בולם זעזועים

בולם זעזועים הוא התקן שמשמש לריסון. בדרך כלל הכוונה היא להתקן מכני, למרות שגם בתחומים אחרים יש שימושים לריסון תנודות. הזעזוע בו מדובר הוא הכוח, דהינו . תפקידו של בולם הזעזועים הוא להמיר את הכוח הנכנס לכוח יוצא קטן יותר, אולי על ידי "החלקתו" במובן של הקטנת העוצמה המרבית שלו. וזאת על ידי הפיכה של פונקציה שהתיאור הגרפי המקורב שלה הוא מלבן צר וגבוה, לפונקציה שהתיאור הגרפי המקורב שלה הוא מלבן רחב ונמוך. בבולם זעזועים אידאלי הכוח היוצא יהיה אפס. לפיכך, על הבולם להמיר את האנרגיה הקינטית לצורות אחרות של אנרגיה, ועל פי רוב, להוציא אותה מהמערכת לסביבה.

במערכות מכניות שיש בהן חלקים נעים יש שימוש בבולם זעזועים, ואפילו ביותר מבולם אחד. למשל: כלי רכב, ואפילו באופניים ובמכונת כביסה. לרוב, בולם הזעזועים המכני הוא בוכנה הידראולית, גליל פנאומטי, או קפיץ. אולם, בעוד שבגליל הפנאומטי מדובר על המרה של כוח נכנס לכוח יוצא גדול יותר, בבולם הזעזועים המטרה היא הפוכה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.