אנביניליום

ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, מכלולזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
עריכה - שיחה

אנביניליום הוא שמו של יסוד כימי היפותטי בטבלה המחזורית. מספרו האטומי הוא 120 והוא היסוד ה-17 בסדרת היסודות העל-כבדים וה- 28 בסדרת היסודות הטרנס-אורניים.

אנביניליום
אנביאניום - אנביניליום - אונונניום
 
Ra
Ubn
--  
 
 
   
 
120
Ubn
 
               
               
                                   
                                   
                                                               
                                                               
   
                                           
כללי
מספר אטומי 120
סמל כימי Ubn
סדרה כימית מתכות אלקליות עפרוריות
צפיפות 7.1 kg/m3
מראה
כנראה חסר צבע
{{{תמונה}}}
תכונות אטומיות
משקל אטומי לא ידוע amu
תכונות פיזיקליות
מצב צבירה בטמפ' החדר כנראה מוצק או נוזל

האנביניליום טרם יוצר, למרות ניסיונות מרובים של צוותים גרמנים ורוסיים. ניסיון אחד של הצוות הגרמני ב־2011 במרכז הלמהולץ למחקר יונים כבדים היווה תוצאה מרומזת אך לא חותכת המצביעה על ייצור אפשרי, אך הנתונים לא היו שלמים ולא תואמים את הציפיות התאורטיות. ניסיונות מתוכננים של צוותים מרוסיה, מיפן ומצרפת מתוכננים לשנת 2020. עדויות ניסיוניות מהניסיונות הללו מראות כי ככל הנראה, יסודות מהתקופה 8 יהיו קשים הרבה יותר לייצור מהיסודות הידועים הקודמים, וכי האנביניליום עשוי להיות אפילו היסוד המלאכותי האחרון שניתן לסנתז באמצעות הטכנולוגיה הנוכחית.

מיקומו של אונביניליום כמתכת אלקלית עפרורית מרמז כי יהיה לו תכונות דומות ליסודות הקלים יותר בקבוצה זו, כגון בריליום, מגנזיום, סידן, סטרונציום, בריום ורדיום. עם זאת, השפעות יחסיות עשויות לגרום לחלק מתכונותיו להבדיל מאלו שצפויים מיישום ישר של מגמות תקופתיות. לדוגמה, האנביניליום צפוי להיות פחות תגובתי מבריליום ומרדיום ויהיה קרוב יותר להתנהגות סטרונציום, ואף שהוא אמור להראות את מספר חמצון +2 האופייני למתכות אלקליות, הוא גם צפוי להראות את מספר חמצון +4, שאינו ידוע בשום מתכות אלקליות עפרוריות אחרות.

היסטוריה

יסודות על-כבדים, כמו אנביניליום, מיוצרים רק על ידי היתוך גרעיני. ניתן לחלק את תגובות ההיתוך הללו ל"חם" ול"קר", תלוי באנרגיית העירעור של הגרעין המורכב המיוצר. בתגובות היתוך "חמות", מואצים יסודות כימים מסדרת האקטינידים, מה אשר מביא גרעינים מורכבים בעלי אנרגיית עירעור גבוהה יחסית (40–50 eV)[1]. בתגובות היתוך "קרות", מואצים יסודות כימים מסדרת מתכות המעבר העמידות (בדרך כלל עופרת וביסמוט), מה אשר מביא גרעינים מורכבים בעלי אנרגיית עירעור נמוכה יחסית (10–20 eV).

האונונניום והאנביניליום הם היסודות הקלים ביותר שטרם סונטזו, בניגוד לכל היסודות הקודמים אשר הגיעו לשיאם ביסוד אוגאנסון (יסוד 118). ניסיונות הסינתוז של יסודות 119 ו-120 דוחפים את גבולות הטכנולוגיה הנוכחית, כנראה בגלל חוק חתך הפעולה של תגובות הייצור וזמן מחצית החיים הקצרה שלהם[2], שצפויים להיות בסדר גודל של מיקרו-שניות[3].

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. Barber, Robert C.; Gäggeler, Heinz W.; Karol, Paul J.; Nakahara, Hiromichi; Vardaci, Emanuele; Vogt, Erich (2009). "Discovery of the element with atomic number 112 (IUPAC Technical Report)". Pure and Applied Chemistry 81 (7): 1331. doi:10.1351/PAC-REP-08-03-05. 
  2. Folden III, C. M.; Mayorov, D. A.; Werke, T. A.; Alfonso, M. C.; Bennett, M. E.; DeVanzo, M. J. (2013). "Prospects for the discovery of the next new element: Influence of projectiles with Z > 20". Journal of Physics: Conference Series (IOP Publishing Ltd.) 420 (1): 012007. arXiv:1209.0498. doi:10.1088/1742-6596/420/1/012007. 
  3. "Universal nuclide chart". Nucleonica. Institute for Transuranium Elements. 2007–2012. בדיקה אחרונה ב-3 ביולי 2012. 
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.