ארם סמולינסקי

ארם קורט סמולינסקי
מקצוע מנתח לב
תפקיד

בעבר מנהל מחלקת ניתוחי הלב בבית החולים שיבא

תואר פרופסור
מרכז מידע לניתוחי לב

פרופ' ארם סמולינסקי, מנתח לב ישראלי.

ביוגרפיה

ארם קורט סמולינסקי נולד בארץ ישראל. שירת בצה"ל. מ-1968 למד רפואה בבית הספר לרפואה על שם סאקלר באוניברסיטת תל אביב, והשתלם בבית החולים תל השומר במחלקה לניתוחי לב, החל משנת 1975. ב-1976 קיבל רישיון לעסוק ברפואה ובשנת 1983 קיבל תעודת מומחה בתחום כירורגיה של בית-החזה.

כשנה לאחר מכן קיבל סמולינסקי מלגת ההשתלמות של האיגוד האמריקאי הראשי של מנתחי לב (Evarts A. Graham Memorial travelling fellowship ) והשתלם במספר מרכזים לניתוחי לב בארצות הברית. ב-1985 חזר למחלקת ניתוחי הלב בתל השומר והחל משנת 1986 כיהן כסגן מנהל המחלקה. בשנת 1991 קיבל מינוי של פרופסור חבר בחוג לכירורגיה במסלול האקדמי באוניברסיטת תל אביב. בשנת 1994 מונה למנהל המחלקה, תפקיד אותו מילא במשך עשר שנים. בניהולו של פרופסור סמולינסקי המחלקה בתל השומר רכשה שם מוביל ברוב השטחים של ניתוחי לב: ניתוחי מעקפים, ניתוח האאורטה, ניתוחים של מסתמי הלב, ניתוחי לב זעיר פולשניים, וניתוחי לב בתינוקות וילדים. כמו כן קידם את היחידה לניתוחי השתלת הלב והשתלות לב מכני (אותה ניהל פרופסור יעקב ג'יי לביא).

בשנת 2004 פרסם העיתונאי רן רזניק כתבה לפיה קבעו שתי ועדות של משרד הבריאות כי סמולינסקי עזב שני חולים במצב קריטי על שולחן הניתוחים באופן "שאיננו מוסרי"[1]. באותה שנה נעצר סמולינסקי ונחשד בקבלת שוחד מחולים ובגנבה. כתב אישום נגדו בפרשה זו הוגש ב-2006.[2] ב-6 בספטמבר 2009 נמצא סמולינסקי זכאי מחמת הספק[3].

בשנת 2005 פרש מעבודתו בבית החולים שיבא. כיום הוא מנתח פעיל במרכז הרפואי אסותא וכן במרכז בהרצליה.

בשנת 2012 החליט משרד הבריאות, בעקבות ועדה שבררה אירוע מלפני 16 שנה, להתלות את רישיונו של סמולינסקי למשך שלושה חודשים. ערעורו של סמולינסקי על החלטה זו נדחה.[4]

סמולינסקי נשוי ולו ארבעה ילדים.

מחקר ופיתוח

ניתוח מסתמי לב
קידם ופיתח שטח חדש של ניתוחי לב פתוח דרך פתיחות חזה קטנות. גישה זו מתאימה בעיקר לניתוחי המסתמים, והיא חוסכת את פתיחת החזה המלאה שיש בניתוחי לב סטנדרטיים.
ניתוחי מעקפים
המשיך את פיתוח התחום, בעיקר לכיוון ריבוי השימוש בעורקי החזה הפנימיים, וניתוחים בחולים הנמצאים בסיכון גבוה.[5]
השתלות לב
בשנות ניהולו את המחלקה לניתוחי לב, קידם ביחד עם סגנו ומנהל היחידה להשתלות לב, ד"ר יעקב ג'יי לביא, את נושא השתלות הלב. המחלקה הפכה למובילה בהשתלות לב, ונעשו בה גם ההשתלות הראשונות של לב מכני, משנת 2000. עם זאת, כמחצית מהחולים בהם הושתל לב מכני בתקופה זו, נפטרו.[6]
ניתוחי האאורטה
נושא שהיה די בחיתוליו כאשר החל קידומו המואץ על ידי פרופסור סמולינסקי. במשך כחמש עשרה שנים כמעט כול ניתוחי האאורטה בארץ ממטולה ועד אילת, כולל קפריסין, הועברו לתל השומר. עם התפתחות השיטות להחלפת האאורטה היורדת בצינטור (Endo vascular stenting ) נעשו המקרים הראשונים בתל השומר, ובהצלחה רבה.
ניתוחים אצל תינוקות וילדים
מ-1982 ועד 1999 ביצע את מרבית ניתוחי הלב בתינוקות וילדים בבית החולים שיבא. היה שותף להתאגדות של מנתחי לב ילדים בכירים באירופה שנועדה לקדם את נושא ניתוחי הילדים. בין השאר, הדבר אפשר השוואת תוצאות הניתוחים בין המרכזים, ונמצא שב"שיבא" התוצאות משתוות לטובים שבמרכזים האירופאיים.
הוראה
פעיל בהוראה בבית הספר לרפואה על שם סאקלר באוניברסיטת תל אביב, 1982-2005.
מחקר בסיסי
יזם השתתף ואף ביצע בעצמו פעילות אקדמית אף במחקר בסיסי: פתולוגיה של מומי לב מולדים, מנגנונים אלקטרופיזיולוגיים בלב, מנגנוני קרישה בדם, שימוש במאקרופאגים משופעלים לשיפור הבראת רקמות, ועוד.
הקמת מרכז לניתוחי לב ברוסיה
סמולינסקי היה שותף לפרויקט הקמת מרכז לניתוחי לב בעיר פרם בסיביר, רוסיה. במשך מספר שנים, החל משנת 1994 ואילך, ביקר שם במטרה לעזור למנתח פרופ' סוקנוב להקים את המרכז, שנועד לשרת שלושה מיליון איש תושבי האזור. בנסיעותיו אלה ניתח יחד עם צוותו ילדים ומבוגרים חולי-לב, ואלה היו ניתוחי הלב הראשונים שנעשו שם. כיום מחלקת הלב היא אחת ממחלקות ניתוחי הלב הפעילות ביותר ברוסיה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.