אמיר תיבון

אמיר תיבון

אמיר תִּיבּוֹן (נולד ב-11 בפברואר 1989) הוא עיתונאי ישראלי. שימש בעבר ככתב המדיני של אתר "וואלה! NEWS". וכתחקירן בתוכנית "עובדה" בערוץ 2. בינואר 2017 הצטרף לעיתון "הארץ" ומשמש כשליחו לוושינגטון.

ביוגרפיה

נולד לנעם תיבון, לימים אלוף בצה"ל, וד"ר גלי תיבון, היסטוריונית העוסקת בחינוך ובחקר השואה.

בהיותו תלמיד תיכון הקים אתר אקטואליה לנוער בשם Legoz, שמאוחר יותר שינה את שמו ל"בריקדה". כיום האתר אינו פעיל.

בשנים 2011–2013 היה תיבון תחקירן בתוכנית "עובדה". בדצמבר 2012, בעיצומה של מלחמת האזרחים בסוריה, הסתנן לשטח המדינה יחד עם איתי אנגל, לצורך הכנת כתבה על המורדים הלוחמים נגד משטר אסד. הכתבה נבחרה על ידי פורום היוצרים הדוקומנטריים לכתבת הטלוויזיה הטובה של השנה[1].

ביוני 2013 הצטרף לאתר "וואלה! NEWS" בתפקיד הכתב המדיני. ביומו הראשון בתפקיד, נשלח לסקר את המהומות שפרצו בכיכר טקסים באיסטנבול[2].

במרץ 2014 נשלח בזהות בדויה למלזיה[3], מדינה מוסלמית שלרוב אינה מאפשרת כניסת ישראלים לשטחה, כדי לסקר את היעלמותה של טיסה 370 של מלזיה איירליינס. תוך כדי הסיקור הוא נעצר בידי המשטרה המקומית, ונאלץ לעזוב את המדינה.

בעקבות מבצע צוק איתן עבר תיבון להתגורר בקיבוץ נחל עוז, בסמוך לגבול רצועת עזה. בשנת 2017 החל לשמש ככתב עיתון "הארץ" בוושינגטון.

פרסומים בולטים

ביולי 2014 פרסם תיבון, יחד עם העיתונאי האמריקני בן בירנבאום, תחקיר מקיף במגזין "ניו ריפבליק" שסקר את המשא ומתן הישראלי-פלסטיני שניהל דאז מזכיר המדינה ג'ון קרי. כתבתם של תיבון ובירנבאום זכתה בפרס מטעם ה-National Press Club בארצות הברית, המוענק מדי שנה לכתבה מצטיינת בתחום הדיפלומטי. בנוסף, הכתבה הייתה מועמדת לפרס ה-National Magazine Award, הנחשב לפרס היוקרתי ביותר בארצות הברית לעיתונות מגזינית[4]. ברט סטיפנס, הפרשן הבכיר לענייני חוץ של העיתון וול סטריט ג'ורנל, כתב כי הוא ממליץ לנשיא ברק אובמה לקרוא את הכתבה.

בפברואר 2015 פרסם תיבון סדרת כתבות על מצבם של יהודי אוקראינה ברקע מלחמת האזרחים בארצם. בין היתר, הוא דיווח ממחנה פליטים שהקימה הסוכנות היהודית במזרח אוקראינה, שאליו הגיעו מאות יהודים שנמלטו מאזורי הקרבות.

באוקטובר 2015 פרסם תיבון כתבה באתר טיימס אוף ישראל, שבמסגרתה הסביר מדוע החליט לעבור להתגורר בקיבוץ נחל עוז הסמוך לרצועת עזה.

כתבות של תיבון על ישראל פורסמו בכלי תקשורת בולטים בארצות הברית בהם האטלנטיק, הניו יורקר, מגזין "פוריין אפיירס" ואתר "האפינגטון פוסט".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.