אמריקה הדרומית

אמריקה הדרומית
קובץ:South America (orthographic projection).svg
שטח 17,840,000 קמ"ר
אוכלוסייה 393,000,000
מספר מדינות 12
אזור זמן UTC-2 עד UTC-5

אמריקה הדרומית (דרום אמריקה) היא יבשת הנמצאת מדרום ליבשת אמריקה הצפונית בחצי הכדור המערבי. בצפונה של היבשת עובר קו המשווה, ומשום כך רוב שטחה של יבשת אמריקה הדרומית נמצא במחצית הדרומית של כדור הארץ. אמריקה הדרומית שוכנת בין האוקיינוס השקט לאוקיינוס האטלנטי.

שטחה הוא 17,840,000 קילומטרים רבועים והיא היבשת הרביעית בגודלה, אחרי אסיה, אפריקה ואמריקה הצפונית. מבחינת אוכלוסייה היא היבשת החמישית בגודלה, אחרי אסיה, אפריקה, אירופה ואמריקה הצפונית.

היבשת הדרום אמריקנית כוללת גם מספר איים נוספים, שרובם שייכים למדינות מהיבשת. הטריטוריות הקאריביות משתייכות גאוגרפית לאמריקה הצפונית (חוץ מטרינידד וטובגו).

המדינות הדרום אמריקאיות שגובלות בים הקריבי - הכוללות את קולומביה, ונצואלה, גיאנה, סורינאם וגיאנה הצרפתית - נקראות גם דרום אמריקה הקריבית.

היבשת מחולקת למספר אזורים שכוללים את הגינאות, החרוט הדרומי (צ'ילה, ארגנטינה, אורוגוואי וברזיל) ואת המדינות האנדיניות, הכוללות את פרו, בוליביה ואקוודור.

ברזיל היא המדינה הגדולה ביותר באמריקה הדרומית, מבחינת שטח ומבחינת גודל האוכלוסייה.

התרבות הלטינו אמריקאית שאובה הן משורשים איבריים, מורשת מהתקופה הקולוניאלית, הן מהתרבות המערבית בכללותה, והן ממסורות אינדיאניות מקומיות. בחלק ממדינות היבשת מורגשות גם מסורות אפריקאיות, מורשת סחר העבדים הטרנס אטלנטי הממושך.

החי של אמריקה הדרומית הוא גדול ומגוון ביותר, וכולל מינים רבים הייחודיים ליבשת כגון: יגואר, פומה, יגוארונדי, מיני הנמרון, זאב הרעמה, זאב היער, מיני שועל דרום אמריקני, שועל קטן-אוזן, דוב המשקפיים, טפיר הרים, טפיר ברזילאי, טפיר בירדי, איילים שונים כדוגמת אייל הביצות, אייל הפאמפאס, אייל האנדים, מזאמה, ופודו, למה, אלפקה, גואנקו, ויקוניה מצויה, סוגי הפקאריים, מכרסמים כדוגמת הקפיברה, המארה, הצ'ינצ'ילה, קופים רחבי-אף, אולינגיטו, דביבון סרטנים, דביבון לופת, דובי נמלים, עצלנאים, מרבית מיני הארמדיליים, פרפרים, דג הפיראניה, קיימנים, ועופות כדוגמת קוניור גרין צ'יק, קריאמיים, קונדוריים או הראיים.

גאוגרפיה

גזרת החופים והאיים

צורתה של אמריקה הדרומית היא כעין משולש, אשר את בסיסו מהווים חופיה הצפון מזרחיים וקודקודו פונה דרומה לעבר יבשת אנטארקטיקה. בצפון נמצא הים הקריבי, ממזרח מקיף אותה האוקיינוס האטלנטי, ובעוד שהקצה הדרומי מגיע עד לאוקיינוס הקרח הדרומי, את גבולותיה המערביים תוחם האוקיינוס השקט.

אמנם אין בחופיה של אמריקה הדרומית הסתעפויות רבות ורק חלקו הדרומי של החוף המערבי מבותר מאד על ידי מפרצים קטנים ועמוקים, הדומים לפיורדים. בכל זאת מצויים בחופיה מספר מפרצים הנוחים לעגינה, שבסמיכות אליהם קמו ערי נמל גדולות וחשובות כמו ריו דה ז'ניירו בחוף המזרחי, ולפראיסו בחוף המערבי וקרטחנה בחוף הצפוני. בואנוס איירס, בירת ארגנטינה ועיר הנמל הראשית שלה, שוכנת על חופו הדרום מערבי של שפך הנהר לה פלטה שהוא כעין מפרץ גדול, ואילו מונטוידאו, בירתה ועיר הנמל הראשית של אורוגוואי, שוכנת על חופו הצפון מזרחי של שפך הנהר הזה. עם ערי הנמל החשובות האחרות שקמו לחופי מפרצים קטנים, נמנות גם קיאו בפרו, גואיאקיל באקוודור וברנקיה בקולומביה.

כשם שקצה הדרומי של אמריקה הדרומית הוא העשיר ביותר במפרצים קטנים, כן הוא גם העשיר ביותר גם באיים קטנים. כאן גם מקומו של גדול האיים של אמריקה הדרומית, הנקרא בשם "טירה דל פואגו" ("ארץ האש"). ועם אייה החשובים האחרים של אמריקה הדרומית נמנים איי פוקלנד, שמקומם ממזרח לקצה הדרומי של היבשת, האי טריגידד, השוכן בסמוך לחופה הצפוני וכן איי גלאפגוס, הפזורים על המשון ממערב.

חלוקה מדינית

מבחינת החלוקה המדינית באמריקה הדרומית יש 12 מדינות עצמאיות ושלוש טריטוריות.

מדינות עצמאיות:

טריטוריות:

ראו גם

קובץ:Office-book.svg ספר: מדינות וטריטוריות באמריקה הדרומית
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.

קישורים חיצוניים

יבשות ואזורים בכדור הארץ

אסיה

אפריקה
קובץ:Europe (orthographic projection).svg
אירופה

אמריקה הצפונית

אמריקה הדרומית
קובץ:Australia-New Guinea (orthographic projection).svg
אוסטרליה

אנטארקטיקה

אירואפרסיה
קובץ:Eurasia (orthographic projection).svg
אירואסיה

אמריקה

אוקיאניה
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.