אקטיביזם

יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

אַקְטִיבִיזְם (בעברית: פְעילָנּות[1]; באנגלית: Activism) מורכב ממאמצים לקידום, עיכוב או הכוונה של שינויים ומצבים חברתיים, פוליטיים, כלכליים או סביבתיים על ידי נקיטת עמדה ופעולה פומבית. אקטיביזם יכול להתבטא על ידי פעולות יומיומיות המשקפות אמונה מסוימת, או על ידי מספר פעולות קיצוניות בודדות.

סוגי האקטיביזם

אקטיביזם שמרני - אקטיביזים המשויך לקבוצות שמרניות, לרוב חזקות, המבקשות לשמור על כוחן או מעמדן וזאת על ידי נקיטת פעולות ישירות. לדוגמה משל הקו קלוקס קלאן האמריקאי. קבוצות מסוג זה שואפות לשמר את ערכי העבר, ומתנגדות לקדמה. דוגמה לקבוצה כזו יכולה להיות האמיש.

אקטיביזם פרוגרסיבי - אקטיביזם המנוגד לאקטיביזם השמרני ומופעל על ידי קבוצות היוזמות שינויים בצורה מואצת באופן התואם את תפישת עולמן. שינויים אלו מופנים כלפי חברה מסוימת, על ידי חינוך לערכים מסוימים והקמת צורות חברתיות והתאגדויות אלטרנטיביות (אקטיביזם קונסטרוקטיבי) או באלימות (דוגמת מהפכת אוקטובר).

האקטיביזם נתפס בעולם לרוב כמאפיין של השמאל הפוליטי, מכיוון שהשמאל בעולם הוא בעל התפיסה הפרוגרסיבית (בעל עניין להביא שינוי במצב הקיים). עם זאת, שינוי יכול להיות גם ביטול הגורמים המפריעים, ולפיכך קיים גם אקטיביזם שמרני.

יתרה מכך, השקפות פרוגרסיביות אנרכיסטיות מתנגשות עם הרעיון העומד מאחורי האקטיביזם עצמו, מאחר שהשקפות אלו מאמינות בחוסר כפייה/שליטה, וקיימת מחלוקת בקרב תנועות אלו אם כפייה לצורך מניעת כפייה היא מוצדקת או לא.

אקטיביזם בישראל

בישראל קבוצות אקטיביסטיות רבות, הן בעלות אופי שמרני (כמו למשל תנועת כהנא חי), או בעלות אופי פרוגרסיבי (כמו תנועת מאבק אחד או פעולה ירוקה או מגמה ירוקה).

בארץ קיימות גם קבוצות אקטיביסטיות פרוגרסיביות שקטות, כמו למשל תנועות הבוגרים של תנועות הנוער הציוניות סוציאליסטיות, המנסות להחדיר שינוי לחברה תוך נקיטת אקטיביזם קונסטרוקטיבי.

בישראל התקיים פסטיבל אקטיביזם בהשתתפות תנועות שמאל פרוגרסיביות, אחת לשנה בשנים 20022005, וכן ב-2010 וב-2011. מארגני הפסטיבל הצהירו על כוונתם להמשיך לקיימו מדי שנה אולם נקלעו לבעיות מימון וגירעונות. הפסטיבל פתוח להשתתפות תנועות אקטיביסטיות פרוגרסיביות בתחומים כגון: סביבה, חברה, כלכלה וכדומה. מוזמנים אליו גם יחידים הפועלים באופן אקטיביסטי עצמאי, וכל אדם המעוניין להגיע ולהתרשם. מטרת הפסטיבל היא להפגיש בין מגוון הפעילים הפועלים בתחומים השונים במשך כל השנה, וכן לאגד אינטרסים משותפים לקבוצות שונות, לתיאום פעולות ישירות משותפות.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.