אקנה

אקנה

אַקְנֶה (מלועזית: Acne), הנקראת בעברית גם חַטֶּטֶת (בעבר נקראה חֲזָזִית), היא דלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות. היא מופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות, כתוצאה מתגובה לקויה להורמון הטסטוסטרון. תגובת הגוף להורמון בדרך כלל מתייצבת עם הזמן, ואיתה נעלמים או נרגעים הסימפטומים. התופעה ידועה גם בשמות פצעי בגרות, חצ'קונים או פִּצְעוֹנִים. את המילה פִּצְעוֹן חידש המילונאי ראובן אלקלעי.[1]

השם "אקנה" אינו אלא שיבוש של המילה היוונית άκμή, "אקמה" - נקודה, פסגה (גם באנגלית: acme).

סימפטומים

פצעי הבגרות (בלועזית: Acne Vulgaris, אקנה וולגריס) מופיעים בעיקר מגיל ההתבגרות. ישנם מקרים שהאקנה מופיעה בשנות השלושים.

הפרשת שומנים יתרה מבלוטות החלב משתלבת עם תאי עור מתים (או מזהמים אחרים) ומביאה לסתימתם של זקיקי השערות. הפרשות השומן מצטברות תחת הנקבובית הסתומה, ומספקות סביבה נוחה להתרבותו של חיידק האקנה, ה-Propionibacterium acnes. בהמשך מתפתחת תגובה דלקתית בזקיק היוצרת את הפצע המוכר. התופעה של פצעי הבגרות תוקפת בעיקר את עור הפנים, אך עלולה להתפשט גם לעור הכתפיים, הגב והחזה.

פצע אקנה בסיסי נקרא קומדון (Comedo). פצע אקנה שסתום בצורה מושלמת נקרא "פקק לבן" (whitehead). פצע אקנה שאיננו סתום בצורה מושלמת נקרא "פקק שחור" (blackhead). פתיחה של קומדון גורמת להפרשת החומרים והחיידקים על העור הסמוך, וגוררת תגובה דלקתית.

הגורמים לאקנה

הסיבה המדויקת לעובדה שאנשים מסוימים סובלים מפצעי בגרות ואחרים לא, אינה ידועה. ידוע כי התופעה נוטה להיות תורשתית. ישנם מספר גורמים שנמצאו קשורים לתופעת האקנה:

 • פעילות הורמונלית ערה, כמו בתקופת הבגרות או במחזורי וסת.
 • מתח נפשי, דרך הגברת התפוקה ההורמונלית מבלוטות יותרת הכליה.
 • היפראקטיביות של בלוטות החלב - משני לגורמים ההורמונליים.
 • הצטברות של תאי עור מתים.
 • חיידקים בנקבוביות העור, אליהם הגוף נעשה אלרגי.
 • גירוי או גירוד העור העשוי להוביל לתגובה דלקתית.
 • שימוש בתרופות מסוימות כגון סטרואידים.

כמו כן, הוכח שאקנה לא נגרם משימוש באיפור ומוצרים קוסמטיים, לא ניתן להידבק באקנה אלא רק על ידי מגע בין שני פצעים פתוחים היכול לגרום להתפשטות הפצעים.

הטיפול באקנה

הטיפול באקנה נועד לטפל בנקודות השונות התורמות לתופעת האקנה:

 • חוסר יציבות הורמונלית
 • הפרשת שומנים יתרה מבלוטות החלב
 • נגיעה בפנים ללא שטיפת ידיים לפני כן
 • תאי העור המתים המביאים לסתימת הנקבוביות
 • החיידקים המתיישבים בזקיקי השיער הסתומים

תכשירים רבים נמכרים במטרה לפתור את בעיית האקנה, אך רבים מהם לא הוכחו מדעית. בדרך כלל שילוב נכון של תכשירים נותן את התשובה הטובה ביותר. חלק מהטיפולים גוררים תופעות לוואי ויש להתייעץ עם רופא עור ולנקוט זהירות בעת השימוש בהם. להלן הגישות המבוססות יותר לטיפול באקנה כיום:

מי פנים

מי פנים מסייעים במניעת אקנה, כמו ביבוש פצעים. על-מנת למנוע יובש כדאי לאחר מכן להשתמש בקרם טוב. כשקרם הגנה עדיף על כל קרם אחר או תכשיר אנטי-אייג'ינג.

