אצטילן

אצטילן
מבנה מולקולת אצטילן
שם סיסטמטי אתין (ethyne)
נוסחה כימית C2H2
מסה מולרית 26.04
צפיפות 1.097
מצב צבירה גז
טמפרטורת היתוך 80.8-
טמפרטורת רתיחה 84-
חומציות 25
נקודת הבזק -18.15
נקודת התלקחות 305

אצטילן היא תרכובת אורגנית בעלת הנוסחה הכימית C2H2 והיא המולקולה הפשוטה ביותר במשפחת האלקינים. אצטילן הוא גז מתלקח, חסר צבע וריח, בלתי יציב מבחינה כימית, וזאת כפועל יוצא מן הקשר המשולש שבין שני אטומי הפחמן במולקולה.

החומר התגלה לראשונה בשנת 1836 על ידי הכימאי הבריטי אדמונד דייווי (Edmund Davy).

יצור

אצטילן מיוצר על ידי דחיסה של מתאן או כתוצר משני בתערובת אתילן בתהליך פיצוח של שרשרות פחמימנים, שמקורם בנפט גולמי.

אצטילן הוא גז שכיח יחסית בטבע וניתן למצוא אותו בעיקר באטמוספירה של כוכבים ענקים גזיים וזאת מכיוון שאצטילן נוצר גם באופן טבעי מפיצוח שרשרות ארוכות של פחמימנים בטמפרטורה שמעל C°1,500 האופייניות לאטמוספירות של כוכבים מסוג זה.

דרך נוספת ליצור היא באמצעות התגובה בין סידן פחמן וחמצן בשני שלבים בנוכחות מים:

בשלב הראשון:

CaO + 3C → CaC2 + CO

ולאחר מכן:

CaC2 + 2H2O → Ca (OH)2 + C2H2

שימושים

כ-80% מתפוקת האצטילן משמשת בתהליכים של יצור כימיקלים אחרים, וכ-20% הנוספים משמשים בתעשייה לצורכי ריתוך וחיתוך באמצעות תערובת של הגז עם חמצן. להבת התערובת של אצטילן וחמצן מייצרת טמפרטורה גבוהה במיוחד של C°3,300 (השלישית הגבוהה ביותר לאחר די-ציאנו אצטילן וציאנוגן) ולכן מאפשרת חיתוך והתכה של מתכות קשות במיוחד בתהליכי יצור תעשייתיים.

אצטילן יכול לשמש גם לזירוז תהליך הבשלה של פירות. מגע של החומר סידן-קרביד עם לחות גורם לתגובת יצור של אצטילן גזי אשר גורם לזירוז ההבשלה. תהליך הבחלה זה אינו מקובל עקב הסיכונים הבריאותיים הכרוכים בכך.[1]

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.