בויאקה

בויאקה (מחוז)
Boyacá


-
מדינה קולומביה  קולומביה
בירת המחוז טונחה
שטח 23,189 קמ"ר
תאריך ייסוד 1886
אוכלוסייה
  במחוז

1,279,913 [1] (נכון ל-2017)
אזור זמן UTC -5
www.boyaca.gov.co

לחצו כדי להקטין חזרה

(למפת בויאקה רגילה)
 
טונחה
סוגמוסו
דואיטמה
צ'יקינקירה
פוארטו בויאקה
בויאקה

ביואקהספרדית: Boyacá) הוא אחד מ-32 המחוזות של קולומביה. המחוז נמצא במרכז קולומביה והוא גובל במחוזות סנטנדר ונורטה דה סנטנדר בצפון, במדינת ונצואלה ובמחוז אראוקה בצפון-מזרח, בקסנרה במזרח, בקונדינמרקה בדרום, ובקלדס ובאנטיוקיה במערב.

המחוז משתרע על שטח של 23,189 קמ"ר.[2] במחוז מתגוררים כ-1.3 מיליון תושבים (הערכה ל-2017).[1] בירת המחוז היא טונחה.

היסטוריה

בתקופה הפרה-קולומביאנית האזור היה אחד המוקדים של בני המואיסקה, ששלטו במרכז קולומביה המודרנית. המואיסקה היו מחולקים לשלוש קבוצות עיקריות, והקבוצה הצפונית שלהם התרכזה סביב העיר אונסה , שעל חורבותיה קמה טונחה.

ב-1537 האזור נכבש על ידי הקונקיסטדור הספרדי גונסאלו חימנס דה קסדה, שחילק את הילידים לאחר מכן לאנקומיינדות. טונחה הוקמה שנים ספורות לאחר מכן והיא הפכה לאחד המוקדים האזוריים של השלטון הקולוניאלי.

במהלך המסע של סימון בוליבר לשחרור האזור מידי האימפריה הספרדית בתחילת המאה ה-19 נערכו באזור כמה קרבות חשובים, כמו קרב בויאקה וקרב ביצת ורגאס ב-1819. תוך שנים ספורות רפובליקת קולומביה הגדולה קיבלה את עצמאותה ונוצר מחוז בויאקה שכלל חלקים נרחבים מקולומביה המודרנית ושבירתו הייתה טונחה.

ב-1830 הרפובליקה פוצלה והאזור נכלל ברפובליקת גרנדה החדשה. מאז היו באזור לא מעט שינויים מנהליים עד ב-1857 הרפובליקה הפכה לפדרלית והאזור נכלל במדינת בויאקה, שכללה חלקים נרחבים במזרח קולומביה ושבירתה הייתה טונחה. ב-1863 הרפובליקה הפכה לארצות הברית של קולומביה והמדינות המקוריות המשיכו להתקיים. ב-1886 ארצות הברית של קולומביה הפכה לרפובליקת קולומביה הלא-פדרלית והמדינה הפך למחוז בויאקה.

ב-1890 צורפה למחוז טריטוריית ואסקס (ספ'), בשטחים של היישובים פוארטו בויאקה, אוטנצ'ה וסן פבלו דה בורבור במערב המחוז, שלא השתייכה לאף מחוז והייתה במחלוקת בין מחוזות בויאקה וקונדינמרקה. בעשורים שלאחר מכן פוצלו מהמחוז יחידות שלטוניות שבסופו של דבר הפכו למחוזות אראוקה וקסנרה.

כלכלה

מקור ההכנסה המרכזי של המחוז הוא "המסדרון התעשייתי של בויאקה" (ספ'), המכיל 13 רשויות מקומיות במרכז המחוז, בהם גם הבירה טונחה, ואחראי למרבית הייצור התעשייתי במחוז. במידה פחותה יותר יש הסתמכות על חקלאות, הכוללת בעיקר גידול קנה סוכר וקפה, גידול מקנה וכרייה.

חלוקה מנהלית

בדומה לחלק גדול ממחוזות קולומביה, יש למחוז חלוקה מנהלית נוספת מלבד החלוקה לרשויות מקומיות והוא מחולק ל-13 פרובינציות (Provincias) ושני אזורים בעלי צביון מיוחד כדלהלן:

שםשם בספרדיתעיר בירהמספר רשויות מקומיות
גוטיירסGutiérrezאל קוקוי6
צפוןNorteסואטה9
טונדמהTundamaדואיטמה9
ולדרמהValderramaסוצ'ה7
לה ליברטדLa Libertadלאברנסאגראנדה4
סוגמוקסיSugamuxiסוגמוסו13
לנגופהLengupáמירפלורס6
ניירהNeiraגרגואה6
מזרחOrienteגואטקה8
מארקסMárquezרמיריקי10
מרכזCentroטונחה15
ריקאורטהRicaurteמוניקירה13
מערבOccidenteצ'יקינקירה15
אזור הגבולDistrito Fronterizoקובארה1
אזור ניהול מיוחדZona de Manejo Especial (ZMEB)פוארטו בויאקה1

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 תוצאות מפקד 2005 והערכות אוכלוסין לשנים 2005-2020, המחלקה הלאומית האדמיניסטרטיבית לסטטיסטיקה של קולומביה (DANE) (בספרדית).
  2. בויאקה באתר האגודה הגאוגרפית של קולומביה (בספרדית).
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.