על מנת להסיר את פצעים שהופיעו ללא השארת צלקות וחורים תחילה יש לטבול את האזור במים חמים. אז מורחים על האזור קרם או שמן מתאים, ממתינים כמה דקות עד לספיגה בעור. לאחר מכן לוחצים על העור שמסביב לפצע משני הכיוונים על-מנת ליצור לחץ ולהוציא את השחורים (שומן יבש). לאחר הוצאת כלל הדברים שהיו בנקבובית העור, מנקים עם פד צמר גפן עם מי פנים/ אלכוהול ואז מורחים קרם. ייתכן והדבר יגרום לגירוי ואדמומיות של עד שבוע בעור הפנים.

קטילת חיידקים בכדורי אנטיביוטיקה

טיפול הבא להשמיד את חיידקי האקנה, אם כי אינו מציע פתרון לבעיית הפרשת השומנים היתרה. בנוסף, האנטיביוטיקה נעשית פחות ופחות שימושית לטיפול היות שחיידקי אקנה העמידים לה נעשים יותר ויותר שכיחים. בעת הפסקת נטילת הכדורים המצב בדרך כלל חוזר לקדמותו. בעת נטילת התרופות הכדורים גורמים ליובש העור והפנים.

הסרת העור

קילוף שכבת העור העליונה בעזרת אריג מחוספס או חומרים כימיקליים, מטרתו למנוע הצטברות תאי עור מתים. חלק מן התכשירים גורמים להתפוררות אינטנסיבית של העור, אשר עשויה להיות בולטת מאד לעין.

קטילת חיידקים מקומית

תכשירים קוטלי חיידקים רבים הזמינים ללא מרשם, מכילים בנזואיל פראוקסיד שעשוי לסייע במצבי אקנה קלים עד בינוניים. המשחה או הג'ל נמרחים בדרך כלל פעמיים ביום על העור הנגוע, במטרה להשמיד את החיידקים המסתתרים בנקבוביות, כדי למנוע פצעים חדשים. שלא כמו באנטיביוטיקה, הבנזואיל פראוקסיד אינו מייצר התנגדות מצד החיידקים, וזאת בשל היותו חומר מחמצן חזק. מאידך, השימוש בו גורם ליובש, גירוי מקומי ואדמומיות. משטר נבון יכלול גם קרם לחות מתאים כדי למנוע את ייבושו של העור.

קטילת חיידקים מקומית במשחה אנטיביוטית

טיפול חיצוני מקומי באנטיביוטיקה מטרתו להשמיד את חיידקי האקנה הנמצאים בזקיקי השיער הסתומים באזור המריחה. השימוש באנטיביוטיקה כמשחה יעיל באותה המידה כמו אנטיביוטיקה בכדורים, אך ללא בעיות עיכול ותגובות בין-תרופתיות.

קטילת חיידקים בטכנולוגיית IPL בשילוב טכנולוגיית ואקום

טיפול חיצוני מקומי בטכנולוגיית ואקום משולב ב-IPL מטרתו לשאוב את חומר החלב ולהשמיד את חיידקי האקנה באזור הטיפול בפוטותרפיה באמצעות פעימות אור.[2] טיפול זה פותח בתחילת המאה ה-21 לטיפול באקנה, לצד טיפולים אחרים בתחום הפוטותרפיה. ממחקרים עולה כי תועלתו של טיפול בשיטת IPL רבה יותר בטווח הקצר, אולם לאחר תקופת טיפול ארוכה יותר, כחודשיים לאחר תחילת הטיפול, נמצאו טיפולים יעילים יותר.[3]

תכשירים בצורת ג'ל המשלבים אנטיביוטיקה ובנזואיל פרוקסיד

בעלי פעילות אנטיבקטריאלית (קוטלת חיידקים), אנטי דלקתית ופעילות קרטוליטית הגורמת לנשירה טובה יותר של תאי העור המתים בפתח זקיק השערה ולפתיחה של קומדונים. השילוב מביא ליעילות טיפול גבוהה יותר מאשר כל אחד מן המרכיבים בנפרד וללא יצירת תנגודת של החיידקים לאנטיביוטיקה. דוגמה לתכשירים בקבוצה זו: דואק ג'ל ובנזמיצין.

טיפול הורמונלי

אצל נשים, כדורים המכילים אסטרוגן (כגון בגלולות למניעת הריון) ונוגדי טסטוסטרון נמצאו כבעלי השפעה חיובית על מצבי אקנה.

טיפול במשחות רטינואידיות

בא לנרמל את מחזור זקיקי השיער. החומר הרטינואידי ממשפחתו של ויטמין A, והוא נמרח בצורה מקומית. לטיפול זה לא יוחסו תופעות לוואי קשות כמו בעת לקיחת החומר בצורת כדורים, אם כי הטיפול יכול לגרום לגירוי מקומי רציני בעור. נראה כי הרטינואידים משפיעים על מחזור היצירה והמוות של התאים המצפים את הזקיקים, ובצורה זו מונעים את סתימתם על ידי עודף תאי עור מתים. לרטינול, צורה של ויטמין A, השפעות דומות אך מתונות יותר, והשימוש בו נפוץ בסוגים של קרם לחות ובמוצרים מקומיים אחרים.

