אמנמחת הראשון

אמנמחת הראשון היה מלך מצרים בשנים 1934-1963 לפנה"ס. ייסד את השושלת ה-12, המסמנת את תחילת הממלכה התיכונה במצרים העתיקה.

אמנמחת היה ממוצא לא מלכותי, הדיח את מלך תבאי ותפס את השלטון.

ישנם כתבים מצריים שנכתבו בתקופתו וזמן קצר לאחר מותו, אשר מתארים את פועלו למען מצרים. בטקסט שנקרא "הנבואה של נפרתי" מתואר אמנמחת כמושיע של מצרים, שיביס את האסיאתים שבאים מהמזרח בחרב, ואת הלובים במערב באש.

בטקסט שנקרא "ההוראה של אמנמחת הראשון" ישנן הנחיות לבנו סנוסרת הראשון (ססוסתריס הראשון), בהן מפורט כיצד מלך טוב אמור לנהוג. ישנם גם תיאורי הגבורה שלו שבהם הוא מכניע ומתגבר על אריות ותנינים, ורודף ומכניע את הנובים והאסיאתים. באסטלה של נסומנתו מתואר מסע צבאי בתקופתו נגד "הקשתים הפראיים מעבר לשוכני החולות". לא ברור אם המסע נערך בארץ ישראל או במדבר סיני.

אמנמחת בנה את קיר המושל. לדעת החוקרים מדובר בשורה של מצודות במזרח הדלתה, שנועדו כנראה לעצור את ההגירה הלא מבוקרת של אסיאתים לתוך מצרים. הוא בנה תחנת מסחר בקרמה שבנוביה. במהלך שלטונו העביר את הבירה מתבי למרכז מצרים, וקרא לעיר 'יתז-טאווי' (שליט שתי הארצות). לקראת סוף שלטונו הוא מינה את בנו סנוסרת הראשון כשותף לשלטון. אמנמחת הראשון כנראה נרצח בשנת 1934 לפנה"ס ונקבר בא-לישט, בפירמידה (כיום הרוסה) שנבנתה לכבודו.

קישורים חיצוניים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.