א-נבטיה

א-נבטיה
النبطية

מרכז נבטיה
מדינה לבנון  לבנון
מחוז מחוז א-נבטיה
גובה 418 מטרים
תאריך ייסוד המאה ה-8 לפנה"ס
אוכלוסייה
  בעיירה
  במטרופולין

40,000  (נכון ל-2011-06-09)
85,000 (סביבה)
אזור זמן UTC +2
אתר הבית

אַ-נַּבַּטִיַּהערבית: النبطية) היא עיר בדרום לבנון ובירת מחוז א-נבטיה. באזור העיר מתגוררים כ-85,000 תושבים, ובעיר עצמה – כ-40,000 תושבים. היא משמשת מרכז עירוני לשירותים שונים ליישובים סביב, ובהם שוק פעם בשבוע.

היסטוריה

יש עדויות לקיום כפר במקום זה כבר במאה ה-8 לפנה"ס. מרבית תושבי העיר הם ממוצא תימני שהתיישבו באזור במאה ה-3 לפנה"ס בעקבות מפלת "מערב" באותה תקופה.

יש המשערים כי מקור השם הוא כנראה בנבטים שחנו בעיר לשם הצטיידות בדרך בין סוריה לבין עיר הנמל צידון. מדרום לעיירה עומד מבצר הבופור, שעל פי חלק מהחוקרים, נבנה על ידי הצלבנים, בעוד אחרים טוענים כי הוא קיים כבר מהתקופה הרומית מאות שנים לפני כן, וכי הצלבנים שהגיעו למקום רק שיפצו אותו.[דרוש מקור] בתקופה הצלבנית הבופור היה המבצר המבוצר והחשוב ביותר באזור לבנון.

לאחר מלחמת העצמאות התיישבו פליטים פלסטינים במחנה פליטים, שהוקם בסמוך לעיר. בשנת 1974 הופצץ מחנה הפליטים בידי חיל האוויר הישראלי. עקב כך, עברו חלק מן הפליטים למחנה עין אל-חילווה. במלחמת לבנון הראשונה נערך קרב קשה על מבצר הבופור, שבסופו נכבש על ידי צה"ל, לאחר הרוגים רבים. במלחמת לבנון השנייה, בעקבות מידע על מאגרי כספים של ארגון הטרור חזבאללה בעיר, נפגעה העיר וסביבותיה מהפצצות חיל האוויר.

בנבטיה שני מסגדים עתיקים, האחד נבנה במאה ה-16 ונמצא במרכז העיר, והשני נבנה בתקופה הממלוכית.

רוב התושבים בעיירה הם מוסלמים שיעים, אם כי קיים בכפר גם מיעוט של נוצרים יוונים-קתולים. לנבטיה שלושה נציגים בפרלמנט הלבנוני, כולם שיעים.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.