באדן-וירטמברג

באדן-וירטמברג (מדינה)
Baden-Württemberg

נוף בשטוטגרט, בירת באדן-וירטמברג
מדינה גרמניה  גרמניה
ערים במדינה 9 ערים, 1,109 רשויות מקומיות
בירת המדינה שטוטגרט
שטח 35,751.46 קמ"ר
תאריך ייסוד 25 באפריל 1952
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

10,569,111  (נכון ל-2012)
300 נפש לקמ"ר (נכון ל-2012)
אזור זמן UTC +1
http://www.baden-wuerttemberg.de

לחצו כדי להקטין חזרה


באדן-וירטמברגגרמנית: Baden-Württemberg) היא אחת מ-16 המדינות בפדרציית גרמניה. זו המדינה השלישית בגודלה בגרמניה בשטחה ובאוכלוסייתה כאחד: 10.56 מיליון תושביה (2012) מתגוררים על שטח של 35,751 קמ"ר.

אוכלוסייה

בירת המדינה והעיר הגדולה בה (והעיר השישית בגודלה בגרמניה) היא שטוטגרט.

בבאדן-וירטמברג תשע "ערים גדולות" (בגרמנית: Großstadt) רשמיות, בעלות למעלה מ-100,000 תושבים. רק ארבע מהן נמצאות ברשימת 50 הערים הגדולות בגרמניה (ראו: דמוגרפיה של גרמניה). בסך הכל יש בבאדן-וירטמברג 1,109 רשויות מקומיות.

#עירתושבים (נכון לשנת 2014)
1שטוטגרט613,392
2מנהיים314,931
3קרלסרוהה297,488
4פרייבורג229,144
5היידלברג149,633
6היילברון124,257
7אולם123,672
8פפורצהיים120,709
9רויטלינגן112,735
10אסלינגן92,629

עם הערים החשובות הנוספות בבאדן-וירטמברג נמנות טיבינגן, קונסטנץ, זיגמרינגן, לאופהיים ובאדן-באדן.

אוכלוסיית המדינה גדלה בקצב הגדול ביותר מכל מדינות גרמניה (ברובן האוכלוסייה מתכווצת), בעיקר כתוצאה מהגירה אליה. בהתאם לרמת החיים הגבוהה, כך גם יוקר המחיה; שכר הדירה הממוצע בשטוטגרט, למשל, כפול מזה שבברלין ונמוך רק מזה של מינכן, העיר היקרה בגרמניה.

בבאדן-וירטמברג נמצא רוב אזור שוואביה (בגרמנית: Schwaben, באנגלית: Swabia. חלק קטן מהאזור משתייך לבוואריה), המתאפיין במנהגים, במסורות ובמאכלים מקומיים ובשפה משלו, שוואבית (Schwäbisch). ססמתה הרשמית (וההיתולית במקצת) של באדן-וירטמברג שואבת את השראתה מהשוואבית והיא "Wir können alles. Außer Hochdeutsch" ("אנחנו יכולים הכל. חוץ מלדבר גרמנית תקנית").

היסטוריה, פוליטיקה וכלכלה

ב-1945, לאחר מלחמת העולם השנייה, שלטה ארצות הברית בצפון המדינה וצרפת בדרומה. ב-1946 הוקמו שלוש מדינות בשטח דרום-מערב גרמניה: דרום באדן, וירטמברג-באדן ווירטמברג-הוהנצולרן. ב-1951 נערך משאל עם בנוגע לאיחוד שלוש המדינות; רוב מוחלט של התושבים הצביע בעד האיחוד, אם כי התנגדות רבה הובעה באזור באדן, שבו הצביע הרוב נגד האיחוד. ב-25 באפריל 1952 נוסדה המדינה החדשה, באדן-וירטמברג.

לראש הממשלה הראשון של המדינה מונה ראש ממשלת וירטמברג-באדן, ריינהולד מאייר (Reinhold Meier), איש ה-DVP, מפלגת העם הדמוקרטית (ששינתה את שמה מאוחר יותר ל-FDP, המפלגה הליברלית - הקיימת עד היום). הוא הקים קואליציה אשר לא כללה את ה-CDU (המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית), למרות שזו הייתה המפלגה הגדולה ביותר. לאחר כשנה וחצי התקיימו הבחירות הראשונות, וה-CDU ניצחה ברוב מוחץ. באדן-וירטמברג נחשבת למעוז של ה-CDU, וכל ראשי ממשלותיה מאז 1953 השתייכו למפלגה זו. לאחרונה זוכה לתמיכה רבה יחסית גם מפלגת הירוקים הגרמנית. ראש ממשלת המדינה בין 1958 ו-1966 היה קורט גאורג קיסינגר (Kurt Kiesinger), אשר שימש מיד לאחר מכן כקאנצלר גרמניה. ראש ממשלת באדן-וירטמברג מאז 2011 הוא וינפריד קרטשמן (Winfried Kretschmann), ממפלגת הירוקים, שהוא הראשון ממפלגתו שמשמש כראש ממשלה באחת ממדינות גרמניה. הוא עומד בראש קואליציה של הירוקים עם הסוציאל-דמוקרטים.

