אנציקלופדיה של המחנות והגטאות

אנציקלופדיה של המחנות והגטאות, 1933–1945 (אנגלית: Encyclopedia of Camps and Ghettos, 1933–1945) היא אנציקלופדיה בהוצאת מוזיאון השואה האמריקני אשר בגרסתה הסופית תכלול מידע על כל המחנות והגטאות בתקופת השלטון הנאצי.

אודות

האנציקלופדיה רואה אור בהוצאת מוזיאון השואה האמריקאי בוושינגטון בשיתוף עם הוצאת אוניברסיטת אינדיאנה. על הכנתה עובד צוות של מאות חוקרים מארצות הברית, אירופה וישראל. בעוד שלפי אומדן ראשוני הפרויקט היה אמור להכיל כ-5,000 ערכים, אולם בעקבות המחקר שנעשה, בכל כרכי האנציקלופדיה צפויים להכלל מידע על יותר מ-20 אלף אתרים שונים שפעלו בתקופה הנאצית.

עורכה הראשי של האנציקלופדיה הוא ד"ר ג'פרי פ' מגרגי, היסטוריון במרכז ללימודי שואה מתקדמים במוזיאון השואה האמריקאי. האנציקלופדיה זכתה בפרס הספר היהודי הלאומי ופרס איגוד הספריות היהודיות.

שאלות המחקר הבסיסיות שעליהן מנסה האנציקלופדיה לתת תשובה בכל הערכים הן: מתי הוקם המחנה, תחת איזה רשות ולאיזה מטרה? מי פיקד על המחנה ומי שמר עליו? איזה סוגים של אסירים הוחזקו במחנה? האם בוצעה במחנה עבודה כפויה ומאיזה סוג ומי העסיק אותם? כמה אסירים שהו במחנה? כיצד השתנה מספרם במהלך התקופה? מה היו השיטות והמניעים והסיבות לרצח אסירים? האם היו אלמנטים ייחודיים בתרבות של האסירים במחנה? האם היו ניסיונות למאבק בנאצים או בריחה מהמחנה? באיזה נסיבות המחנה פורק או שוחרר? האם מנהלי המחנה נשפטו לאחר תום המלחמה?

האנציקלופדיה עתידה להתפרש על פני שבעה כרכים שיצאו לאור עד שנת 2018. נושאי הכרכים הם כדלקמן:

  • הכרך הראשון - יצא בשנת 2009 עם הקדמה מאת אלי ויזל. מכיל כ-1,700 עמודים בשני ספרים. מכיל מידע על מחנות מתחילת התקופה הנאצית, מחנות לנוער ומחנות שהופעלו על ידי המחלקה למינהל ולכלכלה ב-SS
  • הכרך השני - יצא בשנת 2012. גטאות שהנאצים הפעילו, בעיקר בפולין
  • הכרך השלישי - מחנות שהופעלו על ידי הצבא הגרמני, בהם מחנות לשבויי מלחמה שהופעלו על ידי הצבא הגרמני
  • הכרך הרביעי - מחנות שהופעלו על ידי בנות הברית של גרמניה, בהן איטליה, הונגריה, קרואטיה, סלובקיה, רומניה וצרפת
  • הכרך החמישי - מחנות של ה-SS ושל ההנהגה הפולנית, בהם מחנות במבצע ריינהרד ושל המשרד הראשי לביטחון הרייך
  • הכרך השישי - מחנות עבודה כפויה שפעלו על ידי חברות פרטיות וארגון טוט ולא על ידי ה-SS
  • הכרך השביעי - אתרים שונים, בהם מחנות של תוכנית T4 - אותנסיה, לגרמניזציה של ילדים פולנים, מחנות כליאה לאזרחים זרים ועוד

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.