אקשיבה


שגיאות פרמטריות בתבנית:ארגון (זמני)

פרמטרים ריקים [ יו"ר, שנת פירוק, מיקום המטה ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים [ שנת ההקמה ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

אקשיבה
פעילות מענה למצוקות וקשיים שונים
מדינה ישראלישראל
מייסדים מיכאל ותמר נכטילר
http://www.akshiva.co.il

אקשיבה הוא ארגון הנותן מענה לחרדים בהתמודדויות עם מצוקות קשיים נפשיים, משפחתיים, זוגיים, חינוכיים ועוד.

הקמה ופעילות

ארגון אקשיבה הוקם בשנת 2014 על ידי מיכאל[1] ותמר נכטילר עבור צעירים וצעירות מהמגזר החרדי.

מטרת הארגון לתת מענה לצעירים וצעירות מבני הציבור החרדי בצורה דיסקרטית, במגוון תחומי התמודדות ומצוקה כגון קשיים נפשיים, התמודדויות אמוניות, קשיים משפחתיים, זוגיים, חינוכיים ועוד, אך במהרה הוא הווה מוקד לשאלות של חרדים וחרדיות מכלל הגילאים וממגוון זרמים בציבוריות החרדית.

צורת הפעולה של הארגון היא באמצעות אתר האינטרנט שהוא מפעיל, המאפשר לכל אדם לשלוח שאלות בצורה דיסקרטית מבלי להזדהות. על השאלות עונים צוות של משיבים ממקצועות שונים, ביניהם פסיכולוגים, מטפלים מוסמכים, רבנים ויועצים שונים, בוגרי ישיבות וסמינרים חרדיים. חלק מהתשובות מפורסמות באתר וגלויות לעיני הציבור. כיום ישנם באתר 1373 תשובות שפורסמו מתוך אלפים שנשלחו לאתר.

בתחילת שנת 2019 יצא לאור 'ספר אקשיבה' המכיל 184 שאלות מתוך האתר, והופץ בחנויות ספרים בכל הארץ. הספר יצא בתמיכת קרן וולפסון וקרן משפחת פלאי, אך ללא הסכמות של רבנים, ועל כריכתו הודגש כי הוא מיועד למחנכים ולמטפלים בלבד.[2]

עומקא דליבא

הארגון מפעיל עבור המחוז החרדי במשרד החינוך את תוכנית עומקא דליבא המכשירה צוותי הוראה בישיבות חרדיות בתחומים של אתגרי גיל ההתבגרות לבנים חרדים, וכן גיבוש זהות חרדית בגילאים אלו. במסגרת תוכנית זו הוציא הארגון בשיתוף ידידות טורנטו שני ספרים: "דע לך בני" שכתב הרב מוטי זולברג, ו"מתבגרים ביחד" שכתב הרב ערן מרגלית (בהתאמה למחנכים חרדים), שניהם עוסקים בהדרכה ובכלים להתמודדות עם אתגרי גיל ההתבגרות בעיקר בתחום קדושה, שמירת הברית ועוד.

כנסים

בסוף 2018 היה ארגון אקשיבה שותף לכנס שעסק בתחומי אמונה, יחד עם ארגון ערכים, ארגון מענה, כתב העת צריך עיון והמחוז החרדי במשרד החינוך[3]. כמו כן היה שותף הארגון בוועדת ההיגוי של כנס "נוער בסיכוי" [4] שעסק בנושא של נשירת בני נוער בחברה החרדית. בתחילת 2019 שותף הארגון לכנס "והיה מחניך קדוש" העוסק בפגיעות בעניינים שבצניעות בחברה החרדית.

סמכות רבנית

האתר מלווה על ידי הרב מרדכי אוירבך ועל ידי הרב שלמה ליפשיץ, ופועל בעידודו של הרב אליהו מאיר פייבלזון (ירושלים) אך פועל ללא פיקוח רשמי מרבנים חרדים מרכזיים.

ביקורת

הרב שלמה פלאי משגיח בישיבת חברון הביע ביקורת על הארגון במאמרו "הליכה במסורת אבותינו" וקרא להזהר מהארגון[5].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. על פעילותו נמתחה בעבר ביקורת ואף פורסם מכתב עליו חתומים הרב גרשון אדלשטיין, הרב משה הלל הירש, הרב דוד כהן והרב דוב לנדו שהנהלת סמינר שפתח מורכבת מאנשים שהשקפתם ופעילותם לא מתאימים לרוח בית יעקב
  2. ספר אקשיבה באתר טקסט רץ הוצאה לאור
  3. וידאו של הכנס: https://iyun.org.il/event/ki-nafalti-kamti/
  4. אתר הכנס: https://noar-besikuy.digitaliweb.co.il/
  5. המאמר באתר פורום לתורה
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.