אפיק שידור

אפיק שידור הוא המספר בשלט רחוק של הטלוויזיה, המוקדש לשידורי תדר של ערוץ טלוויזיה מסוים. כך למשל, ערוץ 2 היה משדר דווקא באפיק 22 ברוב ממירי הטלוויזיה בישראל.

בהתאם לכך, מזוהים ערוצי הטלוויזיה בדרכים להלן:

  • לפי התדר שבו הוא משודר, הנמדד במגהרץ, או קוד מזהה לתדר זה. זהו זיהוי נפוץ לערוצי טלוויזיה המשודרים באמצעות אנטנות קרקעיות.
  • מספרו הסידורי אצל הספק של טלוויזיה רב ערוצית.
  • שמו המלא או בקיצור, למשל: "ערוץ 10", "MTV", "נשיונל ג'יאוגרפיק" וכדומה.

בחירת ערוץ על ידי הצופה נעשית בדרך כלל באמצעות שלט רחוק המשמש למטרה זו, ומאפשר גישה ישירה לערוץ לפי מספרו ומעבר סדרתי (קדימה ואחורה) בין הערוצים.

בתחילת דרכה של הטלוויזיה הועברו שידוריה באמצעות אנטנות קרקעיות, ומספר הערוצים הכולל היה מצומצם. עם הפעלתה של טלוויזיה בכבלים, ולאחר מכן עם הפעלתם של שידורי טלוויזיה בתקשורת לוויינים, גדל מאד היצע הערוצים. טווח הקליטה של ערוץ טלוויזיה מוגבל לטווח של האמצעים המשמשים להעברתו. בדרך כלל זהו טווח של מדינה מסוימת, אך פועלים גם ערוצים (כדוגמת CNN) המשודרים למדינות רבות. העברת ערוצי טלוויזיה באמצעות האינטרנט מאפשרת קליטתם בכל מקום שבו ניתן להתחבר לאינטרנט.

מבחינת תוכנם, ערוצי טלוויזיה הם משני סוגים:

  • ערוץ המשדר מגוון רחב של תוכניות מתחומי החדשות והבידור ותכנים חינוכיים.
  • ערוץ המוקדש לתחום מסוים, כגון ערוץ סרטים, ערוץ טבע וכו'. ערוץ כזה מכונה "ערוץ נישה".

תחנת טלוויזיה משדרת לעיתים בערוץ יחיד, ולעיתים בערוצים אחדים, שלכל אחד מהם מאפיינים משלו.

בישראל, תחנת הטלוויזיה הראשונה שהחלה לשדר היא "הטלוויזיה החינוכית הישראלית", אשר החלה את שידוריה ב-24 במרץ 1966, תחת השם "נאמנות הטלוויזיה הלימודית".

ראו גם

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.