את'ריום

את'ריום
Ethereum
משתמשים שימוש גלובלי חופשי, אינו נתון להגבלה על ידי חוקים מקומיים.
סמל ETH

את'ריום או איתריוםאנגלית: Ethereum) היא פלטפורמת קוד-פתוח מבוססת בלוקצ'יין המאפשרת יצירה ושימוש בחוזים חכמים, המקלים על סגירת עסקאות והסכמים דרך האינטרנט בצורה מרובדת, קרי ללא ישות מרכזית המנהלת אותם.

את'ריום מספקת מכונה וירטואלית שלמה-טיורינג המכונה EVM - Ethereum Virtual Machine, שמטרתה הפעלה והרצה של סקריפטים באמצעות רשת בינלאומית של צמתים פומביים. בנוסף, מספקת את'ריום מטבע וירטואלי קריפטוגרפי בשם את'ר (Ether), שניתן להעבירו בין משתמשים באמצעות ארנק קריפטוגרפי ולפצות משתמשים התורמים מכח החישוב שלהם לביצוע החישובים של הרשת. לרשת מנגנון תמחור ייחודי המכונה "גז" (דלק), המשמש למניעת ספאם והקצאת משאבים יעילה.

מאז השקתה, התפתחה הרשת והפכה לפלטפורמה העיקרית ליצירת אפליקציות בלוקצ'יין. המטבע הקריפטוגרפי של הרשת, האת'ר, הפך למטבע הווירטואלי השני בשימושו בעולם אחרי הביטקוין, עם שווי שוק של כ-30 מיליארד דולרים, נכון לספטמבר 2017. בהשוואה לביטקוין, הערך המוסף המרכזי של את'ריום הוא יכולתו לטפל בחוזים מתוחכמים ולהתמודד עם כמות גדולה יותר של נתונים.

האת'ריום הוצע לראשונה בשנת 2013 על ידי ויטליק בוטרין, חוקר ומתכנת קריפטוגרפי והוגה המיזם, בהיותו בן 19. פיתוח הפלטפורמה מומן באמצעות קמפיין מימון המונים במהלך יולי ואוגוסט של שנת 2014 וכעבור שנה, ב-30 ביולי 2015 רשת האת'ריום עלתה לאוויר. את'ריום מתפקדת כיום כארגון גג ללא מטרות רווח, הרשום בשווייץ ועוסק בפיתוח הפלטפורמה, המאפשרת למתכנתים לפתח אפליקציות על בסיסה.

ב-2016, לאחר שהאקר ניצל פרצה בפרוטוקול והזרים לכיסו מטבעות וירטואליים בשווי עשרות מיליוני דולרים, עברה הפלטפורמה "פיצול" ולמעשה נוצרה לה גרסה חדשה ומתוקנת. קוד האת'ריום המקורי עדיין שמיש והרשת שלו מכונה "את'ריום קלאסי", אך רוב שוויה ופעילותה של הרשת נדדו לאחר הפיצול לאת'ריום המתוקן.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.