אנטליה

אנטליה
Antalya


מדינה טורקיה  טורקיה
מחוז הים התיכון
ראש העיר מנדרס מהמט טוופיק טירל
(מפלגת הצדק והפיתוח)
שטח 1,417 קמ"ר
גובה 30 מטרים
אוכלוסייה
  בעיר
  צפיפות

775,157  (נכון ל-2007)
478 נפש לקמ"ר (נכון ל-2007)
אזור זמן UTC +2
האתר הרשמי

אנטליהטורקית: Antalya; ביוונית: Αττάλεια) היא עיר לחופי הים התיכון בדרום טורקיה, בירת נפת אנטליה ועיר הנופש הגדולה בריביירה הטורקית ובמדינה כולה. נמל התעופה הבינלאומי של אנטליה הוא השני בגודלו בהיקף תנועת הנוסעים במדינה, והוא מהווה שער כניסה לרבים מהתיירים הפוקדים את טורקיה מדי שנה. לעיר מעמד של עיר מטרופוליטנית (Büyükşehir - "עיר גדולה") ובשנת 2009 מנתה אוכלוסייתה 955,596 איש. פריט הנוף הידוע בעיר הוא הצריח המחורץ (Yivli Minare) בעיר העתיקה, שהיה לסימלה.

היסטוריה

אנטליה הוקמה בשנת 159 לפנה"ס על ידי אטלוס השלישי מלך פרגמון שקרא לה "אטאליה" על שמו. אטלוס השלישי הקים את העיר בהסכמת הרומאים ובמטרה להרחיב את שלטונו לעבר פמפיליה. במהלך המחצית הראשונה של המאה ה-1 לפנה"ס הייתה העיר נתונה לשליטתם של שודדי הים של פמפיליה, ובשנת 67 לפנה"ס הפך אותה גנאיוס פומפיוס מגנוס לאחד ממעוזיו במלחמתו בשודדים. העיר שגשגה בתקופה הרומית וכבר במאה ה-1 ביקר בה השליח פאולוס, ביקור שתואר במעשי השליחים בברית החדשה.

אנטליה הייתה למרכז נוצרי במאה ה-2 והקיסר אדריאנוס ביקר בה בשנת 130 ובנה בה את שער אדריאנוס שלו שלושה פתחים, ומכאן שמו בטורקית "Üçkapılar" - "שלושה שערים". העיר המשיכה לשגשג גם בתקופת הביזנטית אף כי הייתה נתונה להתקפות הערבים, דבר שחייב את הקיסר ליאו השישי לבצרה ולהקים חומה סביבה. בראשית המאה ה-12 הוקפה העיר בנסיכויות בייליקיות והייתה נגישה רק מהים, אך ב-1118 חידש יוחנן השני את הגישה היבשתית אל העיר. הוונציאנים עשו שימוש בעיר לקשריהם המסחריים במזרח הים התיכון, והיא נכבשה לראשונה בידי הסלג'וקים ב-1207. ב-1426 נכבשה העיר בידי הסולטאן העות'מאני מורט השני. במאה ה-19 ועם שקיעתה של האימפריה ואובדן שטחיה, החלה הגירה של טורקים מהבלקן ומהקווקז אל העיר. ב-1911 מנתה אוכלוסייתה של העיר כ-25,000 איש, רובם טורקים, אך גם יוונים, ארמנים ויהודים. ב-29 באפריל 1919 נכבשה העיר בידי האיטלקים אשר נסוגו ממנה ב-1 ביוני 1921, והעיר הייתה לחלק מטורקיה עם הקמתה ב-1923. בשנות השבעים של המאה ה-20 החלה תנופת הפיתוח של ענף התיירות בריביירה הטורקית, והעיר גדלה בקצב מהיר והפכה לעיר החשובה באזור. הטרמינל הראשון בנמל התעופה נחנך ב-1 באפריל 1998 וכבר ב-2002 הגיע נפח תנועת הנוסעים בעיר ל-10 מיליון בשנה. טרמינל שני הוקם ונחנך בשנת 2006 ובשנה זו חלפו 14,642,043 נוסעים דרך השדה.

