frettchen in hand von jaeger.jpgבערך 3,500 לפני זמננואירופהמחמד והדברת מזיקים
תרנגול הודובערך 2,000 לפני זמננומקסיקובשר, ונוצות
יחמורבערך 3,000 לפני זמננוחופי הים התיכוןבשר ועור
אוגרשנות -30ארצות הבריתמחמד
שועלהמאה ה-19אירופהמחמד
מינקהמאה ה-19אירופהשימוש בפרווה ומחמד
קנריתהמאה ה-15האיים הקנרייםמחמד
דג זהבהמאה ה-4סיןמחמד
קויהמאה ה-19יפןנוי ומחמד
שליו יפניהמאות 12 - 20יפןבשר, ביצים ומחמד

תאריכים אלה אינם מוחלטים, והם נשענים על ראיות מועטות בלבד.

מטרות הביות

ביות הכלב

ערך מורחב – ביות גזעי כלבים עתיקים

ביות הכלב התרחש כבר בעת העתיקה יש הסבורים שהוא התרחש פעמים רבות ובאופן בלתי תלוי. לתהליך זה היו השפעות רבות על האדם ויש הרואים בתהליך סימביוזה לכל דבר בין האדם לכלב.

סוגיה אחרת הקשורה בביות הכלב היא הקטנת נפח המוח. תהליך הביות של חיות רבות על ידי האדם כלל הקטנה של מוח החיות המבויתות. אזורי מוח ששימשו בטבע את החיות האלה עבור תפקודים שהאדם החל לעשות במקומן במהלך הביות, הצטמקו. רקמת עצב דורשת אנרגיה רבה. מוטנט שהצטמק לו אזור מוחי שאינו בשימוש עוד, צורך פחות מזון והוא בעל יתרון אבולוציוני. אזורי מוח העוסקים בקבלת החלטות וזיהוי סכנות מצומקים אצל חיות מבויתות בהשוואה לחיות הבר.

אחת העדויות המוקדמות ביותר לביות הכלב היא קבורה של גור זאבים או כלבים ביחד עם אישה באתר הנאטופי עינן בעמק החולה בישראל, המוצגת במוזיאון האדם הקדמון במעיין ברוך. זוהי הקבורה המוקדמת ביותר הידועה של זאב או כלב (קשה להבדיל ביניהם בגיל צעיר לפי השלד), וגילה אלפי שנים, לפי תיארוך פחמן 14 מכויל. קבורות כלבים מהתרבות הנטופית נמצאו גם בטרסת מערת היונים בגליל המערבי[2][3].

קריטריונים לביות

ג'ארד דיימונד בספרו רובים, חיידקים ופלדה, מתאר שישה קריטריונים לביות. על פי התאוריה שלו, רק התאמה לכל ששת הקריטריונים מאפשרת ביות של בעל החיים, ולכן מתוך המגוון הרב של בעלי חיים בטבע, רק מעטים מאד ניתנים לביות.

  1. תזונה גמישה - בעלי חיים שניזונים ממגוון של מקורות מזון ויכולים להתקיים על מזון זול יחסית. מבחינה זאת רוב אוכלי הבשר אינם מתאימים לביות, כי מזונם יקר - יש לספק להם בעלי חיים אחרים למאכל, וגידולם של אלה דורש משאבים כלשעצמו. אוכלי בשר שבויתו הם בדרך-כלל מינים שמסוגלים להתקיים במידה מסוימת גם על מזון צמחי, וכאלה שניזונים ממגוון של בעלי-חיים החיים בסמיכות לאדם. אוכלי עשב מתאימים לביות אם הם ניזונים מסוגים שונים של עשבים נפוצים.
  2. התבגרות מהירה - בעלי חיים בעלי משך היריון קצר, שמגיעים לבגרות מינית בתוך שנים מעטות לכל היותר. התבגרות מהירה מאפשרת לבני האדם התערבות ברבייה והשבחת גזע. גורי כלבים, למשל, נולדים בתוך שבועות אחדים ומגיעים לבגרות בתוך שנה בערך. לפילים, לעומת זאת, משך היריון ארוך מאוד והתבגרות איטית. לפיכך פילים אינם מתאימים לביות. דיימונד מבהיר שאין להתבלבל עם הפילים שבשביה: הם אינם מבויתים, כלומר, עברו שינוי כלשהו, אלא מאולפים.
  3. אפשרות לרבייה בשביה - יצורים שאינם מוכנים להזדווג ולהתרבות בשביה אינם מתאימים לביות, ובמקום זה צריך לתפוס אותם בטבע. קשה להרבות יצורים כמו הפנדה והצ'יטה בשביה.
  4. מזג נוח - מסוכן להחזיק בשבי יצורים גדולים שהם אגרסיביים כלפי בני אדם. לתאו האפריקני, לדוגמה, יש מזג לא צפוי והוא מסוכן ביותר לבני אדם. בעלי חיים שנבהלים בקלות גם הם אינם מתאימים לביות. היעל, לדוגמה, נבהל בקלות מבני אדם ונוטה לברוח, ויש לו יכולת קפיצה גבוהה שמאפשרת לו לברוח בקלות ממקום סגור.
  5. היררכיה חברתית ניתנת לשינוי - בעלי חיים חברתיים שקשורים זה לזה בקשרי שליטה, ויכולים לראות בבן אדם את החוליה הגבוהה ביותר בשרשרת השליטה, כלומר בן אדם ממלא את תפקיד ה"מנהיג" במקום אחד הפרטים בלהקה או בעדר.
  6. אינסטינקט עדר - בעלי חיים שחיים בלהקות גדולות או בעדרים. קל לכנס אותם במקום סגור, והם בדרך כלל אינם נרתעים מהצפיפות.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. נמצאו שרידי חיית המחמד העתיקה בעולם
  2. James Serpell, The domestic dog: its evolution, behaviour, and interactions with people, pp 10-12. Cambridge University Press, 1995.
  3. SJM Davis and FR Valla, Evidence for domestication of the dog 12,000 years ago in the Natufian of Israel, Nature 276, 608-610 (7 December 1978).
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.