ארפלור

ארפלור
Harfleur
מדינה צרפתקובץ:Flag of France.svg  צרפת
חבל נורמנדי
ראש העיר פרנסוא גגאן (François Guégan)
שטח 4.21 קמ"ר
אוכלוסייה
  בעיר
  צפיפות

8,120  (נכון ל-2009)
1929 נפש לקמ"ר (נכון ל-2009)
אזור זמן UTC +1
האתר הרשמי של העיר

ארפלור (צרפתית: Harfleur) היא עיירה בחבל נורמנדי בצפון צרפת. בעיירה ממוקם נמל שהיה הנמל העיקרי בצפון מערב צרפת במשך שש מאות שנים, עד אשר נוסדה במאה ה-16 העיר לה הבר כ-5 קילומטרים במורד הזרם, כדי לנצל מעגנים הנוטים פחות להתמלא בסחופת. ארפלור ממוקמת כעת בקצה המזרחי של השטח העירוני של לה האבר.

גאוגרפיה

ארפלור היא עיר של תעשייה קלה על שפך נהרות הסן והלזארד, כשישה קילומטרים מזרחית ללה הבר, בצומת הכבישים N282, D231 ו-D9015. בעיירה קיימת תחנת רכבת של ה-SNCF שבה עוצרת הרכבת המחברת בין פריז ללה הבר.

היסטוריה

בתקופה הרומית העיר נקראה קרקוטינום (Caracotinum) והייתה הנמל העיקרי של הקלטים (עם גאלי עתיק ששכן בנורמנדי). דרך רומאית קישרה אותה עם טרואה. מספר סרקופגים מתקופת השושלת המרובינגית התגלו למרגלות הר קאבר (Mont Cabert) הסמוך.

בימי הביניים, שם העיירה (Herosfloth, Harofluet or Hareflot) העיד על מוצאו הנורמני. הסיומת fleur מגיעה מנורדית עתיקה Flöthe ופירושה "שפך או זרוע של הים" והיא קשורה למילה פיורד. הפירוש המדויק של התחילית "har" אינו ידוע.

  • ב-1202 הוענק כתב זכויות לעיר בידי ג'ון, מלך אנגליה
  • ב-1281 הורחב הנמל
  • בתחילת המאה ה-14 הוקמו אגודות סוחרים קטלוניות ופורטוגזיות
  • בין 1341 ל-1361 הוקמו חומות העיר ואלו שוחזרו במאה החמש עשרה לאחר שנהרסו במלחמת מאה השנים.

במשך שש מאות שנים, הייתה ארפלור עיר הנמל העיקרי של צפון מערב צרפת. בשנת 1415, היא נתפסה בידי הנרי החמישי, מלך אנגליה. המצור על ארפלר ארך כמה שבועות יותר מאשר הנרי החמישי ציפה - ומחלת הדיזנטריה הרגה חיילים, אבירים, ואצילים רבים כאשר חולים רבים נוספים נאלצו להישלח חזרה לאנגליה. חומות ההגנה של העיר נפגעו קשות על ידי המצור וכך גם רבים מן המבנים העיקריים של העיר. כדי לבסס את ניצחונו הנרי נאלץ להשאיר חלק משמעותי מצבאו כחיל מצב בעיר שזה עתה כבשו. בעוד שכוונותיו של הנרי לאחר תום המצור אינם ברורים, הרי שהצבא שהביא עמו היה גדול דיו כדי להתעמת עם צבאות הצרפתים בקרב פתוח ולא רק כדי להטיל מצור על עיר אחת. בעוזבו את ארפלור מצא הנרי את דרכו אל קאלה חסומה על ידי הצבא הצרפתי שהכריח לנוע אל פנים הארץ. הצרפתים חתכו את דרך האנגלים והתעמתו איתם בשדות הבוציים ליד אז'נקור ב-25 אוקטובר, 1415. קרב אז'נקור הסתיים בניצחון אנגלי מכריע.

ב-1435, תושבי המחוז, מונהגים בידי ז'ן דה גרושי התקוממו נגד האנגלים. מאה וארבעה מתושבי העיר פתחו את השערים עבור המורדים והאנגלים נאלצו לסגת מן העיר.

בין השנים 1445 ו-1449 האנגלים שוב תפסו את השליטה על העיר, אך היא שוחררה שוב ב-1450. בשנת 1562, בזזו ההוגנוטים את ארפלור וכל הרשומות וכתבי הזכויות נעלמו. זכויות העיר שוחזרו על ידי שארל התשיעי, מלך צרפת ב-1568.

במאה השש עשרה, חשיבות הנמל החלה לדעוך, עם מילויו בסחופת ועם הקמת לה הבר כנמל מתחרה. ב-1887 נחפרה תעלת טנקרוויל (Tancarville) ואיפשרה גישה ימית לעיירה גם מנהר הסן וגם מלה הבר.

ערים תאומות

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.