גאוגרפיה ואקלים

העיר ממוקמת על מצוק בגובה של 35 מטר במרכזו של מישור פמפיליה ולאורכו של מפרץ אנטליה. המישור מוקף בהרי הטאורוס מכל עבריו. ההרים מגינים על המישור מפני השפעותיו של האקלים היבשתי השורר ברמת אנטוליה, והאקלים באנטליה הוא ים תיכוני אופייני. בעיר כ-60 ימים גשומים בשנה והטמפרטורה הממוצעת בחודש ינואר היא 10.6 מ"צ ובחודש יולי 28.3 מ"צ. טמפרטורת מי הים נעה בין 17 מ"צ ל-28 מ"צ.

מפרץ אנטליה

כלכלה ותחבורה

עיקר הכנסותיה של העיר מענף התיירות, אך גם מחקלאות, מסחר ובמידה פחותה מכך גם מתעשייה. החקלאות כוללת גידול הדרים, ירקות, כותנה, פרחים ואפילו בננות. ההתפתחות המהירה בענף התיירות החל בשנות השבעים של המאה ה-20 הביאה להגירת תושבים אל העיר בהיקף ניכר, ויצרה תנופת בנייה של בתי מלון ואתרי נופש, ופרויקטים רחבי היקף כמו הקמת שדה התעופה ותחנת האוטובוסים המרכזית החדשה בצפונה של העיר. בעיר פועלת "אוניברסיטת הים התיכון" (Akdeniz Üniversitesi) שהוקמה בשנת 1982.

מנמל התעופה הבינלאומי של אנטליה יוצאות טיסות סדירות לרחבי טורקיה וטיסות סדירות ושכר לאירופה ולישראל. העיר מקושרת בקווי אוטובוס לכל חלקי המדינה, ובקו מעבורת לוונציה. התחבורה הפנימית נסמכת על שירותי אוטובוס, דולמוש ועל קו חשמלית בן 8 ק"מ לאורך החוף.

אתרי תיירות

מבנים ותרבות

 • קאליצ'י (Kaleiçi) - העיר העתיקה ובה טיילת. בעיר יש שלושה בניינים חשובים:
  • הצריח המחורץ (Yivli Minare) - מסגד עתיק מהתקופה הסלג'וקית ובו צריח שהיה לסימלה של העיר.
  • מגדל השעון (Saat Kulesi) - מגדל בכניסה לעיר
  • שער אדריאנוס (Üçkapılar - "שלושת השערים") - שער עתיק מהתקופה הרומית בעל שלוש קשתות שהוקם לכבוד בוא הקיסר הרומי אדריאנוס.
 • המוזיאון הארכאולוגי של אנטליה - מוזיאון ארכאולוגי גדול ומקיף של שרידים שנמצאו באזור אנטליה מתקופת האבן ועד התקופה הרומית המפוארת. במקום יש גם גן פסלים רומיים וחנות מזכרות.
 • מוזיאון הקרמיקה - מוזיאון הנמצא בתוך בית עות'מאני ישן, בעיר העתיקה קאליצ'י ובו תערוכות של קרמיקה, וספרייה ציבורית.

אתרי טבע

 • דודן (Düden) - נחל הנשפך לים התיכון הנמצא בחלקו בשמורת טבע ובו שני מפלים:
  • מפל דודן תחתון - מפל בקצה נחל דודן ונשפך לים התיכון
  • מפלי דודן - כמה מפלים זה ליד זה בשמורת הטבע של נחל דודן במרחק כ-15 ק"מ צפונית לאנטליה הנשפכים מגובה רב לתוך בריכה גדולה מוקפת צמחייה. אפשר להיכנס למסלול קצר מאחורי המפלים.
 • מפלי קורשנלו (Kurşunlu Şelalesi) - כמה מפלים הנמצאים בתוך שמורת הטבע קורשנלו. המפלים נשפכים לתוך בריכה בסביבה משופעת בעצי אורן.
 • מערת קאראיאן - מערה במרחק כ-27 ק"מ על כביש בורדר. המערה התגלתה בשנת 1946 והתגלו בה שלדי אדם מתקופות קדומות.
 • פארק קניון קופרולו - קניון ובו נהר קופרולו, במרחק כ-44 ק"מ מאנטליה. בקניון ניתן לראות אמות מים רומיות קדומות, ובנהר מתקיים גם שיט.

ערים תאומות

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.