אמהרית

יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
אמהרית
מדינות אתיופיה, אריתראה, סומליה, ישראל ואחרות
אזורים קרן אפריקה
דוברים כ-89 מיליון
שפת אם כ- 45 מיליון
כתב כתב געז
משפחה אפרו-אסיאתית
שמית
דרומית
אתיופית
דרומית
טרנסוורסלי
אמהרית-ארגובית
אמהרית
לאום אתיופיה  אתיופיה
ארגון האיחוד האפריקאי
מוסד אין
ראו גם שפהכתב • רשימת שפות

אמהרית (አማርኛ - אַמַרִנְיַה) היא שפה ממשפחת השפות השמיות, שהתפתחה בקרן אפריקה במהלך המאה ה-10. השפה נכתבת באמצעות כתב געז שהתפתח מהאלפבית הדרום ערבי, בכתב זה כל סימן גרפי מייצג הברה (המורכבת בדרך כלל מעיצור ומתנועה), מבחינת הדקדוק ואוצר המילים הושפעה האמהרית מהלשונות האפריקיות.

באתיופיה האמהרית היא השפה הרשמית במדינות אמהרה, מדינת האומות, הלאומים ועמי הדרום, בנישנגול-גומאז, גמבלה ובערים אדיס אבבה ודירה דאווה. ריכוזים של דוברי אמהרית נמצאים גם בישראל ובארצות הברית.

הגיית השפה וכתיבתה

ערך מורחב – כתב געז

עיצורים

טבלת האותיות (fidäl)
ä
[ə]
u i a e ə
[ɨ]
o
h ሀ*
l
m
ś
r
s
š
b
v
t
č
n
ñ
ʾ
k
x
w
ʿ
z
ž
d
ǧ
g
č̣
ṣ́
f
p
פונמות באמהרית
סדקי וילוני חכי בתר־
מכתשי
שִנִּי שפתי
שִנִּי)
אפי ɲ n m
סותם ʔ gkʼ dtʼ bpʼ
מחוכך ʤʧʼ ʦʼ
חוכך h ʒʃ zs vf
מקורב
(צדי)
w j
l
רוטט r

* פונמות זרות
* תוספת פונמה בהתאמה לסטנדרט

בערך זה מופיע גופן געז.

כדי שתוכלו לראות את הכתוב בערך זה בצורה תקינה, תצטרכו להתקין גופן געז במחשבכם. אם אינכם יודעים כיצד לעשות זאת, תוכלו לקבל עזרה כאן.

אמהרית נמנעת מצרוף העיצורים ʔ ו-h עם התנועה ä, ועל כן האותיות שאמורות לסמל את ההברות ʔä/hä נהגות במקום זאת ʔa/ha, בהתאמה. למקרים החריגים שכן נדרשת הגיית ההברה ʔä, הומצאה האות החדשה ኧ.

התנועות

באמהרית שבע תנועות: סגורה קדמית, סגורה מרכזית וסגורה אחורית מעוגלת; אמצעית קדמית, אמצעית מרכזית (שווא) ואמצעית אחורית מעוגלת; ותנועה פתוחה מרכזית. כפי שניתן לראות בטרפז התנועות משמאל, הגייתן של ארבע התנועות הקדמיות והאחוריות משתנה בין הניבים השונים של אמהרית, ולעיתים בעלות גוון מרכזי יותר.

הפועל

צורת הפועל באמהרית היא שמית מובהקת, ומאוד דומה לצורת הפועל העברי. הדמיון הצורני הוא בכך שכל פועל אמהרי מורכב משלוש מורפמות: השורש העיצורי משובץ בסירוג בתבנית-תנועות (לפי הבניין) ליצירת הבסיס, ואל הבסיס מתחברת מוספית (תחילית, סופית או מוספית-מסגרת) המציינת גוף, מין ומספר. לדוגמה, הפועל ሰበረ סֶבֶּרֶה ("הוא שָבַר") מורכב משלוש מורפמות: השורש ስብረ sbr (מקביל לעברית שב"ר) משתבץ בתבנית-התנועות של זמן עבר ä-ä, ליצירת הבסיס ሰበር- säbr, ולבסיס זה מצטרפת הסופית המציינת גוף-שלישי-זכר-יחיד .

נטיית הפועל האמהרי[דרושה הבהרה] - שורש תלת-עיצורי (ፈለገ=רצה)
זמן-אספקט: עבר (Perfect) הווה-עתיד (Imperfect) עבר מתמשך/רחוק (Simple Gerund) עבר קרוב/ ממושך/ מושלם (Compound Gerund) ציווי (Imperative) הצעה (Jussive)
גוף, מין ומספר
אני ፈለግኩእፈልጋለሁፈልጌፈልጌያለሁ--ልፈልግ
אתה ፈለግክትፈልጋለህፈልገህፈልገሃልፈልግ--
את ፈለግሽትፈልጊያለሽፈልገሽፈልገሻልፈልጊ--
הוא ፈለገይፈልጋልፈልጎፈልጓል--ይፈልግ
היא ፈለገችትፈልጋለችፈልጋፈልጋለች--ትፈልግ
אנחנו ፈለግንእንፈልጋለንፈልገንፈልገናል--እንፈልግ
אתם/ן ፈለጋችሁትፈልጋላችሁፈልጋችሁፈልጋችኋልፈልጉ--
הם/ן (או צורת נימוס) ፈለጉይፈልጋሉፈልገውፈልገዋል--ይፈልጉ

באמהרית יש כ-14 בניינים[1]. הבניינים יכולים להעניק לפועל משמעות של גרימה (כמו משמעותו המרכזית של בניין הפעיל, בעברית), של פעולה אינטנסיבית (כמו משמעותו המרכזית של בניין פיעל, בעברית), משמעות של עשייה מתוך כוונה מודעת (אין בניין מקביל בעברית, בעבר היה בניין מקביל בערבית), פעולה עצמית ופעולה הדדית (שתי המשמעויות של בניין התפעל ובניינים דומים לו בערבית), פעולה סבילה (כמו נפעל) ומשמעויות נוספות[2].

ספרות ישראלית

בשנת ה' תשע"ט החל פרוייקט תירגום הספר ילקוט יוסף לאמהרית בעידודו של הראש"ל יצחק יוסף. זהו הספר הראשון שתורגם בישראל לאמהרית. מלבד סידור קורן.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Amharic Textbook By Wolf Leslau p 377
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.