באדן-וירטמברג היא המדינה העשירה והמשגשגת ביותר בגרמניה, אחרי שכנתה בוואריה. שיעור האבטלה בה (נכון ל-2006) הוא הנמוך בגרמניה: 6.2%. במדינה נוסדה גם חברת התוכנה הגדולה באירופה SAP. בבאדן-וירטמברג יותר מוסדות להשכלה גבוהה מאשר בכל מדינה אחרת בגרמניה: 10 אוניברסיטאות ו-27 מכללות. אוניברסיטת היידלברג היא העתיקה בגרמניה, ואוניברסיטת טיבינגן אף היא בין העתיקות. להלן רשימת האוניברסיטאות בבאדן-וירטמברג:

גאוגרפיה ותיירות

בבאדן-וירטמברג נמצא מקורו של הנהר השני באורכו באירופה, הדנובה. נהר הריין, שמקורותיו בשווייץ ובאיטליה, מהווה את גבולה של באדן-וירטמברג עם שווייץ, עם צרפת ועם ריינלנד-פפאלץ. מקורו של אחד היובלים הארוכים של הריין, נהר הנקר (Neckar), הוא בבאדן-וירטמברג, והוא זורם לכל אורכו בתחומי המדינה. לגדותיו שוכנות הערים שטוטגרט, היידלברג, טיבינגן ומנהיים (שבתחומה הוא נשפך אל הריין).

בבאדן-וירטמברג אתרי טבע ונופים רבים. בבאדן-וירטמברג נמצאת מערת הנטיפים הקטנה בגרמניה וכן המפל הגבוה בגרמניה (163 מטרים). שטוטגרט, שכרבע משטחה הוא פארקים ויערות, נחשבת לעיר הגדולה הירוקה ביותר באירופה. ארבעה אזורי נוף עיקריים במדינה הם מהידועים שבגרמניה:

  • היער השחור,
  • אזור הגבול עם שווייץ (עם אגם קונסטנץ (Bodensee) הציורי, האגם הגדול בגרמניה),
  • העמק הרומנטי של נהר הנקר, שבו שוכנת היידלברג, מהערים היפות והמתוירות באירופה,
  • היורה השוואבית (בגרמנית: Schwäbische Alb), הנמצאת בין נהר הדנובה בדרום וטיבינגן ורויטלינגן בצפון.

התיירות היא מקור הכנסה חשוב במדינה. בשטוטגרט, שבתחומה טירות וארמונות רבים, התפתחה גם "תיירות תעשיית הרכב", שכן עיר זו הייתה מוקד תעשייה זו בגרמניה, ובתחומה שוכנים המפעלים הראשיים של חברות רכב רבות, כגון פורשה ודיימלר AG (יצרנית מרצדס-בנץ), שבהם ניתן לסייר, וכן מוזיאונים הקשורים לנושא.

באולם, עיר הולדתו של אלברט איינשטיין, נמצאת הקתדרלה הגבוהה בעולם. באדן-באדן היא עיר הנופש הגדולה והידועה ביותר בגרמניה; בתחומה שוכן הקזינו הוותיק בגרמניה (מאז 1748). שתי טירות הבארוק הגדולות בגרמניה נמצאות האחת בלודוויגסבורג (Ludwigsburg) הגובלת בשטוטגרט, והשנייה במאנהיים. בנוסף, נמצאים בבאדן-וירטמברג בזיליקת הבארוק הגדולה בגרמניה, וכן המנזר הגדול ביותר מצפון להרי האלפים. העיר העתיקה ביותר בבאדן-וירטמברג היא רוטווייל (Rottweil), שייסדו הרומאים בשנת 74 לספירה; גזע הכלבים רוטוויילר מקורו בעיר זו.

השתייכות דתית

במרכז המדינה ובחלקה הצפוני של נסיכות וירטמברג לשעבר האוכלוסייה היא בעיקר נוצרית אוונגלית (פרוטסטנטית) וגם בקורפאלץ. בשאר חלקי המדינה הרוב הם נוצרים קתולים.

עבור כל המדינה (בשנת 2004):

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.