ארכיפלג ביסמרק

ארכיפלג ביסמרק הוא קבוצת איים השוכנת צפונית לגינאה החדשה ובמערב האוקיינוס השקט, התוחמת את חלקו הצפוני והמזרחי של ים ביסמרק. ארכיפלג ביסמרק מכיל בעיקר איים גבוהים ושטחם הכולל הוא 49,700 קילומטר רבוע. ארכיפלג ביסמרק שייך לפפואה גינאה החדשה.

היסטוריה

תושבי הארכיפלג הראשונים הגיעו לאיים מגינאה החדשה על גבי סירות לאורך ים ביסמרק או לאורך מעבר יבשתי זמני שנוצר עקב התרוממות קרום כדור הארץ. האירופאי הראשון שהגיע לאיים היה החוקר ההולנדי וילם שוטן בשנת 1616. האיים נותרו בלתי מיושבים על ידי מערביים עד סיפוחם למדינת החסות הגרמנית גינאה החדשה הגרמנית ב-1884. הארכיפלג נקרא על שמו של קאנצלר גרמניה אוטו פון ביסמרק.

ב-13 במרץ 1888 התפרץ הר געש באי ריטר וגרם למגה-צונמי. לאחר ההתפרצות שקע ההר כמעט בשלמותו לתוך האוקיינוס והותיר אחריו קלדרה.

במלחמת העולם הראשונה כבש כוח המשלוח הצבאי והימי האוסטרלי את האיים ולאחר מכן קיבלה אוסטרליה את מנדט חבר הלאומים על הארכיפלג. הארכיפלג נותר תחת מינהל אוסטרלי - מלבד כיבוש יפני במלחמת העולם השנייה - עד הפיכת פפואה גינאה החדשה למדינת עצמאית ב-1975.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.