משחות ג'לים ותרחיצים המבוססים על TRETINOIN

 • רט-אויט ג'ל % 0.05
 • רט-אויט ג'ל % 0.025
 • רט אויט קרם % 0.05
 • רט-אויט קרם % 0.025
 • אירול קרם נגוז % 0.05
 • רטין A
 • רטין-אי % 0.025
 • לוקסיד תרחיץ
 • לוקסיד קרם
 • אקנה מיצין פלוס
 • אירול תרחיץ % 0.05
 • אדפרין ג'ל 0.1%
 • אדפרין קרם 0.1%

תרופות רטינואידיות בכדורים

באות להפחית את הפרשת השומנים מבלוטות החלב. זה נעשה על ידי נטילה יומית של נגזרות ויטמין A, כגון איזוטרטינואין (רואקוטן, קיורטן), בתקופה של 4-6 חודשים. רווחת הדעה כי איזוטרטינואין פועל בעיקר על ידי הפחתת ההפרשה של השומנים, אם כי מחקרים מסוימים מצביעים על אפשרות שהוא משפיע גם על גורמים נוספים לאנה. לאיזוטרטינואין שיעור הצלחה גבוה בטיפול במצבי אקנה חריפים והוא יכול לשפר או לרפא 80% ומעלה מהמקרים. לתרופה השפעה ארוכה יותר מזו של קוטלי החיידקים ולעיתים קרובות היא מרפאת את האקנה לגמרי. טיפול זה תמיד מלווה במעקב של רופא עור משום שהוא יכול לגרור תופעות לוואי קשות. התרופה עלולה במקרים מסוימים לפגום בכבד, ולכן מומלץ לעבור בדיקות דם במשך הטיפול. כמו כן התרופה גורמת למומים מולדים בעת הריון, לכן הטיפול אסור לנשים בהריון, ולעיתים מלווה בגלולות למניעת הריון על כל מצב.

פוטותרפיה

פסקה זו מחפשת מקורות. המידע בפסקה זו דורש מקורות, אנא עזרו לשפר את הערך על ידי הוספת קישורים חיצוניים והערות שוליים שיאמתו את הכתוב בפסקה זו.
מידע שלא יובאו לו תימוכין עלול להיות מוסר מן הערך.

פרק זה דורש שכתוב. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולשכתב אותו. הסיבה לכך: חמקמילים, מידע חלקי.

ערך מורחב – פוטותרפיה (טיפול רפואי)

הטיפול באור נגד אקנה הוא די חדש. בדרך כלל הוא נעשה בעזרת מכשיר מיוחד שנרכש למטרה זו. נמצא כי שיעור ההצלחה של טיפול זה גבוה.[דרוש מקור]

סבונים טבעיים

יש בשוק הישראלי מספר סבונים טבעיים לטיפול באקנה; הם מכילים שמנים צמחיים וכוללים גם שמנים אתריים כגון שמן לבנדר, שמן עץ התה, שמן ברוש וכדומה, המחטאים ומרככים את העור על מנת להפחית של כמות הפצעים. סבונים אלה מכילים עודף שומן, במטרה למנוע את התייבשות העור.

סיבוכים

פצעי בגרות בדרגה חמורה עלולים להותיר צלקות קשות על פני העור. במרבית המקרים, טיפול מתאים בפצעים, הימנעות מחיטוט בהם, או הימנעות מלחיצות 'ופיצוצים', יסייעו במניעת היווצרות צלקות על העור.

מאחר שמדובר בתופעה שגורמת לפגיעה קוסמטית בתקופה משמעותית בחיים (גיל ההתבגרות), מתבגרים שסובלים מאקנה חריפה עלולים לפתח מצבי חרדה או דיכאון, בשל מראה עור הפנים המודלק או המחוטט.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ראובן אלקלעי, מלון עברי שלם, הוצאת גליל, 1994, כרך 3
 2. M Kumaresan, C R Srinivas, EFFICACY OF IPL IN TREATMENT OF ACNE VULGARIS: COMPARISON OF SINGLE- AND BURST-PULSE MODE IN IPL. Indian J Dermatol. 2010 Oct-Dec; 55(4): 370–372.
 3. YS Choi et al., Intense pulsed light vs. pulsed-dye laser in the treatment of facial acne: a randomized split-face trial. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, July 2010, pp. 773–780.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.