אנהידריד

אנהידריד (אנגלית: Anhydride) הוא תרכובת כימית המורכבת ממולקולה של חומצה (או משתי מולקולות מחוברות של חומצה), ממנה/מהן נטלו מולקולת מים אחת. ניתן להגדיר אנהידריד גם כתחמוצת של יסוד אל-מתכתי. פירוש המילה ביוונית הוא "נטול מים", ממנו גם נגזר המינוח העברי "אלמימה".

דוגמאות

  • כששתי מולקולות של חומצה גופרתית (H2SO4) מגיבות ביניהן, מתקבלת גופרית תלת-חמצנית (SO3), הנקראת גם אנהידריד גופרתי. זוהי, אם כן, תחמוצת של יסוד אל-מתכתי (גופרית), וכן שתי מולקולות חומצה (במקרה זה הן אינן מחוברות) מהן נטלו מולקולת מים.
  • כששתי מולקולות של חומצה קרבוקסילית מגיבות ביניהן, הן מתחברות האחת לשנייה תוך פליטת מולקולת מים. לדוגמה, שתי מולקולות חומצה אתנואית (CH3COOH, חומצה אצטית, המרכיב העיקרי בחומץ) מגיבות ליצירת אנהידריד אצטי (או אצטט אנהידריד, אנהידריד אצטט, CH3O)2O)).
  • יון פירופוספט P2O74− הוא אנהידריד המגיב באופן ספונטני עם מולקולת מים לקבלת שני יוני זרחה HPO42−. האנרגיה החופשית המשתחררת בתגובה, 31.8 קילוג'אול למול, משמשת במגוון עצום של תהליכים בביולוגיה של התא.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.