אנטיוקיה

אנטיוקיה (מחוז)
Antioquia


מדינה קולומביה  קולומביה
בירת המחוז מדיין
שטח 63,612 קמ"ר
תאריך ייסוד 1886
אוכלוסייה
  במחוז

6,613,063 [1] (נכון ל-2017)
אזור זמן UTC -5
www.antioquia.gov.co

לחצו כדי להקטין חזרה

(למפת אנטיוקיה רגילה)
 
אפרטדו
טורבו
ריונגרו
קאוקסיה
אנטיוקיה

אנטיוקיהספרדית: Antioquia) הוא אחד מ-32 המחוזות של קולומביה. המחוז נמצא בצפון-מערב קולומביה והוא גובל בים הקריבי ובקורדובה בצפון, בבוליבר, בסנטנדר ובבויאקה במזרח, בקלדס ובריסרלדה בדרום ובצ'וקו במערב.

המחוז משתרע על שטח של 63,612 קמ"ר.[2] במחוז מתגוררים כ-6.6 מיליון תושבים (הערכה ל-2017), והוא המחוז המאוכלס ביותר בקולומביה (להוציא העיר בוגוטה שיש לה מעמד עצמאי ושונה ממחוז ובה מתגוררים יותר אנשים).[1] בירת המחוז היא מדיין, העיר השנייה בגודלה במדינה אחרי בוגוטה.

היסטוריה

בתקופה הפרה קולומביאנית האזור היה מיושב על ידי שבטי ילידים שונים. האירופאים הראשונים שהגיעו לאזור היו מגלי הארצות הספרדים רודריגו דה בסטידס, חואן דה לה קוסה ווסקו נונייס דה בלבואה ב-1500 שסיירו לאורך החוף הצפוני של קולומביה המודרנית, מקאבו דה לה ולה במזרח ועד מפרץ אורבה ושטחי פנמה המודרנית במערב. לקחו כמה עשרות שנים עד שנוסדה באזור התיישבות קבע של הספרדים.

ב-1541 הקונקיסטדור חורחה רובלדו ייסד את התיישבות הקבע הראשונה באזור, שכעבור מספר שנים קיבלה את השם סנטה פה דה אנטיוקיה. מקור השם לא ברור לחלוטין, אך ככל הנראה העיר נקראה על שמה של העיר העתיקה אנטיוכיה (אנטקיה בטורקיה המודרנית). ברבות השנים השם הפך לשמו של האזור כולו וסנטה פה הפכה לבירה של פרובינציית אנטיוקיה שהוקמה במסגרת מלכות המשנה של גרנדה החדשה.

בתחילת המאה ה-19 החל המאבק לעצמאות האזור מהאימפריה הספרדית. ב-1813 הוקמה "מדינת אנטיוקיה החופשית" שהצטרפה אל פדרציית הפרובינציות המאוחדות של גרנדה החדשה, אך הכתר הספרדי השתלט מחדש כעבור שנים ספורות. המורדים לא אמרו את המילה האחרונה וכעבור עוד כמה שנים הוקמה רפובליקת קולומביה הגדולה. הרפובליקה חולקה לשלוש מחלקות והמחלקות חולקו לפרובינציית, וכך נוצרה פרובינציית אנטיוקיה. הבירה הראשונית של הפרובינציה הייתה סנטה פה, אך כעבור כמה שנים היא הועברה למדיין.

ב-1830 הרפובליקה פוצלה ואזור קולומביה העתידית הפך לרפובליקת גרנדה החדשה, ונוצרה מחדש פרובינציית אנטיוקיה. לאחר ההפסד של השמרנים במלחמת האזרחים ב-1851 (ספ'), הפרובינציה שתמכה בשמרנים פוצלה על ידי הממשל ברשותו של חוסה אילריו לופס לשלוש פרובינציות: אנטיוקיה שבירתה הייתה סנטה פה, מדיין שבירתה הייתה מדיין וקורדובה שבירתה הייתה ריונגרו. השמרנים חזרו לשלטון ב-1855 והפרובינציה אוחדה מחדש.

ב-1857 הרפובליקה הפכה לפדרלית ונוצרה מדינת אנטיוקיה בשטחי הפרובינציה לשעבר. ב-1863 הרפובליקה הפכה לארצות הברית של קולומביה והמדינות המקוריות המשיכו להתקיים. ב-1886 ארצות הברית של קולומביה הפכה לרפובליקת קולומביה הלא-פדרלית ונוצר מחוז אנטיוקיה. ב-1908 המחוז פוצל לארבעה, אך החלוקה החדשה לא שרדה זמן רב.

כלכלה

כלכלת המחוז ענפה וכוללת ענפים רבים שהעיקריים שבהם הם חקלאות, הכוללת גידול קפה ובננה, כרייה, גידול מקנה, חליבה, תעשייה, שירותים טכנולוגיים, מסחר ותיירות.

חלוקה מנהלית

בדומה לחלק גדול ממחוזות קולומביה, יש למחוז חלוקה מנהלית נוספת מלבד החלוקה לרשויות מקומיות והוא מחולק לתשעה אזורי משנה (Subregiones) כדלהלן:

שםשם בספרדיתיישוב מרכזימספר רשויות מקומיות
באחו קאוקהBajo Caucaקאוקסיה6
מגדלנה מדיוMagdalena Medioפוארטו בריו6
צפון-מזרחNordesteסגוביה10
צפוןNorteסנטה רוסה דה אוסוס17
מערבOccidenteסנטה פה דה אנטיוקיה19
מזרחOrienteריונגרו23
דרום-מערבSuroesteאנדס23
אורבהUrabáטורבו11
עמק אבורהValle de Aburráמדיין10

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. 1 2 תוצאות מפקד 2005 והערכות אוכלוסין לשנים 2005-2020, המחלקה הלאומית האדמיניסטרטיבית לסטטיסטיקה של קולומביה (DANE) (בספרדית).
  2. אנטיוקיה באתר האגודה הגאוגרפית של קולומביה (בספרדית).
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.