אנרכיזם לאומי

אנרכיזם

זרמים של אנרכיזם

אנרכו-קומוניזם
אנרכו-סינדיקליזם
אנרכו-פרימיטיביזם
אנרכה-פמיניזם
אנרכיזם אינדיבידואליסטי
אקו-אנרכיזם
אנרכיזם לאומי
אנרכו-קפיטליזם
אנרכיזם-קווירי
אנרכיזם קולקטיביסטי
אנרכיזם ללא תארים


אנרכיזם מסביב לעולם

אנרכיזם בספרד
אנרכיזם באפריקה
אנרכיזם באנגליה
קהילות אנרכיסטיות


אנרכיזם בתרבות

אנרכיזם וחברה
אנרכיזם ודת
אנרכיזם ואמנות
אנרכיזם שחור
אנרכיזם נוצרי
אנרכיזם בודהיסטי
סמלים אנרכיסטיים


אנרכיזם בהיסטוריה

הקומונה הפריזאית
מהומות היימרקט
מרד קרונשטט
נסטור מכנו
מאי 1968

אנרכיזם לאומי (ניתן לתרגם גם כאנרכיזם לאומני) היא אידאולוגיית ימין רדיקלית אנטי-קפיטליסטית ואנטי מרקיסיסטית הרואה עצמה כזרם באנרכיזם. מחזיקי האידאולוגיה מעוניינים בביטול מוסד המדינה והפלת הכלכלה הקפיטלסטית תוך שימור הבדלנות של כל אומה משאר אומות העולם כקולקטיב.

היסטוריה

מקורו של המונח בשנות ה-20 של המאה העשרים בגרמניה שבתקופת רפובליקת ויימאר. המושג נהגה על ידי הסופר הגרמני הלמוט פרנקה כדי לתאר את עמדתו הפוליטית. מאוחר יותר המונח אומץ על ידי כמה מתנגדים ימניים לממשלת רפובליקת ויימאר שהיו חלק מתנועה אשר נקראה התנועה השמרנית המהפכנית.

האידאולוגיה האנרכו-לאומיות זכתה לעדנה מחודשת בשנות ה-90 בבריטניה בידי טרוי סאות'גייט, חבר לשעבר במפלגת החזית הלאומית הבריטית אשר נמנע עם מיסדי הארגון הנאו-פשיסטי עמדה שלישית (ITP). בשנת 1998 הקים סאות'גייט את "סיעת המהפכה הלאומית" (NRF) (שהיווה את הבסיס לתנועה האנרכו-לאומיות העולמית) כמערכת חשאית של תאי מהפכנים מקצועיים השואפת להפיל את הממשלה הבריטית. תחילה הסיעה פעלה בצורה מליטנטית ואלימה אך כיום עיקר הפעילות שלה מתבצעת בפורמים באינטרנט

אידאולוגיה

אנרכיסטים לאומיים רואים במודרניות, בליברליזם, בחומרניות, בצרכנות, בהגירה, ברב תרבותיות ובגלובליזציה את הסיבות העיקריות לירידה חברתית של אומות וזהויות תרבותית.

הם רואים צורך ליצור ברית אסטרטגית ואידאולוגית של בדלנים גזעיים בעולם המערבי וברוסיה, של איסלאמיסטים במדינות בעלות רוב מוסלמי, תנועות לאומניות במדינות עולם שלישי, ואנטי-ציונים מכל העולם על מנת להתנגד ל"סדר העולמי החדש". גלובליזציה נתפסת ככלי של הבנקאות הבינלאומית הנשלטת על ידי היהודים והאימפריאליזם אמריקאי, דבר שמוביל בהכרח לקריסה כלכלית עולמית ולהתמוטטות אקולוגית.

אנרכיסטים לאומיים לבנים רבים, בדומה לקבוצות לאומניות לבנות אחרות, דוחים את הנצרות, אותה רואים כדת שמית שגזלה את מורשת הגזע הארי ומזהים עצמם כחברי דתות נאו פגאניות אוקלוטיות (לרוב כאלו אשר מבוססות על המיתולוגיה הנורדית).

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.