אסתרינה טרטמן

אסתרינה טרטמן
אסתרינה טרטמן, 2006
מדינה ישראל  ישראל
לידה 9 בנובמבר 1957 (63)
ירושלים, ישראל
סיעה ישראל ביתנו, האיחוד הלאומי
חברת הכנסת
תקופת כהונה 8 בפברואר 2006 - 24 בפברואר 2009 (3 שנים)
כנסות 16 - 17
יו"ר הוועדה לענייני ביקורת המדינה (מ"מ)
תקופת כהונה 12 ביוני 2006 - 13 בדצמבר 2006 (26 שבועות ו־3 ימים)
תפקידים בולטים
  • יו"ר סיעת ישראל ביתנו

אסתרינה טרטמן (נולדה ב-9 בנובמבר 1957), חברת כנסת לשעבר מטעם ישראל ביתנו.

ביוגרפיה

טרטמן נולדה כאסתרינה שבתאי למשפחה דתית ספרדית ירושלמית המתגוררת בארץ ישראל זה שבעה דורות. את שמה הפרטי ירשה מסבתהּ. בילדותה למדה בבית הספר החרדי "בית יעקב" ובגיל 15 עברה לקיבוץ הדתי חפץ חיים. שירתה בצה"ל כסמלת מבצעים. שירתה כקצינת העיר ירושלים והשתחררה בדרגת רב-סרן. היא הוסיפה לשרת במילואים כקצינת העיר של מועצה אזורית מטה בנימין ושל גבעת זאב. טרטמן עברה בשירותה קורס צניחה ואף החזיקה בעבר בשיא הצניחות על ידי נשים בצה"ל.

לאחר שחרורה מצה"ל הקימה חברה פרטית לכוח אדם ונישאה למפקדה עמוס טרטמן (ממייסדי מעלה אדומים וראש המועצה הראשון של היישוב מהקמתו בשנת 1979 עד לאחר הכרזתו כעיר בשנת 1992 ובהמשך ראש מועצת גבעת זאב בין השנים 2003 - 2008). בסוף 1997, לאחר שנולדו לשניים ארבעה ילדים, התגרשו בני הזוג.

באמצע שנות התשעים לקתה בסרטן שממנו החלימה. ב-9 בינואר 1997 נפגעה בתאונת דרכים שריתקה אותה למיטה למשך כשנה לאחר שנפגעה קשות בכל חלקי הגוף, היא נותרה עם 52% נכות. בתביעה נגד חברת הביטוח, קבע רופא תעסוקתי כי עליה לעבוד לא יותר מ-4 שעות ביממה במשך אותה שנה, ולכן עזבה טרטמן את עבודתה בבנק יהב.[1]

ב-2012 טרטמן נישאה בשנית לאדריכל אורי סאלי.

קריירה פוליטית

לאחר שהתמודדה לכנסת ה-15, במסגרת ישראל ביתנו, וה-16 במסגרת הרשימה המשותפת של האיחוד הלאומי וישראל ביתנו, הושבעה כחברת כנסת בסוף דרכה של הכנסת ה-16, בעקבות התפטרותו של מיכאל נודלמן. בבחירות לכנסת ה-17 נבחרה לכנסת במקום החמישי ברשימת ישראל ביתנו. לקראת הבחירות לכנסת ה-18 לא שובצה במקום ריאלי ברשימת ישראל ביתנו לכנסת ה-18, והודיעה על פרישתה מהרשימה ומהפוליטיקה.

במהלך כהונתה בכנסת יזמה טרטמן, יחד עם מיכאל מלכיאור, תיקון לחוק חינוך ממלכתי, המסמיך את שר החינוך לקבוע לגבי מוסד חינוך רשמי כי הוא מוסד חינוך ממלכתי משלב, שבו יינתן חינוך שיכלול לימוד מקורות יהודיים בהיקף רחב, תוך שימת דגש על עיסוק בזהות יהודית.

פרשת התארים המפוברקים

בתחילת הכנסת ה-17 שימשה כיו"ר סיעת "ישראל ביתנו" וחברה בוועדת הכנסת, ובוועדה לענייני ביקורת המדינה. בעקבתו מחלתו של יו"ר ועדת הביקורת, ח"כ יורי שטרן, שימשה כממלאת מקום יושב ראש הוועדה לענייני ביקורת המדינה עד להצטרפות סיעת ישראל ביתנו לקואליציה. בנוסף שימשה ממלאת מקום בוועדת החוץ והביטחון.

ב-25 בפברואר 2007, אישרה סיעת ישראל ביתנו פה אחד את מינויה לתפקיד שרת התיירות, במקום השר יצחק הרצוג שהתמנה לשר הרווחה. בעקבות החלטה זו החלו להופיע באמצעי התקשורת ידיעות לפיהן קיימות אי-התאמות בין קורות חייה של טרטמן כפי שפורסמו במקורות שונים (בין היתר באתר הכנסת, אתר ישראל ביתנו ובראיונות בערוץ הכנסת ובגלי צה"ל) לבין המציאות. בעוד שטרטמן הציגה עצמה פעמים אחדות[2] כבוגרת תואר ראשון בהצטיינות בחשבונאות וניהול פיננסי מאוניברסיטת בר-אילן וכבעלת תואר שני במנהל עסקים, לאחר בדיקות התברר שעברה רק השתלמות באוניברסיטת בר-אילן, את התואר הראשון (שבעת היותה סטודנטית, למוסד בו למדה לתואר ראשון לא הייתה הכרה כמוסד אקדמי על ידי המל"ג) קיבלה ממכללת טורו קולג' ולימודיה לתואר שני לא הושלמו. כתוצאה מהסערה הציבורית שליוותה פרסומים אלה, היא נאלצה להסיר את מינויה לתפקיד שרת התיירות והוחלפה גם בתפקידה כיושבת ראש סיעת ישראל ביתנו.[3] כחודש לאחר גילוי הפרשה טרטמן אף ננזפה בחומרה על ידי ועדת האתיקה של הכנסת.

דעותיה הפוליטיות

טרטמן תומכת בנקיטת קו נוקשה ביחס לטרור ומתנגדת למה שהיא מכנה "רפיסות" ו"כניעה" מול הפלסטינים ועמדותיהם. טרטמן טוענת שהפלסטינים וערביי ישראל מהווים איום דמוגרפי על מדינת ישראל ולכן תומכת בתוכנית חילופי השטחים של יו"ר מפלגתה, אביגדור ליברמן. טרטמן ידועה בסגנונה הישיר ולעיתים אף בוטה, ודעותיה כנגד מינויים של ערביי ישראל לתפקידי מפתח. על מינויו של ראלב מג'אדלה לשר בממשלה ה-31, אמרה טרטמן: "אנחנו צריכים לבער את הנגע הרע מקרבנו".[4]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ע"א 7673/04
  2. nrg מעריב, ולתפארת מדינת ישראל, באתר nrg, 28 בפברואר 2007
  3. איה מרקביץ', "למרות ההתקפה עליי לא נשברה רוחי, שהייתה קרובה למוות", באתר של "רשת 13", 1 במרץ 2007 (במקור, מאתר "nana10")
  4. יובל יועז, נשקלת פתיחת חקירה נגד טרטמן בחדש להסתה לגזענות, באתר הארץ, 21 בינואר 2007
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.