א-סווידא

א-סווידא
السويداء

כיכר העיר
מדינה סוריה  סוריה
מחוז מחוז א-סווידא
נפה נפת א-סווידא
אוכלוסייה
  בעיר
  במטרופולין

73,641  (נכון ל-2004)
138,822
אזור זמן UTC +2

אַ-סֻּוַיְדַאאערבית: السويداء), ובהגייה מדוברת אַ-סֻּוֵידַא, היא עיר בדרום-מערב סוריה במחוז א-סווידא שבהר הדרוזים, בקרבת הגבול עם ירדן. נכון ל-2002, בעיר מתגוררים כ-87,000 תושבים, כ-95% מהם דרוזים ומקצתם נוצרים יוונים אורתודוקסים או סונים.

א-סווידא היא העיר הגדולה בהר הדרוזים ונחשבת לבירת הדרוזים בעולם ובסוריה בפרט. העיר נוסדה על ידי הנבטים בשם סועדה. בתקופה ההלניסטית והרומית היא נקראה דיוניסיאוס על שם אל היין דיוניסוס, היות שהעיר ממוקמת באזור ייצור יין קדום ידוע.

תחת המנדט הצרפתי על סוריה היה הר הדרוזים מדינה אוטונומית נפרדת. בין השנים 1921 עד 1927 נקראה המדינה מדינת א-סווידא על שם העיר, אך בשנת 1927 שונה השם למדינת ג'בל א-דרוז על שם ההר. במלחמת ששת הימים הגה יגאל אלון תוכנית להפרדת הר הדרוזים מסוריה והקמת מדינה דרוזית עצמאית, אך תוכנית זו לא יצאה לפועל.

בחפירות ארכאולוגיות שנערכו בעיר ובסביבותיה התגלו שרידי מבנים נבטיים, הלניסטיים, רומיים וביזנטיים. במקום אגורה הלניסטית ושרידי כנסייה ביזנטית מהמאה השישית, ככל הנראה כנסיית סנט סרג'יוס. כמו כן, בעיר מבנים מהתקופה הרומית אשר עדיין משמשים למגורים, והחלה עבודה ארכאולוגית לחשיפת אמפיתיאטרון רומי.

בא-סווידא נולד הזמר המפורסם פריד אל-אטרש.

ב-25 ביולי 2018 ביצע ארגון המדינה האסלאמית מספר פיגועי התאבדות וירי בא-סווידא, בהם נהרגו לפחות 255 בני אדם.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.