ארגון התקינה הבינלאומי

ארגון התקינה הבינלאומי (ISO - באנגלית: International Organization for Standardization) הוא גוף בינלאומי הקובע תקנים. ISO הוא בא־כוחם של גופי תקינה לאומיים ברחבי העולם, אשר מגדיר תקנים תעשייתיים ומסחריים בינלאומיים.

ISO אמנם מגדיר את עצמו כארגון לא־ממשלתי, אך יכולתו להציב תקנים, אשר באופן תדיר הופכים לחוק דרך חוזים או תקנים לאומיים, הופכת אותו לבעל השפעה משמעותית בתחומים רבים. בפועל, הוא פועל כקונסורציום עם קשרים חזקים לממשלות.

בנושאים הקשורים בהנדסת חשמל ומחשבים, פועל ISO בשיתוף פעולה צמוד עם הנציבות הבינלאומית לאלקטרוטכניקה (IEC).

הארגון ידוע יותר בשמו המקוצר ISO (הגייה: אַיי-סוֹ, בעברית הוגים אִיזוֹ). הפירוש הרשמי של השם המקוצר הוא שאילה מהמילה היוונית isos, אשר משמעותה "שווה".[1] אך בזמן ההחלטה על השם הסבר זה כלל לא עלה.[2] ככל הנראה במקור היה ISO ראשי תיבות משוכלים של "International Standards Organization".

תקני ISO ממוספרים, ובעלי מבנה מהצורה "ISO nnnnn:yyyy: Title" כאשר "nnnnn" הוא מספר התקן, "yyyy" הוא שנת ההוצאה של תקן זה, ו"Title" מתאר את נושא התקן.

הרבה קובצי דמות של תקליטורים מסתיימים בסיומת "ISO" כדי להראות שהם משתמשים בתקן ISO 9660 למערכות קבצים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. About ISO: ISO is derived from the Greek isos, meaning equal.
  2. FRIENDSHIP AMONG EQUALS, בהוצאת ISO, עמוד 20:
    "The first question that had to be settled in London was that of the name of the new organization. There were different proposals. The English and the Americans wanted “International Standards Coordinating Association”, but we fought against the word “coordinating”. It was too limited. In the end ISO was chosen. I think it is good; it is short. I recently read that the name ISO was chosen because “iso” is a Greek term meaning “equal”. There was no mention of that in London!"
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.