אנורתיט

אנורתיט
תכונות המינרל
הרכב כימי CaAl2Si2O8
מערך קריסטלוגרפי טריקליני
צורת הגביש גבישים דמויי תיבה. לגביש הטיפוסי חתך מלבני או ריבועי. גבישים תאומים נפוצים מאד באנורתיט. לעיתים נוצרים גבישים מסיביים.
צבע לבן, אפור או חסר־צבע, אך לעיתים מוצאים בו גוונים חלשים של צבעים אחרים.
ברק זגוגי עד עמום עקב בליה. פנינתי על משטחי פצילות.
שקיפות שקוף למחצה עד אטום (לעיתים רחוקות שקוף)
פצילות מושלמת במישור אחד וטובה במישור השני. יוצרת מנסרות של זווית ישרה
שבירה דמוית קונכייה
קשיות 6-6.5 בסולם מוס
משקל סגולי 2.76
שרטוט לבן
מינרלים נלווים ביוטיט, אוגיט, הורנבלנדה ופירוקסן

אנורתיטיוונית "לא ישר", בהתייחסות לגבישים המשופעים שלו) הוא מינרל סיליקטי.

האנורתיט, מינרל נדיר יחסית, הוא סוג של פְּלַגְיוֹקְלז (מיוונית "שבירה נטויה", סוג של פצלת השדה). הפלגיוקלז הוא שורת מינרלים איזומורפית, כלומר שורה של תרכובות אנלוגיות בהרכבן, מקבוצת הפלדספטים (פצלות השדה), המתחילה באלביט ומסתיימת באנורתיט. בשורת בואן מצוי האנורתיט כמינרל הראשון מבין סדרת המינרלים של הפלגיוקלז המתגבש מתוך מגמה מתקררת, ולכן הוא מצוי בסלעים המתגבשים ראשונים, כלומר הסלעים הבסיסיים כדוגמת הגברו והבזלת. מקומות בהם מוצאים את האנורתיט הם, לדוגמה, מחוז לייק בקליפורניה והר סומה באיטליה.

האנורתיט שייך לקבוצת המינרלים הטקטוסיליקטים - סיליקטים במבנה מרחבי. כלומר, הוא בנוי מרשת תלת ממדית של ארבעה טטרהדרונים בדומה לקוורץ, אלא שבשניים מהטטרהדרונים מוחלף הצורן הארבע־ערכי באלומיניום שהוא תלת־ערכי, ולכן נוסף לסריג פיצוי חשמלי בדמות קטיון סידן דו־ערכי.

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.