אנדרה פרדש

אנדרה פרדש (מדינה)
טלוגו: ఆంధ్ర ప్రదేశ్
מדינה הודו  הודו
נפות במדינה 13
בירת המדינה היידראבד
שפה רשמית טלוגו, אורדו
שטח 160,205 קמ"ר (דירוג: 8)
דירוג צפיפות בהודו 15
תאריך ייסוד 1 בנובמבר 1956
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

49,665,533  (נכון ל-2011)
310 נפש לקמ"ר (נכון ל-2011)
אזור זמן UTC +5.5
http://www.ap.gov.in

לחצו כדי להקטין חזרה

מפת מחוזות אנדרה פרדש

אנדרה פרדשטלוגו: ఆంధ్ర ప్రదేశ్) היא מדינה בדרום הודו. היא המדינה השמינית בשטחה והעשירית בגודל אוכלוסייתה. היא גובלת בצפון במדינות טלנגנה, צ'האטיסגאר ואודישה, במערב במדינת קרנאטקה, בדרום בטאמיל נאדו ובצדה המזרחי במפרץ בנגל. בירתה (שכלל לא נמצאת בשטחה), המשמשת בירה משותפת גם לטלנגנה היא היידראבד.

זוהי מדינה בעלת רוב הינדואי משמעותי אבל בירתה בעלת כ-27% ונוכחות מוסלמית רבה.

היסטוריה

פרק זה דורש עריכה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולערוך אותו.

החל משנת 1000 לפנה"ס חיו בדרום הודו בני האנדרה, מתוכם התפתחה שושלת- שאטאבאהאנה ששלטה באזור עד המאה הראשונה לספירה. במאה השלישית לפנה"ס, העקבות כיבושי האימפריה המאורית ואשוקה הבודהיסט, אימצו בני המקום את הדת הבודהיסטית. בין המאה השביעית למאה העשירית לספירה ביססו הצ'אלקים את סגנון הבנייה הדראווידיאני שלהם, בעיקר לאורך החוף. במאה ה-11 לספירה התמזגו שושלות צ'אלוקיה וצ'ולה והודחו על ידי הקאקאטים. הקאקאטים הם שהפיצו באדריכלות המקדשים הדתיים בדרום הודו את מבנה המקדש עם העמודים.

לאחר שלטונם של הקאקאטים קמה ממלכת ויג'איאנאגאר שהייתה אחת האימפריות הגדולות בהודו כולה. במאה ה-16 נוסדה בהיידראבד שושלת קוטאבּ שאהי. שושלת זו החזיקה ברמת הדקאן עד לכיבושים של אאורנגזב המוגולי.

מכיוון שהמוגולים מוצאם מאוזבקיסטן, מצביאים רבים בצבאם היו ממוצא אוזבקי. המצביא שכבש את רמת הדקאן עבור אאורנגזב קיבל לאחריותו שטח זה, והפך ל"ניזאם" (שליט) של היידראבד כשבפועל ייסד שושלת אוזבקית תורשתית ששמרה על עצמאות יחסית מתוך הסכמים עם הממלכות הסמוכות והכוחות הקולוניאליים שפעלו באזורם. במהלך השלטון הקולוניאליסטי הבריטי והצרפתי ששלטו בהודו הצליחו שליטי היידארבאד לשמור על שלטונם במאה ה-17 וה-18.

האזור נכבש על ידי הודו במבצע פולו בספטמבר 1948 במחיר דמים של עשרות אלפי הרוגים ופצועים, ולאחר כניעתו הפך לחלק מהודו, במסגרת מדינת מדראס. בשנת 1953 נפרד החלק דובר שפת הטלוגו לישות עצמאית שבשנת 1956 הפכה למדינת אנדרה פרדש.

טלנגנה

טלנגנה (Telangana) הייתה חבל ארץ באנדרה פרדש, ובעבר חלק ממדינת היידראבד (מדינה שבירתה הייתה אוראנגאבאד ואחר כך היידראבד, אשר התקיימה עד השנים הראשונות לעצמאות הודו).

ב-10 בדצמבר 2009, לאחר מאבק של כ-50 שנה להשגת העצמאות, החליט הפרלמנט ההודי כי טלנגנה תחל תהליך שבסופו תהפוך למדינה נפרדת בהודו. עקב ההתנגדות המידית והחריפה לכך מצד שניים מחבלי אנדרה פרדש: "אנדרה החופית" (Coastal Andhra) ו"ראיאלאסימה" (Rayalaseema), ולאחר תסיסה ציבורית בת שבועיים בחבלים אלה, הוחלט ב-23 לחודש להשהות ביצוע החלטה זו.

הפיצול בוצע לבסוף ב-2 ביוני 2014 כשהיידאראבד משמשת כבירת שתי המדינות.

טופוגרפיה, גאוגרפיה ואקלים

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

המדינה שוכנת בחלקה ברמת דקאןומרביתה ברצועת החוף המזרחית של הודו. זורמים בה הנהרות קרישנה וגודאווארי.

תקופת הקיץ נמשכת בין החודשים מרץ ליוני. תקופת המונסונים נמשכת מיולי ועד אוקטובר, בעיקר באזור החוף, כשבאוקטובר ונובמבר מגיעות סופות הציקלון. מנובמבר עד פברואר נמשך החורף, שהוא העונה הנוחה ביותר במדינה.

כלכלה ותחבורה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

נכון ל-2011, כ-30% מהאוכלוסייה שמעל גיל שבע הם אנאלפביתים אולם יש בה תעשיית הי-טק מפותחת. עיר הבירה גדולה משאר ערי המדינה, אך העיר ויג'יאוואדה היא המרכז המסחרי של אנדרה פרדש.

דמוגרפיה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

נכון למפקד האוכלוסין שנערך בשנת 2011, מתגוררים במדינה כ-49,386,799 תושבים, והצפיפות היא 308 נפש לקמ"ר. 70.4% מהאוכלוסייה היא גפרית, לעומת 29.6% עירוניים. שיעור האוריינות במדינה עומד על 67.41%. אנדרה פרדש היא המדינה העשירית בהודו במדד הפיתוח האנושי שלה, עם ציון של 0.416. כ-88% מאוכלוסיית האנדרה פרדש דוברי טלוגו.

במדינה ישנם מספר ערים עם אוכלוסיית מעל מיליון תושבים:

דת

נכון לשנת 2011

תרבות

בבירת המדינה, היידראבד, קיימים מבנים רבים המדגימים את יופי הארכיטקטורה האיסלאמית. היא גם מהווה מרכז טכנולוגי חשוב בהודו. המדינה גם ידועה בתוצרתה האמנותית.

פוליטיקה וממשל

המדינה שולחת 25 נציגים הנבחרים על ידי הציבור ללוק סבהה (הבית התחתון של הפרלמנט הארצי) ו-11 נציגים הנבחרים על ידי הפרלמנט המקומי לרג'יה סבהה (הבית העליון של הפרלמנט הארצי). הפרלמנט המקומי מורכב מ-175 נציגים שמכהנים בשני בתים נפרדים.

מחוזות

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

המדינה מחולקת ל-13 מחוזות.

יהדות אנדרה פרדש

ערך מורחב – בני אפרים

ראו גם

  • ספרות טלוגו

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.