אשליה אופטית

אשליה אופטית (תעתועי ראייה) היא סוג של אשליה המאופיינת בתפיסה חזותית מוטעית של תמונה או צורה. מידע חזותי נאסף בידי העין ומתורגם על ידי המוח. אולם, ישנן דרכים להטעות את המוח, ולגרום לו לתפוס דבר מה באופן מסוים או בצורה מסוימת, על אף שאיננו כזה.

ישנן אשליות גופניות, המתרחשות באופן טבעי, וישנן אשליות הכרתיות, שנוצרות בכוונה כדי לגרום למוח לראות משהו בצורה מוטעית, וזאת על ידי הכרת דפוסי הזיהוי של המוח האנושי ושימוש בתכסיסים שיגרמו למוח 'לראות' דבר בצורה מסוימת, על אף שבעצם הוא לא כך.

אמנים מפורסמים משתמשים באשליות בציוריהם או בפסליהם. בין השאר: מוריץ קורנליס אשר, סלבדור דאלי, ומרסל דושאן. אשליות אופטיות גם מנוצלות במקרים רבים בתעשיית הסרטים, על ידי הטכניקה 'פרספקטיבה מאולצת'.

הגמרא[1] מספרת שהורדוס השתמש בסוג של אשליה בשיפוץ מבנה בית המקדש השני כשציפהו באבני "שישא ומרמרא" ורצה לסייד, אמרו לו שעדיף להשאירן כך שנראות כגלי הים. שהאבנים משונים במראיהן זו מזו והעיניים המסתכלות בהן שוטטות ונראות כאילו גלי הים הם נדים ונעים (רש"י).

אשליה גופנית

אשליות גופניות, כמו למשל דמות גרר, היא אשליה אופטית שנוצרת בעקבות צבעים בהירים או כהים מאוד, לסירוגין, או כשלים בעיבוד הנתונים של המוח במקרים של תבניות של צורות, צבעים, או קווים המתחלפים לסירוגין בצורה מהירה מאוד.

בנוסף, ניתן להטעות את העיניים וליצור תמונה תלת ממדית, על ידי ניצול ראיית עומק של העיניים, הדרך שבה מעבדות העיניים תמונות. ניתן ליצור צורות או צבעים שונים, ולגרום לעין לפרש אותם לצורה תלת ממדית או לצורה מסוימת.

התמונה הלא נכונה במוח נוצרת בעיקר בעקבות הפעלת גירוי מופרז על המוח או העיניים. למוח ולעיניים קשה לדעת איך לפרש דברים מסוימים: צבעים זוהרים מתחלים, תנועה מהירה, צורות מתחלפות לסירוגין, וכיוצא בזה. המוח מתבלבל, ולכן מפרש את המידע שהעיניים מקבלות בצורה מוטעית, והתוצאה היא שאנחנו רואים דבר מה לא כפי שהוא באמת.

אשליה הכרתית

אשליות הכרתיות הן לרוב מפורסמות וידועות יותר. בניגוד לאשליות 'טבעיות' המבוססות על דרך עיבוד הנתונים של המוח או העיניים, האשליה ההכרתית היא אשליה 'מלאכותית'. סוג האשליות הזה מבוסס על הבנת מנגנון התפיסה האנושי ועל ניצול מגבלותיו כדי 'לרמות' אותו, ובכך לגרום לו להגיע למסקנות שגויות לגבי הצורה או הצבע שאנו רואים.

בדרך כלל, מחלקים את האשליות ההכרתיות למספר סוגי אשליות: 'אשליות דו משמעותיות', 'אשליות עיוות', אשליות פרדוקסליות' או 'אשליות בדויות'. לדוגמה, מיראז' היא אשליה שנוצרת כתוצאה מתופעה אופטית טבעית; גם ה'שינוי' כביכול בגודל הירח (קטן יותר כאשר נמצא גבוה; גדול יותר כאשר נמצא בקו האופק) היא אשליה טבעית נוספת. על אף שזו לא אשליה אופטית, אלא יותר אשליה הכרתית או תפיסתית.

  • אשליות מפותחות, הכוללות תופעות כמו הקובייה של נקר ואשליית הסורגים (ראו תמונות) אשליות אלה נקראות גם 'אשליות התגלות' בגלל צורה או צבע שמתגלים כאשר מסתכלים בצורה זמן מסוים או בצורה מסוימת. הבנת האשליות האלה יכולה לסייע להבנת ההגבלה ביכולת הזיהוי הוויזואלי של המוח.
  • אשליות דו-משמעיות הן תמונות או אובייקטים שניתן לפרש אותם בצורות שונות, ומכל נקודת מבט אחרת תתגלה לנו צורה שונה. בהתאם לזווית ההסתכלות תתגלה לנו צורה שונה. אשליות אלה דומות לאשליות מפותחות.
  • אשליות עיוות הן אשליות שבהן מוצגות אשליות של צבע, צורה, אורך, או רוחב בצורה מסוימת, מה שגורם לנו לחשוב לדוגמה, שריבוע מסוים הוא כהה יותר, או צבע מסוים כהה יותר, על אף שהוא לא. הרבה מהאשליות האלה הין אשליות גופניות, כמו אשליית הקירות העקומים, המנצלת את הדרך שבה מערכת הזיהוי הוויזואלי במוח מזהה צורות, אורך, ויושר.
  • אשליות פרודקסליות הן אשליות שבהן רואים דבר מה בלתי מתקבל על הדעת מבחינה הגיונית או בלתי אפשר מבחינה פיזיקלית. למשל, מדרגות שאין להן התחלה ואין להן סוף, או משולש בעל צורה בלתי אפשרית. דוגמאות נוספות לאשליות כאלה, ניתן לראות בעבודותיו של הצייר מוריץ קורנליס אשר.
  • אשליות בדויות הן אשליות שבהן רואה הצופה דבר לא כמו שהוא במציאות, למשל צבעים מעוותים או גוונים שונים. אשליות אלה נגרמות בדרך כלל על ידי סמים או סכיזופרניה.
  • סוג נוסף של אשליות, פחות מוכרות, הן אשליות שבהן יש התנגשות בין המידע שרואה העין לבין דפוסי החשיבה של המוח. לדוגמה, כתובה המילה "כחול" בגופן אדום, ומבקשים מאדם לציין את הצבע. רוב הסיכויים הם שהוא יתבלבל. אשליה זאת נקראת אפקט סטרופ.

ישנן גם אשליות שנוצרות על ידי השלמת מידע אוטומטית של המוח, כדי להגיע אל צורות מוכרות.

גלריה

ראו גם

קישורים חיצוניים

  1. בבלי סוכה נא ע"ב
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.