אנטגוניזם

אנטגוניזםאנגלית: Antagonism) הוא סוג של יחסי גומלין שיש בהם מרכיב של עוינות. למושג יש משמעות ספציפית יותר בהתאם לתחום שבו נעשה בו שימוש.

  • בפילוסופיה ובסוציולוגיה, אנטגוניזם מתאר יחסי גומלין עוינים בין קבוצות, גישות ואידאולוגיות שונות, יחסי גומלין שאחד הצדדים בהם מביע בדרך כלל התנגדות פעילה לצד השני.
  • בביולוגיה ובאקולוגיה, אנטגוניזם (או אנטיביוזה) מתאר יחסי גומלין בין אורגניזמים שבהם אורגניזם מסוים נפגע או שהתפתחותו נמנעת כתוצאה מנוכחותו של אורגניזם אחר. הפגיעה יכולה להיווצר באופן ישיר או בעקבות שינוי תנאי הסביבה על ידי האורגניזם השני או עקב נוכחותו.
  • בכימיה, אנטגוניזם הוא מצב שבו פעולתם המשותפת של מספר חומרים קטנה מסכום הפעולות שלהם כשאינם נמצאים יחד, כלומר נוכחות של חומרים מסוימים גורמת לחומרים אחרים להיות פחות פעילים.
  • בפרמקולוגיה, אנטגוניסט הוא חומר הנקשר לקולטן מסוים, אך לא מפעיל אותו. בכך הוא מעכב או מחליש את השפעתם של חומרים אחרים שנקשרים באופן רגיל לאותו קולטן.

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.