בולגרים (עם סלאבי)

הבולגרים הם עם סלאבי השוכן בעיקר בחבל הבלקן, בטריטוריה של בולגריה.

הבולגרים (עם טורקי), בהנהגתו של אספרוך, פלשו לחבל הבלקן במחצית השנייה של המאה ה-7 ושיתפו פעולה עם השבטים הסלאביים המקומיים נגד האימפריה הביזנטית. הבולגרים היו חיל הפרשים והסלאבים, שהיו רבים יותר מהבולגרים, חיל הרגלים. במהלך השנים התבוללו הבולגרים בתוך שבעת השבטים הסלאבים, אך שם העם שנוצר, נשאר "בולגרים".

בנוסף לבולגרים החיים בבולגריה קיימים ריכוזי בולגרים גם מחוצה לה.

הבולגרים של הבאנאט

בחבל באנאט חיים בולגרים שהיגרו לשם מבולגריה לאחר כישלונו של מרד אנטי-עות'מאני ב-1688 ולאחר שורה של מלחמות בין ההונגרים והאוסטרים ובין האימפריה העות'מאנית. לאחר שבולגריה זכתה לעצמאות ב-1878 היגרו חלק מהבולגרים האלה אל מערבה, אך תוצאות מלחמת העולם הראשונה הביאו לשיבה של חלק מהמהגרים לבאנאט.

הבולגרים של הבאנאט שייכים לכנסייה הרומית-קתולית (להבדיל ממרבית הבולגרים שהם אורתודוקסים) ומדברים ניב שהושפע מהסרבית ומהגרמנית.

לפי הערכות לא רשמיות חיים בבאנאט הרומני כ-12,000 בולגרים ובבאנאט הסרבי עוד 3,000.

הבולגרים של מונטניה

בדרום רומניה, בחבל מונטניה, חיים צאצאיהם של בולגרים שנמלטו מבולגריה בתקופה בה הייתה תחת שלטון האימפריה העות'מאנית, בין המאה ה-15 ובין המאה ה-19. בתחילת המאה ה-20 הייתה הגירה נוספת של בולגרים, הפעם מטעמים כלכליים. בולגרים אלה מכונים ברומניה בטעות בשם סרבים ורבים מהם מצהירים על עצמם כרומנים, לכן קשה לעמוד על מספרם. דתם של בולגרים אלה נוצרית-אורתודוקסית, כמו דתם של רוב הרומנים. הערכות שונות קובעות מספר של עד מאה אלף בולגרים בחבל מונטניה.

הבולגרים של דוברוג'ה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

הבולגרים של בסרביה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.