ארי בן-מנחם

ארי בן מנחם
לידה 4 בנובמבר 1928 (92)
ענף מדעי גאופיזיקה, מתמטיקה שימושית
ארצות מגורים ישראל
תרומות עיקריות
מחלוצי הסייסמולוגיה בישראל


ארי בן מנחם (Ari Ben-Menahem; נולד ב-4 בנובמבר 1928) הוא פיזיקאי, מתמטיקאי והיסטוריון של המדע ישראלי, פרופסור אמריטוס לגאופיזיקה ולמתמטיקה שימושית במחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה שימושית במכון ויצמן, מחלוצי הסייסמולוגיה בישראל.

ביוגרפיה

נולד בברלין למשה בן-מנחם (שלנגר), משורר, סופר ומחנך. עלה לארץ ישראל ב-1934. סיים לימודי תואר שני באוניברסיטה העברית ב-1954. בשנת 1954 היה הראשון שהפעיל מערכת מדידה סייסמולוגית בישראל.

בשנת 1958 עזב ללימודים במכון הטכנולוגי של קליפורניה שם קיבל דוקטורט ב-1961. ב-1964 חזר ארצה ומונה לפרופסור לגאופיזיקה ומתמטיקה במכון ויצמן. היה פרופסור אורח באוניברסיטת סטנפורד, MIT ואוניברסיטת פריז. בין השנים 1975 ל-1990 היה ראש המחלקה לגאופיזיקה. כמו כן מילא את תפקיד הסייסמולוג הראשי בישראל. לאורך השנים פרסם כ-150 מאמרים ושני ספרי לימוד.

בן מנחם חקר תופעות גאולוגיות ואסטורונמיות שהתרחשו בתנ"ך כמו רעידת אדמה, ליקוי חמה, סופרובה ושביטים, ובעזרת ניתוח לאחור של תופעות אלה ניסה לייצר כרונולוגיה לאירועים תנ"כיים.

בשנת 2009 יצא לאור ספרו המונומנטלי "Historical encyclopedia natural mathematical sciences" בו הוא סוקר את התפתחות המדע מימי היוונים ועד לימינו. הספר הוא בן 6,000 עמודים ויצא בשישה כרכים.

נשוי לבתיה ומתגורר ברחובות.

אחיו אסף בן-מנחם הוא אמן ומשורר.

ספריו

  • Seismic Waves and Sourcesby Ari Ben-Menahem, Sarva Jit Singh, Courier Dover Publications 1998
  • Vincit Veritas: A Portrait of the Life and Work of Norman Abraham Haskell, 1905-1970
  • Historical encyclopedia natural mathematical sciences

קורות חיים ופרסומים

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.